Tamperelaispäättäjät yrittävät jälleen kerran vanhaa vedätystä, jotta saavat huippukalliin hankkeen hyväksytettyä valtuustossa. Ratikan kustannusarviosta puuttuu raitiovaunukaluston, varaosien, laitteiden ja tilojen hankinta kokonaan eikä edes kustannusten nousuun ja mahdollisiiin lisätöihin ole varauduttu. Varikkorakennnusta on jo suunniteltu kovaa vauhtia Hervantaan. Ratikan kustannusarviossa ovat mukana vain ratainfran kustannukset.
Ovatko päättäjät teettämässä pelkät raiteet ja kuvittelevat, että liikenne toimii ilman raitovaunuja vai mistä oikein on kysymys?
Ovatko päättäjät teettämässä pelkät raiteet ja kuvittelevat, että liikenne toimii ilman raitovaunuja vai mistä oikein on kysymys?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi tätä samaa, jos sata kertaa käsitellyttä aihetta, pitää jatkuvasti jauhaa? Edelleen päätökset tehdää tiedostaen, että siihen eivät sisälly kalustokustannukset! Niitä ei voida rakentaa itse, vaan ne pitää kilpailuttaa hankintalain mukaisesti. Sitä taas on turhaa tehdä, ennenkuin raiteen tarkat vaatimukset kalustolle on varmistuneet.
Täysin turhaa huutoa taas vaihteeksi.
Lisäksi kaluston kustannusarvio on jo ilmoitettu yleissuunnitelmassa.
Täällä näemmä sama ratikan vastustamiseen pakkomieltynyt henkilö aloittaa joka päivä uuden jankkausketjun samoista aiheista, jotka on jo monet kerrat kerrat käyty läpi ja monet kerrat vastattu.
Oikeasti sadat ammattilaiset eivät todellakaan ole useiden vuosien aikana unohtaneet Tampereen ratikkaselvityksistä sellaista "pientä seikkaa" kuin vaunujen hankintakustannukset. Suorastaan pöljää edes luulla niin.
>johtimet vaan tolppiin ja rollikat rullaamaan. Ei tarvita rataa, eikä synny kolinaa kun mennään kumitassuilla hiljaa saasteettomasti ja kokonaiskustannukset on todellakin paljon, paljon halvemmat, vaikka bussikaistoja jouduttaisiinkin rakentamaan lisää. Aikoinaan oli iso munaus, kun rollikat lopetettiin, eikä niitä päivitetty uudempiin.. >Mikä siinä ratikassa oikein viehättää? Sekö, ettei se vaan tule liian edulliseksi veronmaksajille? Hesalaiset junan tuomatko sitä väkisin haluavat, kun on niin kova koti-ikävä?
Rehellistä selvitystä eri liikennevaihtoehdoista ei ole tehty. Kuten ei tehty tunnelinkaan vaihtoehdoista.
Törkysintä valetta ratikka-asiassa edustaa se soopa kun sanotaan ja lasketaan, että bussivaihtoehto vaatii yhtä kalliin perusinfran kuin ratikkakin. Kun ei vaadi niin ei, tulisi ainakin 200 milj. halvemmaksi vaikka tehtäisiin kuinka loistava juttu.