Elämäni makeimmat naurut

Sain elämäni parhaat naurut
kun luin Kristikunnan sepustuksia
ns.Kolminaisuudesta
Voiko kukaan tosissaan uskoa moiseen soopaan?

Ihan skitsojuttuja.

Antakaa mun kaikki kestää.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Sehän naurut kirvoittaaki
kun seuraa miten ne kahlaa Raamatun läpi
eikä löydä sanaa
"kolminaisuus" sieltä laisinkaan.
Ilmeet on todella hykerryttävät kun ne
tajuaa SEN.

Äänestä
  • on MELKOINEN *sisälukutaito*
    sillä joka löytää KR-38-Raamatusta
    Jeesuksen sanoina
    *Minä olen Kolmiyhteinen Jumala*

    Äänestä

*Isä on minua suurempi* sanoo Jeesus,
ja se
irroittaakin Kristikunnasta halveksuvan räkäiset naurut...

Äänestä
  • Ei kristikunnasta tokikaan, vaan sinusta, joka et sitä ymmärrä!

    Äänestä

Suoli24-jt-palsta
antaa hyvät röhönaurut

Äänestä

Kolminaisuus on Raamatusta ilmenevä Jumaluus. Jos ei kiellä Raamattua, ei voi kieltää kolminaisuutta, vaikka sitten on eri asia puhua sanasta. Sanastahan lahko tykkää tosin puhuakin, tetragrammista, Jehovasta, Jahvesta, sanan lausumisesta.

Jumalan Poika - tähän liittyy "otti orjan osan" (lahkon tabujae)

Joh. 1:1 -lahkossa väärennetty

Pyhä Henki -mm. Ef 4:30, 1 Kr 12:11, Rm. 8:26, 27, Joh. 14:26

Lahkossa Jeesus on Mikael - tukena vain, että ajatus kopsattu adventisteilta lahkon syntyhistoriassa. Adventistit toki korjanneet erehdyksensä. Oikeamilinen Jumala tappaa viattoman enkeli Mikaelin kolmannen syystä, ihmisen syystä. Osta uskonto ja usko, lue vartiotorni ja punastu

Äänestä
  • Opettele ensin kirjoittamaan ymmärrettävästi, jäit ilmeisesti luokalle jo esikoulussa!

    Äänestä

Mistä raamatusra löytyy sana 1914 sukupolvi? Yhtä hullu oppi se kuin jokin kolminaisuus.

Äänestä

varsinaisia
_stanlup_ -koomikkoja
koko saitti täynnä

Äänestä

ihahhaa,
aasit hirnahtaa

Äänestä

Vahvat kolmiyhteisen Jumalan todisteet Raamatussa ovat:

1MOOS.1:26 Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme; ja vallitkoot he meren kalat ja taivaan linnut ja karjaeläimet ja koko maan ja kaikki matelijat, jotka maassa matelevat".
1MOOS 3:22 Katso ihminen on tullut sellaiseksi, kuin joku meistä...
1MOOS 11:7 Tulkaa, astukaamme alas ja sekoittakaamme siellä heidän kielensä...

Näissä kohdissa käytetään monikollista Elohim-sanaa, joka tarkoittaa useampaa kuin kahta - tarkoittaa kolmea. Kolme persoonaa, mutta vain yhteen nimeen ei nimiin vaan nimeen ja nimi on JHWH

1MOOS.18:2. Kun hän nosti silmänsä ja katseli, niin katso, kolme miestä seisoi hänen edessänsä; nähdessään heidät hän riensi heitä vastaan majan ovelta ja kumartui maahan
3. ja sanoi: "Herrani, jos olen saanut armon sinun silmiesi edessä, älä mene palvelijasi ohitse.

MATT. 28:19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

JOH 14:14 - 31 Jeesus puhuu Isän lähettävän Puolustajan, Pyhän Hengen lähettämisestä. Tämä osoittaa, että Jeesus ei katsonut itse olevansa Isä tai Pyhä Henki. Puhuiko Hän itsestään? Ei, Hän puhui ensimmäisestä kolminaisuuden Persoonasta - Isästä.

2KOR.13:13. Herran Jeesuksen Kristuksen armo ja Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne.

JOH.5:20. Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.

Jokainen kolminaisuuden jäsen on Jumala:

Isä on Jumala; JOH 6:27, ROOM 1:7,1 PIET 1:2

Poika, Jeesus on Jumala; JOH 1:1,14, ROOM 9:5, KOL 2:9, HEPR 1:8, 1 JOH 5:20

Pyhä Henki on Jumala; APT 5:3-4, 1 KOR 3:16

Äänestä

15 ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa.
16 Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen,
17 ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa.

10 Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut.

Nämä sanotaan Jeesuksesta, että Hän oli mukana maailmaa luomassa, eikö maailman Luoja ole Jumala teidän mielestä,

ja toisessa kohtaa sanotaan: Jes. 44:24

Näin sanoo Herra, sinun lunastajasi, joka on valmistanut sinut hamasta äidin kohdusta: Minä olen Herra, joka teen kaiken, joka yksinäni jännitin taivaan, joka levitin maan-kuka oli minun kanssani? -

Onko tässä teidän mielestä ristiriitaa ?? Jumala oli yksin luomassa maailmaa ja kuitenkin sanotaan Jeesuksen olleen mukana luomassa maailmaa, ja entä kun tuossa Jesajan kirjan sanoissa, Herra, sinun Lunastajasi ja eikö Jeesus ole Lunastaja.

Tänäkin päivänä moni on sokea Jeesuksen Herraudelle ja uskovat mitä tahansa muuta materiaalia, kuin puhdasta Jumalan sanaa, eivät he tunne Jeesusta, ei heillä silloin ole myöskään isää, kukaan ei voi ottaa vastaan Jumalaa, ennenkuin on ottanut vastaan Jeesuksen, Pyhä Henki avaa vasta ymmärryksen, muuten se on yhtä vaikeaa selittää uudesti syntymättömälle ihmiselle Jumalan olemusta, Isää, Poikaa ja Pyhää Henkeä, sama kuin selittäisi sokealle minkälainen on punainen väri. eivät he voi muuta kuin nauraa räkättää, kun eivät ymmärrä.

Ilm. 3:18

Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.

1. Kor. 2:14

Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.

Äänestä

Ihminen luotiin jumalan kuvaksi ja ihmisessä näkyy aivan selvästi kolme eri persoonaa, etenkin nainen on selvästikkin niin isäpersoona, poikapersoona ja pyhähenkipersoona.

Äänestä
  • nainen on selvästikkin niin isäpersoona, poikapersoona ja pyhähenkipersoona.***
    hyi sun kanssas...yökkss
    meidän suvussa
    NAISET on Äitipersoonia
    ja siskopersoonia
    ja Mummopersoonia
    Meidän suku kylläkinon normaleja, ei transsuja rekkalesboja

    Äänestä

  • yökkss kirjoitti:

    nainen on selvästikkin niin isäpersoona, poikapersoona ja pyhähenkipersoona.***
    hyi sun kanssas...yökkss
    meidän suvussa
    NAISET on Äitipersoonia
    ja siskopersoonia
    ja Mummopersoonia
    Meidän suku kylläkinon normaleja, ei transsuja rekkalesboja

    Hyvää Äitienpäivää lepakoille

    Äänestä

Ei jehovantodistajille kannata nauraa.Heitä pitää sääliä,koska he ovat joutuneet väärän profeetan orjaksi ja ajatusmaailman vangiksi.
Tuo amerikkalainen harhaoppi on itsensä paholaisen ohjaimissa.
Sieltä heidät voi päästää vapauteen ainoastaan uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä.
Rukoillaan heidän puolestaan ennemmin kun kirotaan.

Äänestä

En ole JT, mutta en usko kolminaisuuteen.
Miksi?
Raamattu on alunperin juutalaisten kirja,
ja he eivät ole koskaan uskoneet ko.
kummallisuuteen.
Itse olen ollut Israelissa, ja kysynyt, kuinka
he lausuisivat jumalan nimen?
Sanoivat että kuten Jehovantodistajat.............

Äänestä
  • Sama täällä. En minäkään löydä kolminaisuutta Raamatusta, enkä ole JT. Olen yrittänyt etsiä kolminaisuutta sieltä, mutta löytyy sen sijaan varsin selvä opetus, että Jeesus on Jumalan Poika, joka ei ole Isänsä vertainen, vaikka korkea-arvoinen onkin.

    Äänestä

  • McEbbe 9.5.2015 08:49

    "En ole JT"
    -Hyvä niin

    "Raamattu on alunperin juutalaisten kirja,"
    -Eikä ole. Vanha testamentti kylläkin. UT on osa Raamattua. Tuossa sinä uskot lahkon juoneen.

    " he eivät ole koskaan uskoneet "
    -Juutalaisuus on oma uskontonsa, ei kristinoppi

    hehehihihohoh 9.4.2015 01:09

    " *Isä on minua suurempi* sanoo Jeesus, "
    -Sieltä jouluevankeliumsta löytyy se jae, lahkolle tabu, "otti orjan osan" ja tuossa orjan osassa Jeesus sanoi Isänsä olevan suurempi. Joh 1:1 tarkoittaa kertoa asiasta, sanoo, että Jeesus on Jumala.
    löydätkö jakeen VT:ssä "Minä Jumala olen yksi"

    huippukoomista 9.4.2015 01:02

    " Raamatun läpi eikä löydä sanaa "kolminaisuus" sieltä laisinkaan. "

    -Ninpä, naapurini, jonka johdin lahkosta ulos valoon ja kristinoppiin, järkyttyi kun tajusi että hän oli käyttänyt elämästään 25 vuotta jankuttaen, ettei Raamatusta löydy sanaa kolminaisuus, kun hän totesi ettei kolminaisuus sellaista väitäkään, vaan lahko oli laittanut hänelle asialle, se kun pitää jäseniään hölmön arvoisina.

    Äänestä

  • Kormutson kirjoitti:

    McEbbe 9.5.2015 08:49

    "En ole JT"
    -Hyvä niin

    "Raamattu on alunperin juutalaisten kirja,"
    -Eikä ole. Vanha testamentti kylläkin. UT on osa Raamattua. Tuossa sinä uskot lahkon juoneen.

    " he eivät ole koskaan uskoneet "
    -Juutalaisuus on oma uskontonsa, ei kristinoppi

    hehehihihohoh 9.4.2015 01:09

    " *Isä on minua suurempi* sanoo Jeesus, "
    -Sieltä jouluevankeliumsta löytyy se jae, lahkolle tabu, "otti orjan osan" ja tuossa orjan osassa Jeesus sanoi Isänsä olevan suurempi. Joh 1:1 tarkoittaa kertoa asiasta, sanoo, että Jeesus on Jumala.
    löydätkö jakeen VT:ssä "Minä Jumala olen yksi"

    huippukoomista 9.4.2015 01:02

    " Raamatun läpi eikä löydä sanaa "kolminaisuus" sieltä laisinkaan. "

    -Ninpä, naapurini, jonka johdin lahkosta ulos valoon ja kristinoppiin, järkyttyi kun tajusi että hän oli käyttänyt elämästään 25 vuotta jankuttaen, ettei Raamatusta löydy sanaa kolminaisuus, kun hän totesi ettei kolminaisuus sellaista väitäkään, vaan lahko oli laittanut hänelle asialle, se kun pitää jäseniään hölmön arvoisina.

    Olen helluntailaisena löytänyt Raamatusta 16 eri syytä miksi Jeesus ei voi olla luonnostaan Jumala. Olen kirjannut ylös todistusaineiston tänne:
    http://www.jumalaoppia.com/index.php/teologiaa/157-todisteet-siita-etta-jeesus-ei-ole-luonnostaan-jumala

    Koska Jeesus ei ole luonnostaan Jumala, hän ei voi olla ollenkaan se meidän ainoa Jumala, vaan ainoastaan "niin sanottu jumala", mikä käytännössä tarkoittaa, "niin sanotusti mahtava ja voimallinen". Jumalan sana jonka hän sai Jumalalta teki hänestä mahtavan, ja tietenkin se, että Jumala antoi hänelle Henkensä ja voitelunsa teki hänestä myös mahtavan.

    Äänestä

onhan se kiva uskoa kolminaisuuteen jota ei
Raamatusta löydy.
aika hölmönä kirkko jäseniään pitääkin,
pakkokastaa vauvat jäseniksi
niin saa siten itselleen
kirkollisveroa maksavia Jäseniä
jotka
ei edes
Jumalaan usko.
---Tutkimuksethan niin kertoo että
valtaosa kirkollisveroa maksavista ei Jumalaan usko.
siinäpä vasta hölmöjä vedättävä lahko onkin...

Äänestä
  • hölmöjen.lahko 9.5.2015 12:35

    -Niin, lahkossa on Jeesus Mikael, tiedätkö että se matkittiin adventisteilta, kuten vuosilukulaskenta vuoteen 1914 ?
    Adventistien ja lahkon olennaisin ero on, että heillä vuosiennustelu lopetettiin ensimmäiseensä, kun ei osunut kohdalleen.

    "onhan se kiva uskoa kolminaisuuteen"
    -Lahkon Mikael merkitsee sitä että Jumala tappaa viattoman enkelin kolmannen osapuolen takia, ihmisen. Et lahkolaisena ole lukenut Raamattua, etkä siten tiedä, että Raamatun Jumala on kuitenkin oikeudenmukaisuuden Jumala.

    Tuo vuosilukukiinnekohta 1914 on johtanut sitten seuran myös muuttamaan Jeesuksen sukupolven kahdeksi vartiotornisukupolveksi. Oletko varma, että valitset tietoisesti lahkopiirroksen paratiisielukat, jotka pomonne lanseerasi nähtyään unta taivaspaikkojen täyttymisestä v. 1935, Raamatun Jeesuksen yhden sukupolven tilalle ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


skitso-Trinity kirjoitti:

Sain elämäni parhaat naurut
kun luin Kristikunnan sepustuksia
ns.Kolminaisuudesta
Voiko kukaan tosissaan uskoa moiseen soopaan?

Ihan skitsojuttuja.

Antakaa mun kaikki kestää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu