ja vielä sanon

Jumalassa ei ollu mitää vikaa, mä rakastin Jumalaa... tää sen elämä vaan on aivan perseestä...enkä mä halunu jumalaa menettää tai käydä ihmiste kimppuu...
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

jauhetaas taas paskaa... hah muista vieläki sen illa ku tuli uskoon, ku oli 19veeee, samaisena päivänä tapahtu 3 asiaa, tulin siihe tilanteesee etten jaksa enää näin elää, b eka kerra todella rukoili jumalaa ja itkin..c sit myöhemmi samana iltana pyöriskeli netissä tuli sivulle missä ihmiset kirjotti et oli täyttyny pyhällä hengellä, ja sit paikkaa missä joku ihmine kerto mitä synti tekee ihmiselle.. oikee tarkasti kirjotettu.. luin sen, sit tunsi et oon tuhonnu mun elämäni.. ja varmaa jotai rukoili en muista...sit joku hetki siitä tunsi taivaallista lapsen riemua, jotai semmosta nii puhdasta iloa mitä en osaa kuvailla, se oli nii puhdasta....

mut anyways stoori idea oli siinä et tunsi itseni ulkopuoliseksi ku ne kirjotti siellä nettifoorumilla jumalasta ja pyhästä hengestä...niiku tunne nyt ku kaikki kirjottaa tääl jumalasta,

Äänestä

Ptääkö tämä nyt sinulle Ramatusta näyttää, jotta uskoisIt? että kohtalon nurkuminen ei ole mikään oikea tie kenellekkään.

16. He ovat napisijoita, kohtalonsa nurkujia ja vaeltavat himojensa mukaan; heidän suunsa puhuu pöyhkeitä, ja he mielistelevät ihmisiä oman etunsa tähden. (Juudas 1:16)

Krstuksen tuntemisessa on kyse syntien jättämisestä ja kääntymisestä parannukseen, jonka myötä asiat muuttuvat paremmiksi.

Minulla on omakohtainen kokemus tästä, kuten tulee olla, joten en minä sinulle mitään arvailuja anna, vaan sen minkä olen saanut itse kokea ja omin silmin nähdä.

Tee parannus, ja rukoile samalla Jumalalta Kristuksen nimeen ymmärrystä kiitoksen kanssa, jotta voit hänen tiensä tuntea, sillä pysyä ja häntä ja Herraa Kristusta täydellisesti palvella.

Äänestä
  • suksi ny kuusee siitä sokea paimen...mee pätemää tuonne profetia palstalle takasi oi sinä jumala "erikoisvoideltu ja vähä parempi uskova ku muut"

    Äänestä

  • tehmies24v kirjoitti:

    suksi ny kuusee siitä sokea paimen...mee pätemää tuonne profetia palstalle takasi oi sinä jumala "erikoisvoideltu ja vähä parempi uskova ku muut"

    Ja sinä se vain jaksat heittää aina tarjotun veden seinään, vaikka jano on kova.

    Nurise sitten, mutta ei se sinua paranna, vaan parannus, jonka teet.

    Ei tämä niin vaikeaa ole, jos yhtään hyvää tahtoa.

    Äänestä

  • tee ite parannus tosta omavanhurskaudestas... silläkää ei perille mennä...ja mun tilanne on siinä parempi et tiedostan väärän sijani, ja jopa tiedän mitä pitää tehdä, odottakaa kunnes teidän päällenne lasketaan voima korkeudesta,uudistaa astian...enks oo viksu ku en lähe juoksee ku apina vaan uskollisesti odotan jumalan voimaa... jumala näkökulmasta mun tilanne on siinä parempi

    Äänestä

  • old_profile_89364 kirjoitti:

    Ja sinä se vain jaksat heittää aina tarjotun veden seinään, vaikka jano on kova.

    Nurise sitten, mutta ei se sinua paranna, vaan parannus, jonka teet.

    Ei tämä niin vaikeaa ole, jos yhtään hyvää tahtoa.

    mä oon ku tefloni, muhu ei tartu mikää teidä inhimilliset käskyt ja hommat, mut sit ku tulee käsky tuolta ylhäältä sydämee ni hups ku tehmies lähteeki liikkeelle

    Äänestä

  • tehmies24v kirjoitti:

    tee ite parannus tosta omavanhurskaudestas... silläkää ei perille mennä...ja mun tilanne on siinä parempi et tiedostan väärän sijani, ja jopa tiedän mitä pitää tehdä, odottakaa kunnes teidän päällenne lasketaan voima korkeudesta,uudistaa astian...enks oo viksu ku en lähe juoksee ku apina vaan uskollisesti odotan jumalan voimaa... jumala näkökulmasta mun tilanne on siinä parempi

    Minä olen itse ollut kummenisen vuotta tuossa tilassa, enkä toivo sinulle samaa, vaan että olisit viisaampi, kuin minä silloin.

    Muutos tapahtui, kun otin itsestäni kiinni ja aloin tehdä asioita.

    Älä anna pettää itseäsi uskotellen, että odottamalla asiat paranee.

    Omavanhurskaus on sitä, että pyrkii itse pystyttämään oman laisen vanhurskauden, sen sijaan, että tekisi sen oikean vanhurskauden tekoja, joka Jumalassa on.

    Vanhurskaus on vanhurskauden tekoa oikeassa uskossa, mutta vahurskaus ilman tekoja? Mitä vanhurskautta se, jos ei lähimäisiään edes auta?

    Teeskentelyä se on.

    Älä siihen sorru, monien muiden tavoin, jotka eivät halua kääntyä hyviin töihin, sillä he katsovat, että se on pois heidän omastaan, kun he tekevät epäitsekkyyden tekoja, ja siksi he vääristävät totuuden, jotta saavat pitää itsellään enemmän.

    Mutta minkä palkan he siitä uskovat saavansa?

    Äänestä

  • kirjotat täysi paatuneelle ihmiselle että tee uskontekoja? puristelenkö mä itestäni sen vapaude ja Hengen? vai pitäsköhä mun kääntää katse ylöspäin ja toivoa jos muaki vielä armahdettas yleensä? saattas varmaa olla vähä helpompi palvella jumalaa jos yleensäki olis edes pelastettu =)... olis öljyä astiassa, olis lamppu palamassa, jos me valkeudessa vaellamme on meillä yhteys toisimme ja hänen poikansa veri puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä(mukaa lukie synnistä, sisäisistä kahleista,kaikesta), jos poika tekee teidät vapaiksi ni te silloin todella tulette vapaiksi... mitä tulee oppiin usko ilman tekoja on kuollu tarkottaa vain just sitä tilannetta minkä mä tein..mikä johti tähän, pistin sen lampu vakalle, jäin liha mieleen, en vaeltanu Hengessä... kaikkein yksinkertaisimmillaa kun jumala kutsuu jättää itsensä jumalalle, pistää pois kaike minkä jumala osottaa et tota ei saa olla sulla, siis antautuu jumalalle, ja pikkuhiljaa alkaa Henge voima virrata sydämessä,Hengen johdatettavissa, ensirakkauden töissä, edeltä valmistetuissa teoissa,alkaa ilmestyy takasi se kristus teissä, se uus identiteetti mikä menee taivaaseen

    Äänestä

  • Henki yksin tekee eläväksi, ei liha mitään hyödytä, ei lamppuakaan laiteta vakan alle vaan lampun jalkaan, sieltä sen valo loistaa kaikkialle, te olette maan suola, mutta jos suola menettää makunsa mitä sillä enää tekee? pois se heitetään,... pysykää minussa niin minä pysyn teissä, ilman minua te ette voi mitään...katsokaa ettei kellään teistä ole paha ja epäuskoinen sydän(eli liha mieli) niin että hän luopuu elävästä jumalasta(et jää siihe lihaa elämää eikä nouse uudistettavaksi ja jumalan johdatettavaksi, vaikka jumala vuode kärsivällisesti odotti)

    semmosen ihmisen kohdalla armo jää turhaksi...suola on menettäny makunsa,piilottanu sen lanti maahan...ja sitte kuullaa ku tässä kupsahdetaan ne sanat sinä kelvoton ja laiska palvelija, eikö sinun olisi pitäny laittaa se lantti tilille et olisin saanut omani korkojen kera?

    ja vielä ne sanat menkää pois minun luotani te kirotut, minä en koskaan tuntenut teitä

    Äänestä

  • tehmies24v kirjoitti:

    kirjotat täysi paatuneelle ihmiselle että tee uskontekoja? puristelenkö mä itestäni sen vapaude ja Hengen? vai pitäsköhä mun kääntää katse ylöspäin ja toivoa jos muaki vielä armahdettas yleensä? saattas varmaa olla vähä helpompi palvella jumalaa jos yleensäki olis edes pelastettu =)... olis öljyä astiassa, olis lamppu palamassa, jos me valkeudessa vaellamme on meillä yhteys toisimme ja hänen poikansa veri puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä(mukaa lukie synnistä, sisäisistä kahleista,kaikesta), jos poika tekee teidät vapaiksi ni te silloin todella tulette vapaiksi... mitä tulee oppiin usko ilman tekoja on kuollu tarkottaa vain just sitä tilannetta minkä mä tein..mikä johti tähän, pistin sen lampu vakalle, jäin liha mieleen, en vaeltanu Hengessä... kaikkein yksinkertaisimmillaa kun jumala kutsuu jättää itsensä jumalalle, pistää pois kaike minkä jumala osottaa et tota ei saa olla sulla, siis antautuu jumalalle, ja pikkuhiljaa alkaa Henge voima virrata sydämessä,Hengen johdatettavissa, ensirakkauden töissä, edeltä valmistetuissa teoissa,alkaa ilmestyy takasi se kristus teissä, se uus identiteetti mikä menee taivaaseen

    Pahoinvointi minut laittoi liikkeelle ja etsimään jotakin parempaa, ja parempaa löysin. Ei minulle mitään erillistä kutsua tullut, mutta kun aloin tekemään hyvää, niin huomasin, että jokin alkoi muuttumaan minussa, sillä pakotin itseni lihan vastaisiin tekoja, jotka olivat siis Hengen mukaisia, vaikka Henkeä en vielä tuntenut, mutta näin Henki sai minussa tilan, ja lihalliinen mieleni kuolettui pois.

    Ja tässä lakeskelin tarkemmin, että noin kahdeksan vuotta minulla meni, että olin harhaillut kakessa tyhjänpäiväisessä apua löytämättä, kunnes kyllästyin ja päätin todella antaa itseni Jumalle ja annoin.

    Äänestä

  • old_profile_89364 kirjoitti:

    Minä olen itse ollut kummenisen vuotta tuossa tilassa, enkä toivo sinulle samaa, vaan että olisit viisaampi, kuin minä silloin.

    Muutos tapahtui, kun otin itsestäni kiinni ja aloin tehdä asioita.

    Älä anna pettää itseäsi uskotellen, että odottamalla asiat paranee.

    Omavanhurskaus on sitä, että pyrkii itse pystyttämään oman laisen vanhurskauden, sen sijaan, että tekisi sen oikean vanhurskauden tekoja, joka Jumalassa on.

    Vanhurskaus on vanhurskauden tekoa oikeassa uskossa, mutta vahurskaus ilman tekoja? Mitä vanhurskautta se, jos ei lähimäisiään edes auta?

    Teeskentelyä se on.

    Älä siihen sorru, monien muiden tavoin, jotka eivät halua kääntyä hyviin töihin, sillä he katsovat, että se on pois heidän omastaan, kun he tekevät epäitsekkyyden tekoja, ja siksi he vääristävät totuuden, jotta saavat pitää itsellään enemmän.

    Mutta minkä palkan he siitä uskovat saavansa?

    https://www.youtube.com/watch?v=xgkVy73d5Mw

    48-> Herrahan on ollu tällä pimeälläkin jaksolla meidän kanssa, tälläkin elämän osuudella jossa minä pettyneenä kuljin aivan päinvastoseen suuntaa ku olis pitäny, jossa minä lähdin yhteydestä(jäin pois) ulos, jossa minä en kestäny olla niide muitte opetuslasten kanssa, mä en kestäny kuunnella niitte mahtavia kokemuksia...ni lähdenpä toiseen suuntaa

    Äänestä

  • tehmies24v kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=xgkVy73d5Mw

    48-> Herrahan on ollu tällä pimeälläkin jaksolla meidän kanssa, tälläkin elämän osuudella jossa minä pettyneenä kuljin aivan päinvastoseen suuntaa ku olis pitäny, jossa minä lähdin yhteydestä(jäin pois) ulos, jossa minä en kestäny olla niide muitte opetuslasten kanssa, mä en kestäny kuunnella niitte mahtavia kokemuksia...ni lähdenpä toiseen suuntaa

    Älä uskottele itsellesi naivien ihmisten tapaan, että Herra on sinussa, vaikka olisitkin pahoilla teillä, sillä näin tulet antaneeksi itsellesi lisää varmuutta jatkaa väärällä tiellä.

    Jumalan sana saa sinussa tilan, kun alat elämään ja uskomaan sen mukaisesti, ennen sitä, sinä tuskin voit tuntea Jumalaa, sillä sinä et ole syntynyt hänestä vielä.

    Entinen elämäsi, josta puhut, niin se ei ollut oikeaa Jumalan tuntemista, vaan tyypillistä tämän ajan eksymystä. Mutta älä siitä pahoita mieltäsi, vaikka asia onkin näin, vaan hakeudu nyt oikeaa uskoon, sillä kuten sanottua, nin et sinä minun uskoakseni ole vielä edes koskaan ollut oikeassa uskossa, tai voinut siitä luopua.

    Jos olisit olutta ja siitä sitten luopunut, niin asiasi voisi olla paljon hankalampi, kuin nyt, kuten eräs rakas veljemme kirjoittaa, että "mahdotonta on kerran Jumalan armoa maistanutta, ja sen jälkeen sen hyljännyttä uudellee synnyttää."

    Jätä mennyt pois, se on minun vilpitön neuvoni sinulle

    Äänestä

  • olen hyvin tietonen tilastani...vain uusi ihmine voi luopua jumalasta nii ettei paluuta ole, lihamieli ei taas teekkää muuta ku juoksee jumalaa pakoo..oon nii hyvi tietone et tiedä mite hälyyttävä huono se o...tässä on nii monta kerrosta mistä pitää päästä enne ku pääsee siihe tilanteesee et voi seisoa kristuskalliolla ja sanoa et jeesus on herra..mutta päivä kerrallaa..

    mut jää lähtee sulaa, pieni pala on jo sulanu...lohduttava raamatun paikka Herra sotii teidän puolesta, olkaa te hiljaa

    Äänestä

  • old_profile_89364 kirjoitti:

    Älä uskottele itsellesi naivien ihmisten tapaan, että Herra on sinussa, vaikka olisitkin pahoilla teillä, sillä näin tulet antaneeksi itsellesi lisää varmuutta jatkaa väärällä tiellä.

    Jumalan sana saa sinussa tilan, kun alat elämään ja uskomaan sen mukaisesti, ennen sitä, sinä tuskin voit tuntea Jumalaa, sillä sinä et ole syntynyt hänestä vielä.

    Entinen elämäsi, josta puhut, niin se ei ollut oikeaa Jumalan tuntemista, vaan tyypillistä tämän ajan eksymystä. Mutta älä siitä pahoita mieltäsi, vaikka asia onkin näin, vaan hakeudu nyt oikeaa uskoon, sillä kuten sanottua, nin et sinä minun uskoakseni ole vielä edes koskaan ollut oikeassa uskossa, tai voinut siitä luopua.

    Jos olisit olutta ja siitä sitten luopunut, niin asiasi voisi olla paljon hankalampi, kuin nyt, kuten eräs rakas veljemme kirjoittaa, että "mahdotonta on kerran Jumalan armoa maistanutta, ja sen jälkeen sen hyljännyttä uudellee synnyttää."

    Jätä mennyt pois, se on minun vilpitön neuvoni sinulle

    anna mun uida sun mekkoon, saanko nyt koskettaa, ihan mihin vaan..? olet nii kaunis mua helvetisti haluttaa

    hausmylly

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehmies24v kirjoitti:

Jumalassa ei ollu mitää vikaa, mä rakastin Jumalaa... tää sen elämä vaan on aivan perseestä...enkä mä halunu jumalaa menettää tai käydä ihmiste kimppuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu