22 kansanedustajaa muuttanut mieltä avioliitosta

Eduskunta äänesti 28.11.2014 Tasa-arvoisen avioliiton puolesta äänin 105-92.

Eduskuntavaaleissa ehdokkaina olevista, vastustaneista kansanedustajista peräti 22 on hypännyt tasa-arvoisen avioliittolain kannalle ja perusteena mielipiteen vaihtamisessa on lähinnä se, että he pitävät jo tehtyä päätöstä demokraattisesti sitovana.

Alla lista jotka äänestäisivät jatkossa tasa-arvoisen avioliiton puolesta.

Suomen Keskusta
-Juha Sipilä
-Mauri Pekkarinen
-Juha Rehula
-Arto Pirttilahti
-Jari Leppä
-Ari Torniainen
-Elsi Katainen
-Seppo Kääriäinen
-Markku Rossi
-Anu Vehviläinen
-Mika Lintilä
-Anne kalmari
-Aila Paloniemi
-Tomo Korhonen

Perussuomalaiset
-Ritva Elomaa
-Maria Lohela
-Maria Tolppanen
-Ville Vähämäki

Kansallinen Kokoomus
-Heikki Autto
-Paula Risikko
-Ben Zyskowicz

Tulokset on Ylen vaalikoneesta jossa kysyttiin: "Edellisen eduskunnan hyväksymä lainmuutos samaa sukupuolta olevien avioliiton sallimisesta peruutetaan." ja kaikki yllä olevat vastasivat suoraan "Ei"

- kaikista eduskuntavaalien ehdokkaista vain 424 (24,2%) olisi valmis kaatamaan tasa-arvoisen avioliittolain ja 1327 (75,8%) on sen puolella.

Tulos on raskas isku vireillä olevalle uudelle kansalaisaloitteelle.
Sillä ei olisi mitään mahdollisuutta mennä eduskunnassa läpi.

32

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • he.eivät.enää.päätä

      Avioliitto on tarkoitettu pysyväksi (avioliittoasetus 820/1987 9 §). Avioerot altistavat lapsen erilaisille haittavaikutuksille. Eräissä tutkimuksissa, esimerkiksi Ruotsia ja Norjaa koskevassa laajassa väestörekisteritietoihin perustuvassa tutkimuksessa samaa sukupuolta olevien parien kohdalla on havaittu viitteitä merkittävästi korkeammasta eroriskistä verrattuna eri sukupuolta oleviin pareihin (“The Demographics of Same-Sex Marriages in Norway and Sweden”; Gunnar Andersson, et al., Demography 43; 2006).

      Johtuen samaa sukupuolta olevien parien epätavallisen korkeasta eroriskistä adoptio tällaiseen perheympäristöön altistaa lapsen keskimääräistä suuremmalla todennäköisyydellä erojen mukanaan tuomille haittavaikutuksille. Avioliittolain tulisi toimia kannustimena sellaisten parisuhteiden muodostamiselle, joka suo lapselle mahdollisimman vakaan kasvuympäristön, ei sellaisten, jossa on epätavallisen korkea riski altistua erojen mukanaan tuomille haittavaikutuksille.

      Tekemättä jäänyt lapsivaikutusten arviointi, johon lakivaliokunnan mietinnössä viitattiin, olisi ehdottomasti pitänyt tehdä ennen eduskunnan äänestystä.

      Avioliiton uudelleen määrittely sukupuolineutraaliksi laissa vaikeuttaisi suomalaisten adoptionhakijoiden mahdollisuuksia kansainvälisiin adoptioihin. Lakivaliokunnan mietinnössä kiinnitettiin huomiota siihen, että ”osa hakijoista saattaa joutua keskeyttämään adoptioprosessin, mikäli avioliittolakia muutetaan aloitteessa esitetyllä tavalla.” Lakivaliokunta piti siksi tärkeänä, että adoption hakijoiden oikeusturvaan kiinnitetään erityistä huomiota.

      Eduskunnan tekemä päätös valiokunnan vähemmistöön jääneiden kansanedustajien Vastalauseen hyväksi ja lakivaliokunnan enemmistön virallista kantaa vastaan, on siten adoptionhakijoiden oikeusturvan kannalta ongelmallinen.

      Muutoslakia markkinoitiin julkisuudessa sanomalla, että ”se ei ole keneltäkään pois”. Edellisen valossa siitä olisi kuitenkin haittaa niin adoptiolapsille kuin adoptionhakijoillekin kansainvälisen adoption osalta.

      2.6 Taloudelliset vaikutukset

      Koska aloitteessa ehdotetulla kumoamislailla muutetaan vain se oikeustila, joka muutoslailla tulisi voimaan, niin muutoslain kumoamisesta ei aiheutuisi merkittäviä taloudellisia vaikutuksia. Päinvastoin, muutoslain kumoaminen merkitsisi sitä, että silloin vältyttäisiin niiltä kustannuksilta, jotka aiheutuisivat muutoslain voimaan tulosta. Arvio noista kustannuksista on esitetty lakivaliokunnan mietinnön (LaVM 14/2014 vp) vastalauseessa.

      2.7 Vaikutukset viranomaisten toimintaan

      Koska aloitteessa ehdotetulla kumoamislailla muutetaan vain se oikeustila, joka muutoslailla tulisi voimaan, niin muutoslain kumoamisesta ei aiheutuisi vaikutuksia viranomaisten toimintaan.
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1175

      • "he.eivät.enää.päätä "

        Millä tavalla aioit yksin estää eduskunnan entiset ja tulevat päätökset.
        Väkivallan avullako aiot estää?


      • he.eivät.enää.päätä
        Pe.ku kirjoitti:

        "he.eivät.enää.päätä "

        Millä tavalla aioit yksin estää eduskunnan entiset ja tulevat päätökset.
        Väkivallan avullako aiot estää?

        Minä en käytä sinun konstejasi.


      • aatami.ja.eeva

        Asiaa. Kannatetaan!


    • Anteeksi, määrä on tietenkin 21, eikä siis 22.

      Toisaalta äänestyksestä poissa ollut epätietoinen Merja Mäkisalo-Ropponen on vaihtanut nyt tasa-arvoisen avioliiton kannalle.
      Myös Eduskunnan puhemiehen roolissa ollut (äänestämätön) Eero Heinäluoma on samalla linjalla.

    • eipahalle

      Äänestys ei ollut uskonnollinen äänestys. Maallisesta esivallasta oli kysymys.

      • äänestäjä.äänestä

        Nyt onkin mahdollisuus äänestää kristittyjä kansanedustajia :)


      • äänestäjä.äänestä kirjoitti:

        Nyt onkin mahdollisuus äänestää kristittyjä kansanedustajia :)

        Kristillisdemokraateille on ennusteen mukaan tulossa vain 3 paikkaa tavoitellusta seitsemästä.
        Helluntailainen Essayah on pudonnut haastajan rooliin, kuten myös Räsänen.
        Samoin on käynyt myös helluntailaisille Mika Niikolle ja Teuvo Hakkaraiselle.


      • Exhellarille
        Pe.ku kirjoitti:

        Kristillisdemokraateille on ennusteen mukaan tulossa vain 3 paikkaa tavoitellusta seitsemästä.
        Helluntailainen Essayah on pudonnut haastajan rooliin, kuten myös Räsänen.
        Samoin on käynyt myös helluntailaisille Mika Niikolle ja Teuvo Hakkaraiselle.

        Menehän nukkumaan sieltä niin jaksat taas huomenna nostella päivärahoja!


    • kannata.aitoa

      Hei

      Kansalaisaloite avioliiton säilyttämiseksi miehen ja naisen liittona ja sukupuolineutraalin avioliittolain kumoamiseksi on julkaistu. Tässä lyhyesti tietoa siitä miten voit osallistua itse ja innostaa muita mukaan. Toimi nopeasti. Välitä tämä viesti eteenpäin mahdollisimman monelle.

      Netissä - Kansalaisaloite.fi

      Kansalaisaloitteen voit helpoiten allekirjoitaa oikeusministeriön Kansalaisaloite palvelun nettisivulla täällä: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1175 . Tunnistautuminen tapahtuu pankkitunnuksin tai mobiiliavarmenteella. Tietosi eivät tule näkyviin nettiin. Sivuilla näkyy ainoastaan tehtyjen kannatusilmoitusten lukumäärä. Voit siis osallistua pelkäämättä, että tietosi näkyisivät julki.

      Kansalaisaloitteen koko otsikko ja teksti mainitusta linkistä.

      Paperilomakkeella:

      Vaihtoehtoisesti voit täyttää paperisen kannatuslomakkeen, jonka voit printata TÄSTÄ http://aitoavioliitto.fi/kansalaisaloite.pdf . Jos olet osallistunut jo netissä älä täytä paperilomaketta.

      Täytä kaikki kentät huolella (TIKKUKIRJAIMIN).

      Huomaa, että jokainen henkilö allekirjoittaa yhden lomakkeen per henkilö. Nimiä ei kerätä mihinkään nimilistoihin tai adresseihin.

      Palautus:

      Paperilla tehdyt kannatusilmoitukset tulee palauttaa viimeistään 21.9.2015 osoitteeseen: Aito avioliitto ry, PL 155, 00171 Helsinki.

      Jos keräät useampia kannatusilmoituksia ystäväpiirissäsi tai yhteisöissäsi ne voi kaikki postittaa yhdessä määräaikaan mennessä edellä mainittuun osoitteeseen.

      Osallistu ja kerää nimiä:

      Innosta ihmisiä mukaan joko lähettämällä heille sähköpostina tämä viesti jossa ohjeet osallistumiseen netissä tai paperilomakkeella. Printtaa ja monista paperilomakkeita niin paljon kuin haluat ja kerää niihin nimiä kaikkialla missä liikut ja tapaat ihmisiä, ystäväpiirissäsi, pien- ja harrasteryhmissä, kesäjuhlilla jne. Varmistathan, että he eivät jo ole osallistuneet, ennen kuin pyydät heitä täyttämään lomakkeen.

      Käytä apuna tästä linkistä http://aitoavioliitto.fi/img/materiaalit/KaOhje.pdf löytyvää pientä esitettä, jota voit levittää monisteena tai sähköisesti. Esitteessä on tiivistettynä ytimekkäästi olennaiset tiedot kansalaisaloitteeseen osallistumiseksi. Voit käyttää apunasi myös tästä linkistä http://aitoavioliitto.fi/img/materiaalit/KA.ppsx löytyvää Power Point esitystä sekä tästä https://www.youtube.com/watch?v=rcKxAdsus9g ja tästä https://www.youtube.com/watch?v=AC4OW_Z46V0 löytyvää YouTube lyhytvideota.

      Toimi nopeasti. Välitä viestiä eteenpäin. Avioliitto on säilytettävä miehen ja naisen liittona. Se on lapsen etu!

      Ystävällisin terveisin

      Jukka Rahkonen pj

      Aito avioliitto ry

      • Joku kirjoittikin toisessa ketjussa, että kansalaiasaloitteella ei ole enää merkitystä, kun vaalilupausten perusteella 85% vastustaisi sitä.

        Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua.


      • Exhellarille
        Pe.ku kirjoitti:

        Joku kirjoittikin toisessa ketjussa, että kansalaiasaloitteella ei ole enää merkitystä, kun vaalilupausten perusteella 85% vastustaisi sitä.

        Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua.

        Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja todettiin, että eduskuntaa ei vielä ole valittu ja ihmiset tapaavat viisastuakun saavat lisää asoista tietoa. Myös kun ihmisiä ei painosteta päätöksen teossa he tekevät päätöksiä kuten itse haluavat.
        Myös sinulta kysyttiin perusteita tuolle mummumuorilta oppimastasi valheesta näiden mainitsemiesi henkilöiden epärehellisyydestä
        Olet Pe.ku säälittävä valehtelija joka käy homoagendaa lobbaamassa hellari ja luteriolaisuuspalstoilla.


      • yksrehti
        Exhellarille kirjoitti:

        Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja todettiin, että eduskuntaa ei vielä ole valittu ja ihmiset tapaavat viisastuakun saavat lisää asoista tietoa. Myös kun ihmisiä ei painosteta päätöksen teossa he tekevät päätöksiä kuten itse haluavat.
        Myös sinulta kysyttiin perusteita tuolle mummumuorilta oppimastasi valheesta näiden mainitsemiesi henkilöiden epärehellisyydestä
        Olet Pe.ku säälittävä valehtelija joka käy homoagendaa lobbaamassa hellari ja luteriolaisuuspalstoilla.

        "Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja....Olet Pe.ku säälittävä valehtelija"

        Yritin etsiä tollasta Pe.ku:n viestiä, mutta ei sieltä löytynyt?
        Voisitko linkittää sen.


      • Exhellarille

      • yksrehti

      • Exhellarille
        yksrehti kirjoitti:

        Eihän Pe.ku kerro tuolla mitään tollaista "85%:a" mitä nyt yllä.

        Pe.ku kertoikin että "joku kirjoitti" ja valehtelit sen Pe.kun kirjoitukseksi?
        Olisiko niin, että laitat omat valheesi Pe.kun valheiksi?

        Enhän minä mitään prosenteista puhunut nehän voit tuostakin lukea.


      • yksrehti
        Exhellarille kirjoitti:

        Enhän minä mitään prosenteista puhunut nehän voit tuostakin lukea.

        Pe.ku kirjoitti:
        "Joku kirjoittikin toisessa ketjussa, että kansalaiasaloitteella ei ole enää merkitystä, kun vaalilupausten perusteella 85% vastustaisi sitä.

        Exhellarille vastasi:
        "Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja..........Olet Pe.ku säälittävä valehtelija"

        Eihän Pe:ku ollut noin sanonut kuten väitit ja käänsit sitten oman valheesi Pe.kun valheeksi.


      • Exhellarille
        yksrehti kirjoitti:

        Pe.ku kirjoitti:
        "Joku kirjoittikin toisessa ketjussa, että kansalaiasaloitteella ei ole enää merkitystä, kun vaalilupausten perusteella 85% vastustaisi sitä.

        Exhellarille vastasi:
        "Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja..........Olet Pe.ku säälittävä valehtelija"

        Eihän Pe:ku ollut noin sanonut kuten väitit ja käänsit sitten oman valheesi Pe.kun valheeksi.

        Höpö höpö!


      • mitä.siinä.kinaat
        yksrehti kirjoitti:

        Pe.ku kirjoitti:
        "Joku kirjoittikin toisessa ketjussa, että kansalaiasaloitteella ei ole enää merkitystä, kun vaalilupausten perusteella 85% vastustaisi sitä.

        Exhellarille vastasi:
        "Se joku olit sinä luterilaisuuspalstalla ja..........Olet Pe.ku säälittävä valehtelija"

        Eihän Pe:ku ollut noin sanonut kuten väitit ja käänsit sitten oman valheesi Pe.kun valheeksi.

        Peku:
        Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua.

        Exhellari:
        Myös sinulta kysyttiin perusteita tuolle mummumuorilta oppimastasi valheesta näiden mainitsemiesi henkilöiden epärehellisyydestä
        Olet Pe.ku säälittävä valehtelija joka käy homoagendaa lobbaamassa hellari ja luteriolaisuuspalstoilla.


      • yksrehti
        Exhellarille kirjoitti:

        Höpö höpö!

        "Höpö höpö!"

        Tuo vastaus kruunasi kaiken valehtelusi.

        Aloin ihmettelemään, mikä on tämä kirjoittaja tällä palstalla, jolla ei ole ainuttakaan asiallista viestiä, eikä ainuttakaan perustelua pahoille sanoilleen.

        Nyt selkisi, että hän kirjoittelee toisellakin palstalla samalla tyylillä ja tunnin verran lueskeltuani, löysin pelkästään samaa soopaa viesteistäsi.


      • Exhellarille
        yksrehti kirjoitti:

        "Höpö höpö!"

        Tuo vastaus kruunasi kaiken valehtelusi.

        Aloin ihmettelemään, mikä on tämä kirjoittaja tällä palstalla, jolla ei ole ainuttakaan asiallista viestiä, eikä ainuttakaan perustelua pahoille sanoilleen.

        Nyt selkisi, että hän kirjoittelee toisellakin palstalla samalla tyylillä ja tunnin verran lueskeltuani, löysin pelkästään samaa soopaa viesteistäsi.

        Jokainen voi itse lukea mitä olen kirjoittanut sinun mustamaalauksesi ei tepsi.

        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."


      • tiedoksi
        Exhellarille kirjoitti:

        Jokainen voi itse lukea mitä olen kirjoittanut sinun mustamaalauksesi ei tepsi.

        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."

        yksrehti = Pe.ku


      • Löytyynetistä
        Exhellarille kirjoitti:

        Jokainen voi itse lukea mitä olen kirjoittanut sinun mustamaalauksesi ei tepsi.

        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."

        Aito avioliitto ry:n hallituksen puheenjohtaja Jukka Rahkonen sekä tiedotussihteeri Pasi Turunen toimivat kansalaisalotteen virellepanijoina, ja esittelivät aloitteen täpötäydelle Heurekan aditorille.


      • Exhellarille
        Löytyynetistä kirjoitti:

        Aito avioliitto ry:n hallituksen puheenjohtaja Jukka Rahkonen sekä tiedotussihteeri Pasi Turunen toimivat kansalaisalotteen virellepanijoina, ja esittelivät aloitteen täpötäydelle Heurekan aditorille.

        Niin ja Pe.ku väittää, että
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."

        Näkee siis tässä jotakin oman taloudellisen hyödyn hakemista em. henkilöiltä.


      • yksrehti
        tiedoksi kirjoitti:

        yksrehti = Pe.ku

        "yksrehti = Pe.ku"

        Ja pitää vielä uudella valheella paikata edellistä valhetta?


      • Exhellarille
        yksrehti kirjoitti:

        "yksrehti = Pe.ku"

        Ja pitää vielä uudella valheella paikata edellistä valhetta?

        Vastaa äläkä jatka solvaamistasi!

        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."


      • yksrehti
        Exhellarille kirjoitti:

        Vastaa äläkä jatka solvaamistasi!

        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:
        "Kansalaisaloite oli jo alkujaan Rahkosen, Turusen ja AlfaTV:n Huvilan henkilökohtaista pisnes-rakentelua."

        "Vastaa äläkä jatka solvaamistasi!
        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:"

        En ole solvannut ketään, vaan ihan päinvastoin sinä solvaat toisia ja minuakin.

        Pe:ku ei tuossa syytä ketään kuten väität, vaan näyttää ihan mielipiteeltä, eikä tuolla ole mitään tekemistä keskusteltavan asian kanssa, eli siitä että jäit itse valheesta kiinni ja paikkailit sitä uusilla valheilla.


      • Exhellarille
        yksrehti kirjoitti:

        "Vastaa äläkä jatka solvaamistasi!
        Mutta sanohan sinä nyt varsinaisesta asiasta, että onko Pe.kun syyte totta:"

        En ole solvannut ketään, vaan ihan päinvastoin sinä solvaat toisia ja minuakin.

        Pe:ku ei tuossa syytä ketään kuten väität, vaan näyttää ihan mielipiteeltä, eikä tuolla ole mitään tekemistä keskusteltavan asian kanssa, eli siitä että jäit itse valheesta kiinni ja paikkailit sitä uusilla valheilla.

        Sinusta siis hän ei siis noin sanoessaan syytä. Oletkin sitten hänen kanssaan samaa mieltä joten asia harvinaisen selvä.


    • exhellarille

      Peku valehtelee niin, että korvat heiluu!

    • Katsoitteko AlfaTV:n raporttia kansalaisaloitteen julkistamistilaisuudesta Heurekassa?

      Aito avioliitto ry:n mukaan yhdistys on uskonnollisesti sitoutumaton.
      AlfaTV:n raportti osoitti kuitenkin sen olevan erittäin sitoutunut kristinuskoon.

      Tilaisuudessa näytti olevan paljon tyhjiä paikkoja, vaikka yhdistys ilmoitti sen olevan täynnä, eikä kaikkia halukkaita päästetty sinne.
      Nuorempaa väkeä ei kovin paljon tilaisuudessa ollut.

      • heteronormatiivinen

        Minäkin katsoin ja sali oli täynnä kaikenikäisiä heteroita. Oli kiva näky!


      • heteronormatiivinen kirjoitti:

        Minäkin katsoin ja sali oli täynnä kaikenikäisiä heteroita. Oli kiva näky!

        Malka silmässä voi nähdä väärin.

        Luuk. 6:41 Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe