TV4: Nato-jäsenyyttä kannattaa Ruotsissa useampi k

TV4: Nato-jäsenyyttä kannattaa Ruotsissa useampi kuin vastustaa

Ruotsissa Nato-jäsenyyden kannattajia on mielipidekyselyssä ensimmäistä kertaa enemmän kuin vastustajia.

TV4:n teettämässä kyselyssä sotilasliitto Natoon liittymistä kannatti 37 prosenttia ja vastusti 36 prosenttia vastanneista. Loput eivät osanneet tai halunneet ilmaista kantaansa.

Kyselyyn haastateltiin reilua tuhatta ruotsalaista viime viikonvaihteen aikana eli Tukholman saariston näyttävän sukellusvenejahdin jälkeen.

Mainos (uutinen jatkuu alla)

Samaan aikaan Ruotsin edellisen hallituksen asettama selvitysmies esittää Nato-jäsenyyden vaikutusten arvioimista. Suurlähettiläs Tomas Bertelmanin mukaan selvitys pitäisi mieluiten tehdä yhteistyössä Suomen kanssa.

Pääministeri Alexander Stubb (kok.) sanoi eilen Tukholmassa, ettei hän kannata yhteisen Nato-selvityksen tekemistä Ruotsin kanssa.

"Ruotsi samaistetaan jo Natoon"
Bertelman sanoo rauhankumppanuusyhteistyön Naton kanssa olevan keskeistä puolustusvoimien operatiiviselle kyvylle. Yhteistyön hyödyt jäävät kuitenkin vähäisiksi, kun tarkastellaan kansallista puolustusta ja kuilua puolustusvoimien tehtävien ja kyvyn välillä.

- Tämä laaja yhteistyö, yhdessä oman solidaarisuusjulistuksemme kanssa, tuo meidät niin lähelle Natoa että tuskin voimme välttää samaistumasta liittoumaan, Bertelman kuvaa tilannetta.

Hänen mukaansa Ruotsilta jäävät saamatta jäsenyyden mukanaan tuoma tehokkuus yhteistyössä ja turvatakuut. Naton keskittyminen kollektiiviseen puolustukseen ja Venäjän toiminta Ukrainassa ovat korostaneet jäsenien ja ei-jäsenien välistä eroa, Bertelman sanoo.

Jäämällä Naton ulkopuolelle Ruotsi on Bertelmanin tulkinnan mukaan tullut puolustuspolitiikassaan entistä riippuvaisemmaksi Yhdysvalloista. Mtv
7153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 71

Vanhimmat

Tämä on järkyttävä tappio nato vastustajille jotka on itkeneet että Ruotsi ei ikinä liity Puolustusliitto Natoon. Erinomaista että Ruotsalaiset on heränneet ja turvallisuus halutaan taata.

Äänestä
  • Ensin Ruotsissa nousee kannatus ja sitten meillä koko ajan.

    Äänestä

  • 'turvallisuus halutaan taata' :D voi vittu oikeesti..

    Äänestä

Suomi tulee perässä. Nato -myönteisyys kasvaa kansan keskuudessa Putinin uhkaavien operaatioiden saattelemana.

Äänestä
  • Suomi ja Ruotsi Natoon

    Äänestä

  • No eipä kuule kasva! Suurin osa Suomalaista osaa filteröidä median meillä lähettämän paskan

    Äänestä

UPI:n Aaltola: Puolustusyhteistyön tiivistäminen selkeyttää Pohjoismaiden asemaa
Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtajan Mika Aaltolan mielestä on Venäjän aiheuttama uhka on järkevää tuoda esille.

Äänestä

Hyvä Ruotsi. Suomen tulee ehdottomasti hakea jäsenyyttä heti vaalien jälkeen

Äänestä

Kannatuksen lisääntyminen on saanut idän mielistelijät itkemään ja verkkop...an kirjoittamaan sontaa Länsimaista.

Äänestä

onenlaista yhteistyötä
Pohjoismaiden puolustusministerien kaavailema sopimus sisältää muun muassa sotaharjoituksia, varautumista kyberhyökkäyksiin, puolustussektorin materiaaliyhteistyötä ja tiedustelutiedon vaihtamista. Yhteistyötä syvennetään myös Baltian maiden kanssa.

Pohjoismaat aikovat kehittää myös meri- ja ilma-alueidensa valvontaa. Tietoja vaihdetaan aktiivisesti, jotta mahdollisiin uhkiin pystytään varautumaan ajoissa.

Ensimmäisiä konkreettisia näytteitä yhteistyöstä on toukokuun lopussa Ruotsissa ja Norjassa järjestettävä Arctic Challenge -sotaharjoitus. Myös Yhdysvallat osallistuu harjoitukseen F-16-hävittäjillä.

Äänestä

Viisikko pitää Venäjän käyttäytymistä monin tavoin huolestuttavana. Kirjoituksen mukaan se ollut haastavaa myös Pohjoismaiden rajoilla, ja lisäksi Baltian maihin on tehty lukuisia rajaloukkauksia.

- Venäjä yrittää propagandallaan kylvää eripuraa eri maiden ja järjestöjen, kuten Naton ja EU:n, välille, kirjoituksessa todetaan.

---------------------------
itä trolli ei pysty tätä mitenkään kiistämään

Äänestä
  • Kirjoituksessa todetaan, voi luoja. Se nyt on se ja sama mitä noissa kirjoituksissa todetaan, pyörittelisitkö sä peukaloitas kun jenkkit lähestyy rajoja ja rakentelevat 'puolustusjärjestelmiä' naapuri maihin. Usalla on kyllä aina ollut erikoinen asema, siinä että kaikki sen hirmuteot on aina jotenkin oikeutettuja ja hyväksyttäviä. Mennään tosta tonne vaan jos siellä on jotain mitä meillä ei ole ja otetaan se väkisin, surmaamalla viattomia naisia ja lapsia. Usa EI ole milloinkaan toiminut minkään yhteisen hyvän mukaan! Taustalla on aina raha ja joku mikä hyödyttää yhdystysvaltoja. Ehkä kaikista nerokkain sana, mitä noi hirmuhallitsijat on keksinyt, on terrorismi. Pelkkä tekaistu epäillys 'terrorismista' riittää. Media iskostaa sitä sun aivoihis niin kauan että, alat itsekin pikkuhiljaa itsekin uskoa siihen. Sama se oli irakin kanssa, massatuhoaseita massatuhoaseita! Huudetaan niin kauan kun suurin osa, varsinkin hieman suppeamman oman ajatusmaailman omavat ihmiset ovat täysin mukana jutussa. Kansan tuki on saatu, ja ei kun menoksi! Viittitte edes jauhaa jostain venäjän ilmatilaluokkauksista, täysin ymmärrettäviä että sielläkin jotenkin reagoidaan kasvavaan Usa ja Nato uhkaan. Usa on aina valloittanut, käynyt täysin vailla perusteita olevia sotia, eikä tuo tilanne mihinkään ole muuttunut tähän päiväänkään mennessä. Alkakaahan ihmiset jo ajattelemaan omilla aivoillanne! Nato on hyökkäysliitto, ei sillä eikä Usalla ole mitään asiaa tänne. Pidetään Suomi Suomena, itsenäisenä ja lopetetaan tää naurettava venäjä pelko mitä media teihin syöttää. Näytetään ettei me olla noin vain kusetettavissa vaan osaamme nähdä ja ajatella itsekin, ilman kenenkään apua.

    Äänestä

Nato kannatuksen nousu Ruotsissa on järkyttävä tappio nato kammoisille jotka on jauhanut että Ruotsi ei koskaan liity puolustusliittoon. Onneksi Ruotsissakin herätään ja halutaan varmistaa turvallisuus. Koskahan meillä herätään siihen että itään ei tule luottaa.

Äänestä

Nato kammoiset on niin järkyttyneitä ettei pysty uhoamaan tähän mitään. Hyvä Ruotsi.

Äänestä

Sopimuksesta kerrottiin lehdessä julkaistussa kirjoituksessa, jonka ovat allekirjoittaneet kaikki viisi pohjoismaista puolustusasioista vastaavaa ministeriä, myös Suomen Carl Haglund. Kirjoituksessa sanotaan, että Venäjän lisääntynyt aggressiivisuus on heikentänyt turvallisuuspoliittista tilannetta Pohjoismaiden lähialueilla huomattavasti viime vuoden aikana. Vaikka alue on edelleen vakaa, kriiseihin pitää ministerien mukaan varautua.

Äänestä

Itä trollit on niin paniikissa että eivät osaa tai uskalla kommentoida Ruotsin tilannetta

Äänestä
  • Ei ole trollit saaneet vielä ohjeita siitä, että miten pitää haukkua tämä asia. Mitään omia mielipiteitä ei ole lupa kirjoitella. Eikä niitä tietenkään juuri olekkaan, kun eivät taida näitä länsimaailman asioita ymmärtää.
    Kyllä sieltä kohta alkaa paukkua, kunhan saavat ohjeistuksen päivitettyä.

    Äänestä

Ruotsissa Nato-kannatus hyppäsi ennätykseensä
Nato-jäsenyyden kannatus on noussut Ruotsissa ennätyskorkeaksi, kertoo Svenska Dagbladet.

Äänestä

Viron ulkoministeri Keit Pentus-Rosimannus kommentoi Pohjoismaiden syvenevää puolustusyhteistyötä sanoen, että se on ilman muuta Virollekin myönteinen asia.

Virokin iloitsee

Äänestä

Hyvä kuulla että Ruotsissa kannatus on noussut tosi nopeasti ja jatkaa nousuaan. Nyt toivotaan että samaa tahtia nousee meilläkin.

Äänestä

Ruotsalaisasiantuntija: Osoitus Pohjoismaiden yksituumaisuudesta

Ruotsissa pohjoismaiden puolustusjulkilausuma nähtiin vahvana näpäytyksenä

Yritys pitää yllä hyvää vuoropuhelua Venäjän kanssa ei selvästi ole johtanut tuloksiin. Nyt on aika osoittaa, että olemme saaneet tarpeeksemme, arvioi Ruotsin puolustuskorkeakoulun tutkija Jacob Westberg yhteispohjoismaista julkilausumaa puolustusyhteistyön tiivistämisestä.

Norjalaisessa Afronposten-lehdessä julkistettu puolustusministerien julkilausuma ei Ruotsissa nostattanut heti poliitikkotason keskustelua, mutta tutkijapiireissä paperia pidetään merkittävänä.

Tutkija Jacob Westberg sanoi Ruotsin radiolle, että ministerien ilmoitus viestii Pohjoismaiden yksituumaisuudesta huonontuneessa turvallisuuspoliittisessa ilmapiirissä. Hänen mukaansa on tärkeää huomata, ettei kyse ole vain pohjoismaisesta yhteistyöstä.

- Tanska ja Norja ovat Naton jäseniä ja se tarkoittaa, että Ruotsi ja Suomi voivat tavallaan osallistua myös siihen yhteistyöhön, Westberg sanoi.yle

Äänestä

Viron ulkoministeri Keit Pentus-Rosimannus kommentoi Pohjoismaiden syvenevää puolustusyhteistyötä sanoen, että se on ilman muuta Virollekin myönteinen asia.

Äänestä

Oikein hyvä.

Tilanne, jossa Ruotsi hakee Natoon mutta Suomi ei, on tietenkin mahdoton. Suomi ei mitenkään voi jäädä yksin ja ainoaksi pohjoismaaksi läntisen puolustusliiton ulkopuolelle, Naton ja Venäjän väliseksi harmaaksi alueeksi.

Luontevinta on, että Suomi ja Ruotsi hakevat Naton jäsenyyttä yhdellä kertaa, kuten Baltit aikoinaan. Pohjoismaiden sotilaallisen yhteistyön tiivistyminen on ymmärrettävä askeleeksi kohti Naton jäsenyyttä, turvallisuutemme takeeksi se on riittämätön.

Natojäsenyyden valmistelu tulee tehdä pitkälle salassa, samaan tyyliin kuin Naton kanssa solmittu isäntämaasopimus tai tämä vasta julkistettu pohjoimaisen sotilasyhteistyön tiivistäminen. Sitten kun tulee aika lopullisen jäsenyyshakemuksen jättämiseksi, tie jäseneksi puolustusliittoon on nopea ja mutkaton.

Monella tapaa Natojäsenyyttä on valmisteltu jo 1990-luvulta lähtien, joten hätiköinnistä ei todellakaan Suomea voi syyttää.

On sentään huojentavaa nähdä, että valtiojohto ja maanpuolustuksesta vastaavat tahot toimivat. Jahkailujen ja hyväuskoisen haihattelun aika on kerta kaikkiaan ohi.

Äänestä

Enemmistö reserviläisistä Nato-jäsenyyden kannalla

Äänestä
  • Takinkääntäjä pelkurit pysykööt reservissä.

    Äänestä

Se lähdekritiikki! Tv4 on ruotsin maikkari.

Äänestä
  • Mitä sitten?? Se ei vaikuta Nato kannatuksen massiiviseen nousuun.

    Äänestä

Hyvä Ruotsi

Äänestä

Natolta vahvistusta itäisiin jäsenmaihin: ”Selkeä viesti potentiaaliselle hyökkääjälle”

Sotilasliitto Nato päätti vahvistaa läsnäoloaan itäisissä jäsenmaissaan, ja perustaa nopean toiminnan joukkoja, kertovat kansainväliset uutislähteet.

–Päätös on selvä: Nato suojelee kaikkia jäseniään kaikkina aikoina. Selkeä viesti mille tahansa potentiaalisella hyökkääjälle: Hyökkäys yhdelle liittolaiselle ja kohtaat kaikki liittolaiset,

Äänestä

valetta, isot kihosuvut omistaa ruotsin ja suomen median.

Äänestä
  • itä trolli paniikissa. Onneksi Suomen ja Ruotsin kansa on fiksua ja haluaa varmistaa turvallisuuden ja vapauden. Ruotsin punavihreä hallitus lisää yhteistyötä Läntisten kumppanien kanssa. Toivottavasti meillä myös yhteistyön tiivistäminen alkaa heti ja Nato selvitys tulee pian

    Äänestä

  • Suomessa puolustus ja turvallisuus saa lisää rahaa kuten kuuluu

    Äänestä

  • itätrollitkuriin kirjoitti:

    itä trolli paniikissa. Onneksi Suomen ja Ruotsin kansa on fiksua ja haluaa varmistaa turvallisuuden ja vapauden. Ruotsin punavihreä hallitus lisää yhteistyötä Läntisten kumppanien kanssa. Toivottavasti meillä myös yhteistyön tiivistäminen alkaa heti ja Nato selvitys tulee pian

    NATO=turvallisuus NATO= vapaus. Ahahahaaa! Saipa makoisat naurut tostakin! Luoja että te ihmiset voitte olla sinisilmäsiä idiootteja.

    Äänestä

Toisin sanoen, Suomi tahtoo liittyä Natoon koska:
1. Muutkin liittyvät
2. Muu toiminta olisi "rikos" Pohjoismaita ja länttä vastaan
3. Nato on kongretiaa: porukkaa ympärillä ja voimaa (homman hoitaminen muuten tulkitaan näpertelyksi, vaikeaksi ja saamattomaksi)
4. Suomi saa itse päättää mitä tekee (puolueettomuushan ei ole mikään teko)
5. Suomi on uhrannut niin paljon (mikseipä liittyä Natoon ja uhrata jatkossakin)
6. Ei tarvitse itse sotia yksin (Mieluummin muiden aseilla, muiden sotilailla ja ennen kaikkea: vahvan ryhmän antamalla pelotteella)
7. Liittouma takaa sen, että saamme olla rauhassa (Rauhassa puolustusliitossa eli aina valmiina tukemaan muita maita)
8. Suomen on tärkeä olla osa globaalia sodattomuuden ja hyvinvoinnin ryhmää (kehitysmaita ei tarvitse auttaa, maahanmuuttajia ja pakolaisia ei tarvitse ottaa, mutta sotilasliiton jäsenyys olkoon globaalia rauhan ja maailman parantamisen keino)
9. Itä on uhka, johon ei kannata luottaa (viimeisetkin luottamussuhteet kannattaa katkaista, eikä todellakaan kannata ratkaista puhumalla)
10. Itä ei kuuntele, eikä osoita halua yhteistyöhön (Venäjä on oma-aloitteisesti hakenut Nato-jäsenyyttä (wikipedia) ja yhteistyön syventämistä Suomen kanssa, mutta nämä voidaan tulkita salaiseksi juoneksi, johon ei kannata lähteä mukaan)
11. Turvallisuus=Nato (Turvallista maailmaa luodaan ase omassa oikeassa kädessä ja liittolaisen käsi vasemmassa kädessä huolimatta siitä, että rauha maailmalla on pysynyt parhaiten niillä alueilla, joilla joilla aseet on laskettu)

Äänestä

Natoon heti Ruotsi ja Suomi.

Äänestä

Natoon

Äänestä

Loistavaa Ruotsi.

Äänestä

TV4: Nato-jäsenyyttä kannattaa Ruotsissa useampi kuin vastustaa

Heti Natoon

Äänestä

Erinomainen tulos Ruotsissa

Äänestä

Hyvä Ruotsi

Äänestä

Itä trollit valehtelee kannatus luvuista.

Äänestä

Ruotsikin pian Natoon

Äänestä

itä trollit raivona kun Ruotsissa Naton kannattajia on enemmän kun vastustajia.

Äänestä

itä uhkailun seuraus on että Ruotsi varmuudella liittyy natoon ja sillon meidänkin pitää olla nopeita.

Äänestä
  • Haha:D

    Äänestä

tietojen mukaan venäläiskoneet aiheuttivat kaksi vaaratilannetta lentoreitillä.

Äänestä
  • Eikä! Oikein vaaratilanne?

    Äänestä

Itä nuolijat raivona kun Ruotsi tiivistää yhteistyötään puolustusliitto NATOn kanssa

Äänestä
  • Te Nattojat nuolijoita olette.
    Me, teidän tiltunne, hoitaisimme omat asiamme itse, pystypäin.

    Äänestä

  • Itä trollin itkua. Nato vahvistaa turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa

    Äänestä

Propaganda on ollut silmitöntä. Ja valheelista. Ei siellä sukellusvene ollut!

Äänestä
  • Niin kauan kun r...ät ei todista että se ei ollut niin on syytä uskoa siihen. Toinen juttu on että kukaan ei usko sen todisteluihin. Ukrainassakin r...ät jäi heti kiinni

    Äänestä

Natoon

Äänestä

Välittömästi natoon

Äänestä

Ruotsikin menee Natoon

Äänestä
  • Mennään me myös välittömästi! Venäjä uhka suuri! Pelottaa. Venäjä hyökkää, Nato pelastaa!

    Äänestä

itä trollit valehtelee

Äänestä

Natoon

Äänestä

Sivusta on tullut katseltua miten armotonta ruotsin natopropaganda on ollut. Sukellusvenejahtikin oli täyttä teatteria. Sukellusvene oli ruotsalainen yksityinen työvene. Kyllä merivoimat sen tiesivät heti ensimmäisellä päivällä. Runsaasti valeuutisia itämerellä lentämisestä missä heti on venäjäpanikki kun venäläiset on itämerellä. Venäjäpropagandaa päivittäin.
Propaganda on täysin kääntänyt ruotsalaisten päät.

Äänestä
  • Ruotsalaiset on fiksua väkeä eivätkää hyväksy itä trollien valehtelua ja idän "kehutuksia" uhkailuja Siksi Ruotsikin haluaa varmistaa turvallisuuden ja tiivistää yhteistyötä Pohjoismaiden ja Puolustusliitto Naton kanssa.

    Äänestä

Huolestuttavampia ovat Salomaan mukaan Venäjän hyökkäysharjoitukset Ahvenanmaalle ja Gotlantiin.

- Ne osoittavat, että jos tulee kriisi, niin Venäjän suunnitelmana on varmaan Ahvenanmaan, Gotlannin ja Bornholmin saarien haltuunotto. Venäjä aikoo sulkea Itämeren, koska se ei muuten pysty huoltamaan Kaliningradia. Ylivoima-aseman saaminen Itämerellä on välttämätöntä, Salomaa arvioi.

Äänestä

Ruotsikin syventää yhteistyötä Naton kanssa.

Äänestä

Natoon

Äänestä

Natoon

Äänestä

On aivan selvä asia, että sikäli kun Venäjän painostus Itämeren sunnalla kasvaa, Rusotsi vastaavasti hakee turvaa lännestä. Hyvin yksinkertainen asia.
Suomi joutuu samaan paineeseen. Putin tekee vain vahinkoa nykyisellä sotilaallisella aktiivisuudellaan.

Äänestä

Molemmat Ruotsi ja Suomi Natoon

Äänestä

Ruotsissa ollaan fiksuja, Toivottavasti meilläkin osataan.

Äänestä

Natoon

Äänestä

Itsehän Venäjä tekee kaikki mahdollista naton kasvaminen.

Äänestä

Natoon

Äänestä

itä vinkjat paniikissa jos niiden valehtelu ei toimi ja Ruotsi meneekin Natoon nopeasti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natoon kirjoitti:

TV4: Nato-jäsenyyttä kannattaa Ruotsissa useampi kuin vastustaa

Ruotsissa Nato-jäsenyyden kannattajia on mielipidekyselyssä ensimmäistä kertaa enemmän kuin vastustajia.

TV4:n teettämässä kyselyssä sotilasliitto Natoon liittymistä kannatti 37 prosenttia ja vastusti 36 prosenttia vastanneista. Loput eivät osanneet tai halunneet ilmaista kantaansa.

Kyselyyn haastateltiin reilua tuhatta ruotsalaista viime viikonvaihteen aikana eli Tukholman saariston näyttävän sukellusvenejahdin jälkeen.

Mainos (uutinen jatkuu alla)

Samaan aikaan Ruotsin edellisen hallituksen asettama selvitysmies esittää Nato-jäsenyyden vaikutusten arvioimista. Suurlähettiläs Tomas Bertelmanin mukaan selvitys pitäisi mieluiten tehdä yhteistyössä Suomen kanssa.

Pääministeri Alexander Stubb (kok.) sanoi eilen Tukholmassa, ettei hän kannata yhteisen Nato-selvityksen tekemistä Ruotsin kanssa.

"Ruotsi samaistetaan jo Natoon"
Bertelman sanoo rauhankumppanuusyhteistyön Naton kanssa olevan keskeistä puolustusvoimien operatiiviselle kyvylle. Yhteistyön hyödyt jäävät kuitenkin vähäisiksi, kun tarkastellaan kansallista puolustusta ja kuilua puolustusvoimien tehtävien ja kyvyn välillä.

- Tämä laaja yhteistyö, yhdessä oman solidaarisuusjulistuksemme kanssa, tuo meidät niin lähelle Natoa että tuskin voimme välttää samaistumasta liittoumaan, Bertelman kuvaa tilannetta.

Hänen mukaansa Ruotsilta jäävät saamatta jäsenyyden mukanaan tuoma tehokkuus yhteistyössä ja turvatakuut. Naton keskittyminen kollektiiviseen puolustukseen ja Venäjän toiminta Ukrainassa ovat korostaneet jäsenien ja ei-jäsenien välistä eroa, Bertelman sanoo.

Jäämällä Naton ulkopuolelle Ruotsi on Bertelmanin tulkinnan mukaan tullut puolustuspolitiikassaan entistä riippuvaisemmaksi Yhdysvalloista. Mtv

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu