Uskaltaako tämän ostaa?!

Muuten olisi juuri sopiva minulle mutta tuo vaihteisto pelottaa. Entä jos se vuoden kuluttua laukeaa ja tulee tuhansien eurojen remontti? Miten todennäköistä se on?

http://www.autotalli.com/vaihtoauto/33437822/Volkswagen/Golf/2009/Vantaa?pos=16&page=1
1151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitään sellaista, mikä pelottaa, ei kannattaisi tehdä. Jos sinua syystä tai toisesta pelottaa auton vaihteisto, älä osta. Osta sellainen, jossa ei ole pelättävää.
Sinällään tuo lienee "ihan ok", hintahan siinä on lasipalatsintasoa, eli runsas. Ei kai muuta "vikaa" näin äkkiä katsottuna.
Jos tuon yksilön vaihteisto jostain syystä vuoden päästä laukeaisi, se pitäisi sinun varmaankin viedä korjaamolle? Eikö vain? Kovin todennäköistähän se ei ole, mutta jos peloissasi raiskaat vaihteiston paskaksi niin voihan niinkin käydä.

Äänestä

Osta pois, hajoaminen on hyvin epätodennäköistä. Olisihan se jo hajonnut jos susi olisi.

Äänestä
  • Juurikin näin. Ja kun tarkemmin vertailin, eihän tuo hintakaan paha ole...

    Äänestä

Automaattilaatikot suunnitellaan kestämään 250 tuhatta kilometriä ilman suurempia remontteja joten tuolla ajat vielä 150 tuhatta. Onko se paljon vai vähän riippuu ihan sinusta.

Äänestä

Golf on ollut vuosikausia luokkansa suosituin auto eikä syyttä. Siinä saa rahoilleen parhaan vastineen joten kannattaa ostaa.

Äänestä
  • kun vain kestäisi kasassa. Siksi mielummin aito japanilainen ja huolet ovat ohi. Merkkikin on lähes yhdentekevä vaikka halpiksista Toyota lienee paras.

    Äänestä

  • Noita on maailmalla myyty miljoonia ja Suomessakin aika monta. Totta kai pieni osa on ns. maanantaikappaleita mutta prosenteissa määrä ei ole yhtään suurempi kuin muilla valmistajilla.

    Äänestä

  • Toi ei oo automaatti, vaan dsg- suorakytkentävaihteisto.

    Äänestä

  • Turha saivarrella, kyllä tuota automaatiksi sanotaan.

    Äänestä

Ihan yleisneuvona kun varaat 3000e vuodessa VW ylläpitoon huoltojen lisäksi niin kulkee se.

Äänestä
  • Ja tallissa varalta se luja tojota kun VW tuote makaa pajalla..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Neuvokaa_viisaat kirjoitti:

Muuten olisi juuri sopiva minulle mutta tuo vaihteisto pelottaa. Entä jos se vuoden kuluttua laukeaa ja tulee tuhansien eurojen remontti? Miten todennäköistä se on?

http://www.autotalli.com/vaihtoauto/33437822/Volkswagen/Golf/2009/Vantaa?pos=16&page=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu