http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/romani-tormaa-ennakkoluuloihin-yha-paivittain-sen-sijaan-etta-saisin-asiakaspalvelua-minulla-on-vartijoita-seuranani/4973182 Romaneja kohtaan on ennakkoluuloja ihmisillä. Mietin vaan että miksi puhutaan ennakkoluuloista? Kyllä minulla ainakin on muistissa ihan fakta tapahtumia vuosien varrelta miksi varoitan myös lapsiani tuosta porukasta. Millon mitäkin tapahtunut. Tuossa näin juuri lauantaina nuorehkon mustalaisnaisen parkkeeraamassa autoaan. Kun kävelin ohi niin siinä autossa näkyi tuulilasissa INVA pysäköintilupa:) hieman hymyilytti. Miten suomalaisilla nuorilla naisilla näitä ei ole? Paitsi syystä että on tosiaan oikeesti liikuntarajoitteinen.
Romaneja kohtaan ennakkoluuloja
Semmostatouhuaj
16150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Päästä saa kans vissiin ivaluvan.
Suomalaisilla ei ole mitään ennakkoluuloja mustalaisia kohtaan. Suomalaisilla on valtavasti facta tietoa mustalaisista ja se on aivan eri asia.
Useimmiten ne ovat jälkiviisautta eikä mitään ennakkoluuloja
en lue romaaneja aikuisena luen kyllä paljon avioni mukaan 5000 - 10 000 sivua viikossa kirjatyyppistä
tekstiä mutta en romaneja,
murrosikäisenä ja lukiossa tuli luettua mutta siihen se jäi
koulu on aivan liikkaa tarkoitettu romaaneja lukevalle ja tukevalle tytöille ja siten
jo lähtökohdissaan poikia syrjivä
aivan kuin romaanivaatteet jotka syrjivät romaaneja
demari ja romani yhdistettynä on rodemani tai deromari
kumpi on parempi vai onko?
http://www.hameensanomat.fi/uutiset/kotimaa/189097-kirjailija-veijo-baltzar-tuomittiin-ehdolliseen-vankeuteen
http://vaalit.sdp.fi/ehdokas/veijo-baltzar/
Invaluvan saa myös vammaisen kuljettamista varten, kuljettajan ei siis itse tarvitse olla vammainen.
Poliisi voi myöntää tieliikennelain 28 b §:n mukaan vaikeasti vammaiselle henkilölle tai vaikeasti vammaisen henkilön kuljettamista varten vammaisen pysäköintiluvan.
https://www.thl.fi/fi/web/vammaispalvelujen-kasikirja/itsenaisen-elaman-tuki/liikkuminen/vammaisen-pysakointilupa
Mitä ihmeen ennakkoluuloja? Itse kutsuisin sitä TIEDOKSI. Samanlaista paskasakkia nuo ovat kuin sompanssit, ei molempia turhaan inhota ympäri maailmaa!
En hetkeäkään jaksa uskoa että romaninaisella olisi invalupa vammaisen kuljettamista varten. Ai mutta tämähän on kamala ennakkoluulo. Kyllä jotkut uskovaiset romanit saattaa olla ihan kunnollisiakin mutta oman kokemuksen mukaan en luottaisi yhteenkään romaniin ellet halua vaikeuksiin. Se kulttuuri on niin vaikea rehellisen suomalaisen ymmärtää että viisainta antaa niiden elää rauhassa eikä sekaantua niiden kaupankäynteihin tai muihinkaan juttuihin.
ei saa sanoa romani se on rasismia pitää sanoa romanihenkilö eli esimerkiksi
romanihenkilöorkesteri ja tsaari ja hänen romanihenkilönsä
tai heimolainne hiemolaisorkesteri jne korrektius ennen kakea
Kyllä siihen rahtihameeseen jo invaluvan tarvitsee. Sen lisäksi pääsee nopeammin karkuun, kun voi parkkeerata heti ovien eteen.
Miksi muuten mustalaiset suosii mersua,rellua ja sitikkaa. Sekä hiacea? Ja miksi näitä autoja näkee usein liikenteessä valot rikki kolhittuna ja huonossa kunnossa. Rekisterikilven takaa paljastuu lukulaitteella sitten myös nuo muut hauskat asiat kuten auton vakuutukset ja verot, katsastusjne. Sisustaa kun katsoo niin turvavyöt ei päällä ja lapset kävelee vapaana autossa. Eikö edes omista lapsista huolehdita? Sitten mikä on tää tarina et mustalaiset pysäköi usein invapaikalle? Tästä on varmasti jokaisella suomalaisella ihan omakohtaisia kokemuksia?
Kyse ei ole ennakkoluuloista, vaan kovien opetusten luomasta hiljaisesta tiedosta.
Sama kuin sompuilla, 99% pilaa sen 1% maineen.
Kyse on sukupolvien aikana muodostuneesta geneettisestä älykkyydestä. Somalin tai mannen näkemisestä seuraa sama reaktio, kuin esim. hämähäkin tai käärmeen näkemisestä. Ihminen tietää silloin välittömästi, että "tuosta seuraa ongelmia".
poliisi työllistyy heimolaisista
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/72000-soita-valittomasti-poliisille-jos-naet-17-vuotiasta-natjaa-kuva
Romanipojat on rasisteja
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/259350-silmiton-pahoinpitely-koivukylassa-kolmikko-loi-potki-ja-puukotti
Vai ennakkoluuloja? Eiköhän ne ole kokemusperäisiä käsityksiä rommmaaneista. Perrrkele kuinka typeriä nuo nk. journalistit ovat, kun tuollaisia edes kirjoittavat lehtiin.
Eiköhän kansa ole oppinut tuntemaan romanit varsin hyvin 400 vuoden aikana. Miten hellllvetissä lehdistössä on noin tyhmää sakkia !?