Hei mitä mieltä juutalaisuus on homoista ja lesboista? Tai vanha testamentti yleensä? Pääsevätkö homot taivaaseen/paratiisiin?
homot ja lesbot?
shalomisrael
9612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän sillä ole väliä, ono ihminen homo, hetero, lesbo, tai muu, se on vain ja ainoastaan seksuaalinen suuntautuminen. ihminen voi olla suuntautunut myös toisellakin tapaa, vaikka poliittisesti, tai maailmankatsomuksellisesti. Mutta ne ovat vain osia ihmisestä. Ei tietekään suoraan verrannollistettavissa toisiinsa, mutta kuitenkin.
J-la on antanut ohjeet elää ja niitä noudattava pääsee elämään Hänen kanssan iäti.
Ei Hän erota homoa heterosta, kunhan he molemmat noudattvat Hänen lakiaan, ja rakastavat J-laa.
Tulkintoja on monia, onko homous itsessään syntiä vai ei, itse en usko sen olevan.
Vaan se miten elää ja totetuttaa taipumustaan.
Ja siinä jätän tuomiovallan Hänelle.
Kiitos vastauksesta. Noin minäkin asian ajattelen.
Sanot että Jumala on antanut ohjeet miten elää ja niitä noudattava pääsee elämään hänen kanssaan iäti.
Ei Jumala erota homoa heterosta kunhan molemmat noudattavat Hänen lakiaan.
Itse et usko homouden olevan syntiä.
Missä Jumala on antanut ohjeensa ja lakinsa miten tulee elää? Raamatussa!
Ihmisen siis pitää elää Jumalan lakien mukaan, joka kieltää homouden. Miten siis Jumala ei tee eroa heteron ja homon ts näiden taipumusten välillä? Miten homo voisi elää hänen lakinsa mukaisesti, ainakaan tältä osin.
Koska olet perehtynyt Juutalaisuuteen olet kaiketi lukenut myös Mooseksen lakia. Katso sieltä mitä Jumala on asiasta sanonut.
Entä homo pedofiili, onko sekin vain seksuaalinen suuntautuminen, minkä suomenlaki tosin kieltää? Mutta ei ole monta vuosikymmentä siitä kun homouskin oli rikos. Ehkä nämä kaiken suvaitsevat, suvaitsisivat pedofiliankin, koska se on vain "osa ihmisestä", vai tuleeko jossakin raja vastaan? Missä? Miksi? Suvaitsevatko nuo kaiken suvaitsevat suvaitsijat senkin, että minä en suvaitse heitä?
Lain täyttävä pelastuu kyllä ikuiseen elämään. Vaikeus on vain siinä, että YKSIKÄÄN ihminen ei kykene täyttämään lakia. Jeesus Kristus on ja oli AINOA, joka pystyi täyttämään lain. Hän täytti sen puolestamme, koska itse emme siihen kykene.
"sillä kaikki ovat tehneet syntiä ja ovat vailla Jumalan kirkkautta mutta saavat Hänen armostaan lahjaksi vanhurskauden, koska Kristus Jeesus on lunastanut heidät vapaiksi" (synnin, kuoleman ja Perkeleen vallasta sekä lain orjuudesta) Room.4:23
Tämä lupaus koskee kaikkia JEESUKSEEN USKOVIA!
sehän on elämänohje? Ei se kerrasta poikki- systeemi ole. Entä miten "lakiin" liittyy perkeleet ja helvetit? Ja kun tässä puhut juutalaisesta "laista" sehän on Torah =oppi , opetus, laki on väärä suomennoskin. Miksi ihmeessä Jumala ylipäänsä olisi antanut opin jota sitten ei voisikaan noudattaa?
se on hyvä kysymys. Raamatussamme käsitetään lain tieksi tekojen tie. Omilla teoillamme ja ansioillamme emme koskaan voi saavuttaa ikuista elämää Jumalan taivaassa. Sen on selkeästi Jumala sanassaan (Raamatussa) tuonut julki.
Lain tehtävä on osoittaa mitä on synti. Sen tehtävä on myös osoittaa lain tien kulemisen (noudattamisen) mahdottomaksi, jolloin ainoaksi pelastustieksi jää turvautuminen Jumalan armoon ja Jeesuksen sovitustyöhön.
Lue Roomalaiskirje, niin sinulle selviää monta kysymystä laista ja evankeliumista, sekä niiden suhteesta!
Ei sillä ole todellakaan väliä, miten on mihinkin taipuvainen. Voihan joku olla taipuvainen vaikka väkivaltaan tai alkoholismiin, mutta itse sitä päättää tarttuuko pulloon, toista kurkusta vai ei.
Jos ihminen tahtoo noudattaa sydämestään J-lan tietä, ei hän tee mitään mikä rikkoisi J-laa vastaan. (eikö kristinuskokin sano, että jos on kristuksen alla, ei ole synnin alla, eli synti ei hallitse ihmistä)
Vaikka miten tekisi mieli mennä pökkimään toista miestä tai hypätä vieraan naisen sänkyyn tai ottaa huumeita tämän maailman paineen helpottamiseksi, niin J-lan armosta ihminen ei tee niin, jos mielii elää Hänen lähellään.
Ei taipumus tai suuntautuneisuus ole syntiä, vaan se miten niitä toteuttaa.
Murehuttaako Herran vai pyrkiikö kaikessa täyttämään Hänen tahdon.
Ihminen voi tuomita, se on niin helppoa, mutta muistaa on hyvä se, että loppupelissä se on Hän joka tuomitsee myös sen, joka täällä tuomitsee.
Pidä oma valluksesi puhtaana.
Tekisipä melkein mieleni korrektisti iskeä sinua näin kuvainnollisesti röyhkeydestä poskelle, mutta en tee niin, vaikka minulla onkin taipumus hivenen provosoida. :)
3. Moos. 18:22
Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus.
3. Moos. 20:13
Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
Homot eivät pääse taivaaseen.
Näin sanoo niin Vanha- kuin Uusi Testamenttikin.
Mutta, jos homo tunnustaa syntinsä Jumalalle ja antaa elämänsä Jeesukselle ja ei enää syntiä tee, niin silloin hän pääsee taivaaseen.