NATO maksaisi Suomelle 5-6 mrd vuodessa

NATO-jäsenyys maksaisi Suomelle 3-4 miljardia lisää nykyisen 2.7 miljardin puolustusbudjetin päälle elikkä yht. noin 5-6 miljardia vuodessa kuten Tanskalla ja Norjalla riippuen tietenkin niistä sodista ja asehankinnoista joihin USA meidät pakottaisi.

Natottajat yrittävät taas ja ovat taas julkaisseet höpöhöpö-paperin, jossa Suomen NATO-jäsenyyden kustannuksiksi väitetään 40 miljoonaa vuodessa.

Kirjoittajat lienevät enemmän tai vähemmän sotilaita, sillä ajattelun, suhteellisuustajun, matematiikan taidot ovat pahasti hakusessa.

Suomi ei pystyisi 40 miljoonalla edes NATOn itärajan ilmapartiointiin 40:llä F-35:lla, joiden 1 lentotunti maksaa 45.000.
3165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Olisi kaikin puolin typerää liittyä natoon, ja onneksi suurin osa kansasta vastustaakin sitä.

Äänestä

Kokomus ja Cia pukkaa tota Natoa joka päivä ja joka paikkaan vaikka niillä ei ole puolellaan kuin 20 % kansasta.

Äänestä
  • Opettele kirjoittamaan. Mr anti "Kokomus"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Opettele kirjoittamaan. Mr anti "Kokomus"

    5 miljardia = 5000 miljoonaa euroa...

    ja nyt mm eduskunnassa kiistellään jostain miljoonan määrärahoista sotessa jne.-

    lopettakaa jo tämä NATO-hulluus.

    Suomi ja Venäjä elänneet rauhassa viime 75 vuotta- kannattaisi jatkaa samaa rauhanpolitiikka eli puolueettomuuspolitiikkaa eikä lähteä lännen asetehtailijoiden nettomaksajaksi.

    Äänestä

  • CIA-aivopesu toimii

    Äänestä

Minä pistän paremmaksi!

NATO maksaisi suomelle 100-200 miljardia päivässä!

Siinä viedään mummoilta vaipat suusta ja leipä housuista!

Äänestä
  • Olet ilmeisesti ammattisotilas tai muuten vaan kouluja käymätön Naton kannattaja kun et ymmärrä lukuja ja/tai rahayksiköitä. Natossa Suomen armeija kuluttaisi 10-20 miljoonaa päivässä lepotilassa tukikohdassa ja 100-200 miljoonaa USA:n sodissa etenkin Venäjää vastaan eikä riittäisikään.

    Äänestä

  • KoulujaKäymättömälle kirjoitti:

    Olet ilmeisesti ammattisotilas tai muuten vaan kouluja käymätön Naton kannattaja kun et ymmärrä lukuja ja/tai rahayksiköitä. Natossa Suomen armeija kuluttaisi 10-20 miljoonaa päivässä lepotilassa tukikohdassa ja 100-200 miljoonaa USA:n sodissa etenkin Venäjää vastaan eikä riittäisikään.

    NATOn kuten mm F-Hornettienkin lasku paisui jatkuvasti suuremmaksi koko ajan-

    sama kikka kuin rakennusyhtiöillä stadissa- kun sopimus on saatu ja rakentaminen alkanut - tuleekin lisäkustannuksia joita ei enää siinä vaiheessa voidakaan perua- muutenhan koko hanke olisi epäonnistunut.

    Äänestä

Natossa Suomen oma puolustus rapautuisi kun kaikki rahat menisivät Nato-armeijan ylläpitoon, aseistamiseen, kouluttamiseen, sotaan.

Äänestä
  • Yksi tarkotus onkin juuri Suomen oman itsenäisen armeijan lopettaminen.

    tervemenoa nuoret afrikkaan EU-armeijan osana EU-kapitalismin laajentumissotiin.

    Äänestä

  • Ei ole mitään Nato-armeijaa. Etkö lapsi edes sen vertaa ymmärrä?

    Äänestä

Täyttä puppua taas. Ettei ois pääsiäisrullien hommian taas tommonen kirjoittelu.

Sotajärjestelmän pitää olla NATO yhteensopiva jos NATOa aletaan. Se ei tarkoita USA:n kalustoa. lentokoneiksi kelpaa vaikkapa venäläiset aivan hyvin.

Äänestä

Kiitokset aloittajalle, kun tästä asian puolesta ei ole puhuttu vakavasti lainkaan medioissa ym, - kuvitellaan vaan , että ikäänkuin sinne "hypätään turvaan"
Ei NATO ole mikään kultapossukerho, jossa on niin mukavaa olla mukana.

Maksajiahan se poppoo on vailla, tottakai!

Äänestä

Jos Suomi liitettäisiin sotilasliittoon niin se voisi maksaa rauhan ja satojen tuhansien suomalaisten hengen. Rauhanomainen puolueettomuus ja hyvät suhteet niin itään kuin länteenkin takaavat maallemme sen parhaimman tulevaisuuden.

Äänestä
  • Olet oikeassa, mutta kun Niinistö, Stubb, Kanerva, Haglund tykkäävät siitä jos suomalaisia kuolee heidän puolestaan.

    Äänestä

  • Mielummin sitä kuolee taistelussa kuin nälkään Siperiassa

    Äänestä

  • Se vie miljoonien nykyisten ja vielä syntymättömien suomalaisten hengen jos annetaan Putinin vaan marssia tänne.

    Äänestä

  • Mies042 kirjoitti:

    Mielummin sitä kuolee taistelussa kuin nälkään Siperiassa

    nyt ollaan kokoomuspersuilun natsi-ytimessä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    nyt ollaan kokoomuspersuilun natsi-ytimessä

    Natseja on kaikkialla nykyään. On tämä hurjaa aikaa. Lähdepä Turkkiin lomalle.

    Äänestä

sulla on varmaan faktaa tästä esittää, tilastoja, jotain?

Ei sitä rajaa jatkuvasti ilmavalvota nytkään, miksi sitten Natossa?

Äänestä
  • Kato vaikka Norjan Nato-kuluja 7-8 miljardia.

    Äänestä

  • NorjaHyväVertailukohde kirjoitti:

    Kato vaikka Norjan Nato-kuluja 7-8 miljardia.

    Kato sitten hoitajine kuluja. Ei mee eestöihin miks lisää palkkaa oppi natsaan

    Äänestä

mitä nato sisältää ja maksaa. arvailut luuloineen lumottua huuhaata.

Äänestä
  • Aivankuten hoitajien palkkatoiveet. Nytkin torilla maleksivat kuin teinit konsanaan evvk työhks!Q eew

    Äänestä

Niinistöltä, Stubbilta, Haglundilta, Kanervalta mieletön virhetikki sitoa Suomea ja kehittää Suomelle suurvallan armeija, jota ei ole varaa käyttää, joka ei liikahdakkaan alle 10 miljoonan.

Äänestä

Nato maksaa Suomelle noin 50 miljoonaa euroa hallintokulujen osalta, eli ai paljokaan.

Muu raha menee Suomen omaan puolustukseen ja harjoitteluun johon kuluu rahaa vaikka ei edes oltaisi Natossa.

Äänestä
  • Ja esim. torilla maleksivat hoitajat maksavat maallemme enemmän.

    Äänestä

Kyse taisi olla miljoonista, ei miljardeista. Joku voi tarkistaa summat.

Äänestä

Juurikin näitä lisäkustannuksia tulisi välttää mutta NATO kiimaiset ei välitä …..

Äänestä
  • Nato maksaa suomelle vain 60 miljoonna per vuosi suomi lahjoittaa tuon verran ilmaseksi afrikan savanneille joka ikinen viikko jo kymmenien vuosien ajan.

    Äänestä

Mistä sä revit näitä hintoja? Täähän on ihan posketonta tuubaa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


NatottajatYrittävätTaas kirjoitti:

NATO-jäsenyys maksaisi Suomelle 3-4 miljardia lisää nykyisen 2.7 miljardin puolustusbudjetin päälle elikkä yht. noin 5-6 miljardia vuodessa kuten Tanskalla ja Norjalla riippuen tietenkin niistä sodista ja asehankinnoista joihin USA meidät pakottaisi.

Natottajat yrittävät taas ja ovat taas julkaisseet höpöhöpö-paperin, jossa Suomen NATO-jäsenyyden kustannuksiksi väitetään 40 miljoonaa vuodessa.

Kirjoittajat lienevät enemmän tai vähemmän sotilaita, sillä ajattelun, suhteellisuustajun, matematiikan taidot ovat pahasti hakusessa.

Suomi ei pystyisi 40 miljoonalla edes NATOn itärajan ilmapartiointiin 40:llä F-35:lla, joiden 1 lentotunti maksaa 45.000.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu