apua tarvitaan!

kuntoon

Moro!
Elikkäs oon 20v mies ja mitat on 98kg/186cm eli ylimääräistä on aikas reippaasti : (
Nyt maanantaina alan käymään pitkästäaikaan salilla ja tälläinen ohjelma tarttui silmään.


Treeni A
Kyykky 3x5
Penkkipunnerrus 3x5
Maastaveto 1x5

Treeni B
Kyykky 3x5
Pystypunnerrus 3x5
Soutu levytangolla 3x5

Viikko 1:
Maanantai - Treeni A
Keskiviikko - Treeni B
Perjantai - Treeni A

Viikko 2:
Maanantai - Treeni B
Keskiviikko - Treeni A
Perjantai - Treeni B

ja jatkuu noin eteenpäin.

Ohjelman laatijan mukaan sopivien painojen valinta tehdään näin:

Ensimmäisellä treenikerralla kussakin liikkeessä tehdään ensin tyhjällä tangolla ensin viitonen, ja tarvittaessa useampiakin sarjoja. Kun liikerata on kunnossa, lisätään painoa maltillisesti (liikkeestä ja harjoittelijan koosta riippuen, paljonko tämä tarkoittaa) ja tehdään taas kevyt viitonen.

Tämän jälkeen toistetaan painon lisääminen tankoon ja uuden sarjan tekeminen niin monta kertaa kuin tarvitsee, että toistot hidastuvat. Ei siis tarvitse pierrä verta, vaan toiston hidastuminen riittää. Tämä on sopiva aloituspaino, ja tällä painolla voi tehdä jäljellä olevat sarjat joiden määrä riippuu liikkeestä.

Kun tuo sopiva aloituspaino on nyt löytynyt, seuraavalla treenikerralla voidaan painoa lisätä hieman ja jatkossa kasvattaa aina treenistä toiseen.

Onko tuossa ohjelmassa mitään järkeä kun painoa alan puottamaan ja kehoa muokkaamaan? Tiedän että samaan aikaan se on vaikeaa!

Cardiota sitten välipäivinä??? vai palanko tuolla lailla loppuun nopeasti?? 3 kyykkyä viikossa on kumminkin aika paljon! ja mitä cardiota olisi paras tehdä? sali sijaitsee uimahallissa eli onko uinti hyvä tapa? toinen mikä kävi mielessä on rappusten kävely/hölkkä/loikkimen? tuossa viesressä on aikas näppärät hyppyrimäen portaat mitä voisi käydä kävelemässä!

Kiitos avusta!

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heheihehi

      Kun olet aloittelija voima varmaan tarttuu laihduttaessakin.Riippuu myös kuinka rajusti tiputat. Maltilla kun teet niin hyvin tarttuu voima. Tee molempia uintia ja rappujen juoksua vaikka fiilispohjalta. Noi vitoset ovat varmaan hyvä painoa podottaessa, eivät vaadi niin paljon polttoainetta. Luultavasti hyvä ohjelma vaikuttaa kuuluisan valmentajan rippoteon aloittelijoiden ohjelmalta. Todennäköisesti kehittää myös sinua.

    • läskitpoiseka

      Ensin läski pois, sitten lihasta

      • voitreenataläskinäkin

        Voihan sitä raskaampanakin treenailla. Ei tuo veilä hirmuinen paino ole lenkkipolkua ajatellen, varsinkin jos pysytään kävelyn / kevyen hölkän puolella. Ja uinti on hyvää liikuntaa raskaammallekkin, kun ei rasita niveliä.


    • jotainmietteitä

      Tuo on Starting Strenght ohjelma aloittelijoille. Sopivan simppeli ja samalla monipuolinen / nousujohdanteinen aloittelijalle. Ja kokeneemmallekkin. Aloittelijana on tärkeää saada liikkeet tehtyä oikealla tekniikalla ja siihen tuo 5 toiston sarja on siinä mielessä hyvä, että siinä saa pidettyä paketin paremmin kasassa kuin häsyämällä tehdyssä 10-15 toiston sarjassa. Ota vaikka se kaverisi tai salin ohjaaja katsomaa aloituspainoja ja tekniikoita kanssasi.

      Tuossa syvemmin tästä ohjelmasta:

      http://www.pakkotoisto.com/aloittelijoiden-osio/73043-starting-strength-1-jakoinen-perusohjelma-aloittelijalle/

      Aloittelijan todennäköisesti pystyt nostamaan voimatasojasi miinukaloreillakin, joten tuosta ohjelmasta on hyvä lähteä. aerobista vaikka välipäivinä esim. 1-2x uinti 2x reipas kävely / hölkkä tai toisin päin per viikko. Sellaisia noin 45-90min settejä. Syke siellä 120 tuntumassa ja pikkuhiljaa lisäten joukkoon niitä portaita joissa syke nousee hetkellisesti korkeallekkin. Mutta maitohapot kurissa, että palaudut punttia varten. Sitten jos punttireenissä alkaa tökkimään sarjat, pidät kevennetyn viikon, esim. 10-20% pienemmillä painoilla ja ilman porrasnousuja, ja sen jälkeen jatkat niistä painoista mihin jäit, ennen stoppia. Uinnissa riittänee se 30-45min ainakin alkuun, ja aikaa voi lisätä sitten kun tekniikka ja kestävyys kehittyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe