Venäjän ystävän mielipede

Mikähän on Venäjä-mielisen suomalaisen mielipide siitä, miksi Venäjä liitti Krimin itseensä eikä Suomea, Viroa tai .....
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei Venäjän pidä/kuulu liittää itseebsä minkäänlaista vierasta maa-aluetta!

Äänestä
  • Korkein totuus tulee kansan suusta.Lähes kaikki Krimiläiset halusi liittyä venäjään kun näkivät mitä Kiovassa tapahtui.USA ja CIA järjesteli sinne nukkehallituksen,joka USAN tavaramerkki omia etujen ajamiseen.Ei Putin ottanut sitä väkivalloin.Sotilaat turvasivat tapahtuman ja kaikki oli/on tyytyväisiä.Kannattaisi Porosenkon ottaa mallia!

    Äänestä

  • TODELLISUUDESSA Krimillä oli n. 60 % niitä, jotka kannattivat Venäjää ja 40 % ukrainalaisia tai tataareja, jotka eivät kannattaneet.

    Järjestettiin vaalit, jossa ei ollut edes vaihtyoentona Ukrainassa pysymistä. Lisäksi tuo 40 % ei äänestänyt ja 60 % oli sellaisia, joista osa äänesti monta kertaa!

    Siinä se sinun "rehellinen" menettelysi!

    Nyt Krimistä on muodostunut Venäjälle sekä arvovaltakysymys ettämahdoton taloudellinen taakka, joka vetääsen syvyyteen!

    Äänestä

  • hyvinToimittu kirjoitti:

    Korkein totuus tulee kansan suusta.Lähes kaikki Krimiläiset halusi liittyä venäjään kun näkivät mitä Kiovassa tapahtui.USA ja CIA järjesteli sinne nukkehallituksen,joka USAN tavaramerkki omia etujen ajamiseen.Ei Putin ottanut sitä väkivalloin.Sotilaat turvasivat tapahtuman ja kaikki oli/on tyytyväisiä.Kannattaisi Porosenkon ottaa mallia!

    Venäjän armeijan tappiot ovat kasvaneet 382 sotilaaseen viimeisen kolmen päivän aikana käydyissä taisteluissa Donetskin lentokentän hallinnasta Itä-Ukrainassa, kertoo venäläinen ihmisoikeusaktivisti Elena Vasilieva verkkosivuillaan.

    Hänen mukaansa kuolleiden lisäksi 500 venäläissotilasta on haavoittunut. Kaatuneista venäläissotilaista tietoja keräävän Vasilievan laskujen mukaan yhteensä 5 860 venäläissotilasta on kuollut Ukrainan sodan alettua.

    – Pelkään julkaista näitä lukuja. Viimeisen kolmen päivän aikana Venäjän armeija on kärsinyt valtavia tappioita; 382 erikoisjoukkojen ja merijalkaväen sotilasta. Haavoittuneita on 500. Me emme kuitenkaan saa tarkkoja raportteja haavoittuneista, Vasilieva kertoo.

    Taistelut Donetskissa ovat käyneet rajuina viimeisen viikon ajan Ukrainan armeijan ja Venäjä-mielisten separatistien välillä. Taistelut Donetskin lentokentän hallinnasta yltyivät viikonloppuna. Tämänhetkisestä tilanteesta ei ole tarkkaa tietoa.

    Venäjä kiistää edelleen osallistuvansa Itä-Ukrainan taisteluihin millään tavoin.

    Vasilievan perustama ihmisoikeusjärjestö ”Rahti 200 Ukrainasta Venäjälle” on kerännyt tietoja kaatuneista venäläissotilaista viime elokuusta lähtien. Järjestön nimi viittaa armeijan kuljetuksissa käytettävään koodiin. ”Rahti 200” tarkoittaa kuolleita ja ”Rahti 300” haavoittuneita sotilaita.

    Äänestä

  • hyvinToimittu kirjoitti:

    Korkein totuus tulee kansan suusta.Lähes kaikki Krimiläiset halusi liittyä venäjään kun näkivät mitä Kiovassa tapahtui.USA ja CIA järjesteli sinne nukkehallituksen,joka USAN tavaramerkki omia etujen ajamiseen.Ei Putin ottanut sitä väkivalloin.Sotilaat turvasivat tapahtuman ja kaikki oli/on tyytyväisiä.Kannattaisi Porosenkon ottaa mallia!

    Krimiläisten Venäjä-kannatus mitattiin vähän kummallisilla vaihtoehdoilla. Myöhemmin kävi selville sekin, että enemmistö oli vain kahden äänen varassa. Kaksi Krimin tataaria voisi kääntää kannatuksen päälaelleen. Heitä ei päästetty maahan.

    Äänestä

  • HuonostiToimittu kirjoitti:

    TODELLISUUDESSA Krimillä oli n. 60 % niitä, jotka kannattivat Venäjää ja 40 % ukrainalaisia tai tataareja, jotka eivät kannattaneet.

    Järjestettiin vaalit, jossa ei ollut edes vaihtyoentona Ukrainassa pysymistä. Lisäksi tuo 40 % ei äänestänyt ja 60 % oli sellaisia, joista osa äänesti monta kertaa!

    Siinä se sinun "rehellinen" menettelysi!

    Nyt Krimistä on muodostunut Venäjälle sekä arvovaltakysymys ettämahdoton taloudellinen taakka, joka vetääsen syvyyteen!

    Täyttä sondaa, Krim on aina halunnut olla erossa ukrainasta, joko autonomisena neuvostotasavaltana, tai itsenäisenä.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Krimin_autonominen_tasavalta

    Äänestä

Kasakka vie sen mikä on irrallaan...

Äänestä
  • Ja kasakka kärsii tekonsa seurauksista!

    Äänestä

  • Krimi oli irrallaan, Ukraina on vähän tiukemmassa.

    Äänestä

  • näin_naapuri_tekee kirjoitti:

    Krimi oli irrallaan, Ukraina on vähän tiukemmassa.

    Suomi on vielä tiukemmassa, ei kannata kokeilla.

    Äänestä

Krimin liittäminen, liittyminen, Venäjään on niin oikein kuin jokin asia voi olla. Krimiläiset halusivat liittyä Venäjän alaisuuteen, niin eikö se ole oikein ja demokratian mukaista. Venäjä kuunteli krimiläisten mielipiteitä, joka antoi moraalisen oikeuden tapahtumalle. Nato voi vain syyttää itseään eikä panna hillitöntä laajentumistaan muiden syyksi.

Äänestä

Suomen pitää irtautua eu uusta.ottaa omaraha käyttöön.parempi olisi liittyä Venäjään .voi käydä niin ,että venäjä tulee venäjän uhan alla tänne puolustamaan venäläis sukuisia suomalaisia.

Äänestä
  • Ei pidä! Koska Suomen kansa ei jaa ajatusmaailmaasi niin mikset SINÄ sanoudu irti Suomesta, ota rupla käyttöön ja loikkaat Allegroon!

    Vakuutan, ettei kukaan täällä kaipaa kaltaistasi Quislingia!

    Äänestä

  • Dasvidanija kirjoitti:

    Ei pidä! Koska Suomen kansa ei jaa ajatusmaailmaasi niin mikset SINÄ sanoudu irti Suomesta, ota rupla käyttöön ja loikkaat Allegroon!

    Vakuutan, ettei kukaan täällä kaipaa kaltaistasi Quislingia!

    vähemmistönä se on sinunkin ajatusmaailmasi, mikset siis hyppää washingtonin koneeseen? Vakuutan ettei kukaan jää sinua kaipaamaan täällä.

    Äänestä

Krim on lännelle pelkkä tekosyy alkaa informaatiosota, tämähän näkyy jo kaikesta yhä selvemmin.
Mielenkiintoista nähdä kuka lopulta kärsii talouspakotteista....lännen media tuuttaa demonisoivaa säveltä tästäkin, mutta ei kuitenkaan liene totuus asiasta?

Äänestä
  • Informaatiosota on sota sekin ja tietenkin senkin aloitti länsi. On se kovin vaikeaa erottaa syyt ja seuraukset. "Älä varasta, se on väärin ja siitä tulee pahoja puheita" - opetti äitimuori.

    Äänestä

Johtuisiko siitä, että Krimillä on etnisiä venäläisiä 80%, mutta Suomessa venäjää puhuvia n. 1 prosentti? Argumentteja on toki muitakin.

Äänestä
  • Venäjän saa hyökkäämään Suomeen vain tilanne, jossa Suomessa on jotain, joka on Venäjän turvallisuudelle uhka.

    Onko meillä?

    Äänestä

  • Natoon kirjoitti:

    Venäjän saa hyökkäämään Suomeen vain tilanne, jossa Suomessa on jotain, joka on Venäjän turvallisuudelle uhka.

    Onko meillä?

    Niin, olet sitä mieltä että puolustusvoimien ei pidä pystyä vastaamaan Venäjän hyökkäysvoimaan kuten Ukrainassa ?
    Vain Venäjä voi toimillaan vaikuttaa meidän puolustuksen mitoitusta, ja tämän hetkinen Venäjä vaatii sen vahvistamista.
    Nyky Venäjä näyttää määrittelevän omia etupiirejään, joiden puolustukselliseen yhteistyhön on heillä jokin sananvalta ?? Näitä ajatuksia on tuolta suunalta ennenkin nähty : ((
    Ja meillä näyttää majailevan henkilöitä jotka arvostavat tätä : (

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M.Ielipide kirjoitti:

Mikähän on Venäjä-mielisen suomalaisen mielipide siitä, miksi Venäjä liitti Krimin itseensä eikä Suomea, Viroa tai .....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu