apua tarvitaan!

kuntoon

Moro!
Elikkäs oon 20v mies ja mitat on 98kg/186cm eli ylimääräistä on aikas reippaasti : (
Nyt maanantaina alan käymään pitkästäaikaan salilla ja tälläinen ohjelma tarttui silmään.


Treeni A
Kyykky 3x5
Penkkipunnerrus 3x5
Maastaveto 1x5

Treeni B
Kyykky 3x5
Pystypunnerrus 3x5
Soutu levytangolla 3x5

Viikko 1:
Maanantai - Treeni A
Keskiviikko - Treeni B
Perjantai - Treeni A

Viikko 2:
Maanantai - Treeni B
Keskiviikko - Treeni A
Perjantai - Treeni B

ja jatkuu noin eteenpäin.

Ohjelman laatijan mukaan sopivien painojen valinta tehdään näin:

Ensimmäisellä treenikerralla kussakin liikkeessä tehdään ensin tyhjällä tangolla ensin viitonen, ja tarvittaessa useampiakin sarjoja. Kun liikerata on kunnossa, lisätään painoa maltillisesti (liikkeestä ja harjoittelijan koosta riippuen, paljonko tämä tarkoittaa) ja tehdään taas kevyt viitonen.

Tämän jälkeen toistetaan painon lisääminen tankoon ja uuden sarjan tekeminen niin monta kertaa kuin tarvitsee, että toistot hidastuvat. Ei siis tarvitse pierrä verta, vaan toiston hidastuminen riittää. Tämä on sopiva aloituspaino, ja tällä painolla voi tehdä jäljellä olevat sarjat joiden määrä riippuu liikkeestä.

Kun tuo sopiva aloituspaino on nyt löytynyt, seuraavalla treenikerralla voidaan painoa lisätä hieman ja jatkossa kasvattaa aina treenistä toiseen.

Onko tuossa ohjelmassa mitään järkeä kun painoa alan puottamaan ja kehoa muokkaamaan? Tiedän että samaan aikaan se on vaikeaa!

Cardiota sitten välipäivinä??? vai palanko tuolla lailla loppuun nopeasti?? 3 kyykkyä viikossa on kumminkin aika paljon! ja mitä cardiota olisi paras tehdä? sali sijaitsee uimahallissa eli onko uinti hyvä tapa? toinen mikä kävi mielessä on rappusten kävely/hölkkä/loikkimen? tuossa viesressä on aikas näppärät hyppyrimäen portaat mitä voisi käydä kävelemässä!

Kiitos avusta!

4

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heheihehi

      Kun olet aloittelija voima varmaan tarttuu laihduttaessakin.Riippuu myös kuinka rajusti tiputat. Maltilla kun teet niin hyvin tarttuu voima. Tee molempia uintia ja rappujen juoksua vaikka fiilispohjalta. Noi vitoset ovat varmaan hyvä painoa podottaessa, eivät vaadi niin paljon polttoainetta. Luultavasti hyvä ohjelma vaikuttaa kuuluisan valmentajan rippoteon aloittelijoiden ohjelmalta. Todennäköisesti kehittää myös sinua.

    • läskitpoiseka

      Ensin läski pois, sitten lihasta

      • voitreenataläskinäkin

        Voihan sitä raskaampanakin treenailla. Ei tuo veilä hirmuinen paino ole lenkkipolkua ajatellen, varsinkin jos pysytään kävelyn / kevyen hölkän puolella. Ja uinti on hyvää liikuntaa raskaammallekkin, kun ei rasita niveliä.


    • jotainmietteitä

      Tuo on Starting Strenght ohjelma aloittelijoille. Sopivan simppeli ja samalla monipuolinen / nousujohdanteinen aloittelijalle. Ja kokeneemmallekkin. Aloittelijana on tärkeää saada liikkeet tehtyä oikealla tekniikalla ja siihen tuo 5 toiston sarja on siinä mielessä hyvä, että siinä saa pidettyä paketin paremmin kasassa kuin häsyämällä tehdyssä 10-15 toiston sarjassa. Ota vaikka se kaverisi tai salin ohjaaja katsomaa aloituspainoja ja tekniikoita kanssasi.

      Tuossa syvemmin tästä ohjelmasta:

      http://www.pakkotoisto.com/aloittelijoiden-osio/73043-starting-strength-1-jakoinen-perusohjelma-aloittelijalle/

      Aloittelijan todennäköisesti pystyt nostamaan voimatasojasi miinukaloreillakin, joten tuosta ohjelmasta on hyvä lähteä. aerobista vaikka välipäivinä esim. 1-2x uinti 2x reipas kävely / hölkkä tai toisin päin per viikko. Sellaisia noin 45-90min settejä. Syke siellä 120 tuntumassa ja pikkuhiljaa lisäten joukkoon niitä portaita joissa syke nousee hetkellisesti korkeallekkin. Mutta maitohapot kurissa, että palaudut punttia varten. Sitten jos punttireenissä alkaa tökkimään sarjat, pidät kevennetyn viikon, esim. 10-20% pienemmillä painoilla ja ilman porrasnousuja, ja sen jälkeen jatkat niistä painoista mihin jäit, ennen stoppia. Uinnissa riittänee se 30-45min ainakin alkuun, ja aikaa voi lisätä sitten kun tekniikka ja kestävyys kehittyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe