Miten kävi sunilaisten?

Kiinnostunutyksilö

He jättivät, yksi toisensa jälkeen Teuvon, mutta säilyttivätkö he uskonsa Jeesukseen, vääristyneen ja harhaisen teuvo-opin kahleista selvittyään?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asioitaseuraillut

      Käsittääkseni Devoit on edelleen uskossa Jeesukseen.

    • taustatselvillä

      Joku kysyy: "He jättivät, yksi toisensa jälkeen Teuvon, mutta säilyttivätkö he uskonsa Jeesukseen, vääristyneen ja harhaisen teuvo-opin kahleista selvittyään?"

      No, ainakin he pääsivät irti Teuvo-riippuvuudestaan. Siis toivottavasti pääsivät.

      Shamaanin noitamaista tenhoa tavoitteleva Teuvo oli kova pala monelle. Taikurin viekkaaseen verkkoon takertui muutama aivan vilpitönkin totuutta etsivä sielu, valitettavasti. Heistä mainittakoon KariHenrik-nimimerkki, joka ei rohjennut edes "profeettansa" hyljättyään lausua selvää varoituksen sanaa shamaanista.

      Saattoi KariHenrik pitää ohjenuoranaan Juudaan kirjeen ohjetta:

      Juudaan kirje 1:9 "Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: 'Rangaiskoon sinua Herra!'"

      • Shamanismikuru

        Kyllä minä ainakin tuota shamanismia ymmärrän, mutta siinäkin pitää tunteitansa hallita niinkuin ristinuskossakin, kaikkeen hössötykseen ei kannata sekaantua ja uskoa.
        .
        Shamaani on henkimaailman asiantuntija, joka välittää tietoa henkimaailman eri tasoilta näkyvään arkiseen todellisuuteemme. Shamaani käyttää hyväkseen muuntunutta tietoisuuden tilaa eli transsia, jonka aikana hän tekee henkimatkan tietoa hakeakseen tai sairauden syytä selvittääkseen. Nykyään shamanismi on myös tekniikka, jonka avulla voidaan tutkia oman mielen kerroksia.
        http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http://www.lehto-ry.org/shamanismi.html&ei=VdsnVeiZAsuosAGx1YKAAw&usg=AFQjCNHD6CVhZpg_1NcOag2o70X31VMxuA&sig2=Yz8Iqqm-DzlXofDYTCuT1A&bvm=bv.90491159,d.bGg&cad=rja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe