Mistä vaparit ovat nyt käräjillä?

riitaisat.vaparit

Palstalla on jo jonkin aikaa peräänkuulutettu tietoa siitä, mistä vaparit käräjöivät. Tiedetään, että käräjillä on nimenomaan vaparien kustannusliike, mutta ei mitään tarkempaa.

Erikoista on, että vaparit eivät suostu kertomaan asiasta. Siksi on ollut pakko kääntyä PAT:n puoleen. Tiedetään, että PAT:lla on jännitteinen suhde vapareihin, mutta tiedotuspimennossa ei ole jäänyt muita vaihtoehtoja.

PAT raportoi:

"3.12.2014 tehdyn yhtiökokouspäätöksen ja kokouksen pöytäkirjankin mukaan yhtiön piti olla selvitystilassa. Tällöin yhtiökokoukset kutsuu koolle yhtiökokouksen valitsema selvitysmies, ei hallitus. 3.12.2014 tehty selvitystilapäätös oli riitautettu, mutta ratkaisua ei ollut vielä saatu; näin asiaan liittyy epävarmuutta. Ajanjaksona 25.2.2015-1.4.2015 asiat eivät olleet edenneet käräjäoikeudessa."

Toisin sanoen 3.12.2014 päätös on riitautettu. Epäselvän tilanteen vuoksi kustannusliikkeen viimeisin kokous 1.4. on mahdollisesti ollut laiton. Vastuullinen osakastaho ehdottikin kokouksen keskeyttämistä, mutta sitä jatkettiin itsepintaisesti.

Kustannusliikkeen viimeisin kokous oli hyvin riitainen. Tarkempi kuvaus kokouksesta löytyy linkissä:
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti150402.html

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PAT.parempi

      PAT on avoimuuden asialla. Salailu ja peittely kuuluvat menneisyyden toimintatapoihin. VA-liitossa eletään vielä tunkkaisessa menneessä.

      PAT elää demokraattisessa kansalaisyhteiskunnassa, allekirjoittaa sen arvot ja katsoo ennakkoluulottomasti tulevaisuuteen.

      PAT - ateistien edustaja.

      • uskonnotonuuno

        Avoimuuden nimissä: Mitä PAT aikoo vuonna 2015 tehdä uskonnottomien asian edistämiseksi Suomessa? Jotain, mikä edistää meidän asemaamme yhteiskunnassa ja vastaavasti pienentää eräiden katsomusten erityisasemaa lähemmäs keskinäistä tasaveroisuutta?


      • anti-piispa

        Avoin ja salailematon PATin tietotoimisto taisi unohtaa myös epähuomiossa mainita, että PATin eräs ydinhenkilö on yhtälailla osallisena väitetyssä käräjöinnissä kustannusliikkeen osakkaana. Että pattilaiset jälleen käräjillä...


      • riitaisat.vaparit
        anti-piispa kirjoitti:

        Avoin ja salailematon PATin tietotoimisto taisi unohtaa myös epähuomiossa mainita, että PATin eräs ydinhenkilö on yhtälailla osallisena väitetyssä käräjöinnissä kustannusliikkeen osakkaana. Että pattilaiset jälleen käräjillä...

        No voisiko VAL ystävällisesti kertoa oman versionsa? Turha itkeä, jos ei halua kertoa. Kysytty on ja moneen kertaan. Ihmekös tuo, että PAT:n versio vain niittää mainetta. VAL:n oma vika.


      • riitaisat.vaparit kirjoitti:

        No voisiko VAL ystävällisesti kertoa oman versionsa? Turha itkeä, jos ei halua kertoa. Kysytty on ja moneen kertaan. Ihmekös tuo, että PAT:n versio vain niittää mainetta. VAL:n oma vika.

        Miten PAT kertoo oman versionsa avoimesti nimimerkin uskonnotonuuno kysymykseen tuossa ylempänä? VAL nähdäkseni on kertonut omat tavoitteensa hyvin selkeästi ja viime vuodeltakin pitkän listan tekoja, joilla noita tavoitteita edistettiin. Miten on tämän PATin tavoitteiden sekä toimien avoimen julkisuuden laita?


      • riitaisat.vaparit
        jimmyogg kirjoitti:

        Miten PAT kertoo oman versionsa avoimesti nimimerkin uskonnotonuuno kysymykseen tuossa ylempänä? VAL nähdäkseni on kertonut omat tavoitteensa hyvin selkeästi ja viime vuodeltakin pitkän listan tekoja, joilla noita tavoitteita edistettiin. Miten on tämän PATin tavoitteiden sekä toimien avoimen julkisuuden laita?

        Voit perustaa aiheelle oman ketjun. Tässä ketjussa keskitytään vaparien käräjöintiin. Voisiko VAL nyt ottaa kantaa asiaan? Vai onko vaikeneminen tulkittava myöntymiseksi: PAT kertoi totuuden?


    • ValeVaiRiita

      Saa nähdä millaisen riidan kehittävät anarkismista. Lehdessä oli paljon anarkismista, mutta Jori on ollut toisella linjalla. Tai sitten Jori vain valehteli.

    • Hyhhyhhuijaaa

      Ei ole selvää, että ko. asia menee käräjille. Sundström on kuitenkin aiemminkin hävinnyt käräjillä.

      • riitaisat.vaparit

        Miten niin ei ole? Mikä on prosessin vaihe?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe