Miten sais vanhemmat suostuun frettiin •_•

Seiko

Oon 11-12v tyttö ja haluisin fretin. Mut aina ku mä kysyn sitä iskältä nii se sanoo aina EI. Mulla ei oo muita lemmikkejä ja fretti ois mun eka lemmikki. Se olis melkein aina mun huoneessa ja pääsis aina joskus pois mun huoneesta c: Miten mä saisin mun vanhemmat suostuun frettiin? Tai miten te ootte saanu tejän vanhemmat suostuun frettiin?

3

133

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näätäTeininä

      Fretti tarvitsee enemmän kuin pelkän oleskelupaikan huoneessasi. Itse sain aikanaan fretin teininä ja koska sillä ei ollut frettikaveria, kuskasin sitä käytännössä vapaa-ajalla joka paikassa mukana. Muutenkin fretti oli suurimman osan päivästä vapaana koko asunnossa ja yllättävän vikkelyytensä ansiosta ekana päivänä karkasi talon alle - hups.

      Kyse ei ole siitä, miten saat vanhemmat suostuteltua frettiin vaan siitä, onko teillä tarjota fretille tarpeeksi virikkeitä, aikaa ja huomiota ja tietenkin sopivinta ravintoa. ;) Kyse ei ole vain sinun lemmikistä, vaan koko perheen tulisi olla mukana hankinnassa, kuten esim. kissan tai koirankin kohdalla. Frettiä ei voi jättää huoneeseensa oman onnen nojaan, vaan se tarvitsee huomiotanne useamman tunnin päivässä (varsinkin, jos sillä ei ole lajitovereita). Jos tällä hetkellä koko perhe ei ole mukana hankinnassa, niin kannattaa suosiolla odottaa kunnes saat oman asunnon ja sinulla on riittävästi varaa pitää fretistä huolta. Hankintahintahan on yllättävän edullinen verrattuna kaikkiin muihin kustannuksiin...

    • Fretit

      Hienoa, että olet kiinnostunut fretin ostosta, mutta se tarvitsee todella paljon aikaa omistajaltaan. Se on lähempänä koiraa tai kissaa kuin kania tai marsua.
      Kaikki sen lääkerikulut jne mukaanottaen, se on yleensä koko perheen lemmikki.
      Kuitenkin, helpoiten vanhempasi saat suostumaan jos pystyisit maksamaan fretin itse (noin 300 euroa) Kannattaa kysellä miksi he eivät suostu frettiin.
      Yleisiä syitä saattaa olla sen haju, pureminen jne. Anna heille siis vastaukset heidän
      kysymyksiinsä. Kerro miten hoitaisit lääkärikulut, puremiskoulutuksen, ruuat.
      Toivottavasti hankit paljon tietoa ennen kuin menet ostamaan itsellesi fretin :)

      Ovathan ne suloisia, mutta todella vaativia lemmikkejä :D

    • Lallaa

      Olen itse 14- vuotias ja minulla on fretti. Meillä on ollut useita frettejä ja nyt olemme ottamassa toista. Ilman vanhempieni apua en tälläistä eläintä ottanut. Siihen uppoaa aikaa ja rahaa eikä sitä saa missään nimessä sulkea häkkiin pitkäksi aikaa.
      Jos vanhempasi eivät suostu hommaan mukaan, suosittelen ottamaan jonkun helpon lemmikin.
      Fretti ei sovi ensimmäiseksi lemmikiksi. Ikävä kyllä niitä lähtee kiertoon, koska ihmiset eivät jaksa/viitsi huolehtia niistä.
      Ne ovat kyllä söpöjä, mutta kannattaa harkita, onko valmis uhraamaan aikaansa siihen.
      Itse elän lemmikeilleni. Rakastan niitä ehdoitta ja ne nukkuvat huoneessani yön irti.
      Ja koulupäivänkin ajan ovat huoneessani irti.
      Kodista on tärkeä tehdä frettiturvallinen, jos sellaisen eläimen hommaa.
      Sinulle suosittelisin helpompaa eläintä näin alkuun. Fretillä on todella terävät hampaat ja saattavat purra kovaa, jos niitä ei opeta oikein. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      145
      958
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      687
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      609
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      608
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      568
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      526
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      29
      508
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    Aihe