Vatikaani torppasi Ranskan suurlähettilään

Ranskan pressa Hollande nimesi Ranskan Vatikaanin suurlähettilääksi persidentin kanslian virkamiehen joka on jukihomo. Yleensä Vatikaani vahvistaa lähettiläät kuukaudessa, nyt on mennyt jo 3 kk eikä hyväksyntää ole tullut. Vatikaani pitää nimitystä provokaationa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olikohan kysymyksessä samanlainen viesti, jonka USA lähetti aikanaan Etelä-Afrikalle nimittämällä sinne värillisen suurlähettilään vaikka apartheid oli vielä voimissaan. Ja kuinkas ajan kanssa sitten kävikään?

Äänestä

Ranska ei aio antaa periksi. Olisikin ihan hyvä että jos ei kelpaa niin sitten ei lähetilästä ollenkaan Vatikaaniin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jhjdghd kirjoitti:

Ranskan pressa Hollande nimesi Ranskan Vatikaanin suurlähettilääksi persidentin kanslian virkamiehen joka on jukihomo. Yleensä Vatikaani vahvistaa lähettiläät kuukaudessa, nyt on mennyt jo 3 kk eikä hyväksyntää ole tullut. Vatikaani pitää nimitystä provokaationa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu