vauxhall viva -64 harrastajia

perikunnanviva

Mihin kannattaa ottaa yhteyksiä, olis jouten viva ja varaosa-auto sille. Toki vaatii laittaista, mutta joku vois tarvita osia omaansa..

13

1495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PommiAlle

      Vie se Viva V.....uun! Paskempaa autoa ei ole. Edes itäautot ei ole yhtä heikkolaatuisia.

      • Ja koskahan sinäkin muka olet vivalla ajanut? Tai millään saman aikakauden autolla?


      • ertyuikjhgfmnbv

        Tuskin olit edes syntynyt silloin kun Vivoja valmistettiin. Jatka vain mopoilua.


    • RMB

      Tämä lienee Vauxhall Viva HA-mallinen. Valmistettiin 1960-luvun puoleen väliin (1966?), jonka jälkeen tuli HB-malli eli "lentävät linjat". 1971 "lentävät linjat päivitettiin, jolloin syntyi Vauxhall Viva HC-mallinen.
      Vivoissa oli hyvä ja kestävä kori. Oli ensimmäisiä autoja, joihin kuului maahantuojan täysi ruosteenestokäsittely. Joitain pieniä murheita autosta löytyi, mutta korjaamalla sai taas kuntoon.
      Olin asentajana siihen aikaan ja ei ole pahaa sanomista autosta. Itse tein myös RE-käsittelyjä. Siihen aikaankin oli RE-kartat, joissa opaste mihin kohtaan piti porata 8 mm reikä.
      1970-luvun alussa oli myös Vauxhallilta Viktor. Lippulaivana kutoskoneinen Ventora jossa oli extrana vitosvaihteena ns. yliloikkari. Vaihdekepin nokassa katkaisija, josta sai sähköisesti välityksiä muutettua.

      • vihtorimies

        tuo fd victor tuli myyntiin jo 67 vuonna fe tuli 73 tai jotain sinnepäin. kaikkei komein auto tuolta ajalta, mutta yhtään en ole noita fd korisia nähnyt myynnissä, eikä ole kesäisinkään näkynyt on hävinnyt kokonaan pois, kun ei talviajoissakaan näy


    • oiuytrdfgbhjmnbv

      Suomessa ilmestyy ainakin kolme vanhoihin harrasteajoneuvoihin keskittyvää lehteä ja niissä kaikissa on myyntipalstat.

    • ennemmin_jalkaisn

      Yhden ja viimeisen talvisen ajoreissun kokemuksella voin sanoa ettei Vivasta oikein talviajoon ollutkaan muuten kuin pakkotilanteessa!

      • No kuinka monesta 60-luvun autosta oli talviajoon? Lämmityslaitteiden ym. osalta. Kyllä niillä silti ajettiin. Vivalla siinä missä muillakin. Ja paljon myöhemminkin kuin 60-luvulla.


    • uiokjhgfghjkl

      Eikös Vivassa ollut pimeyden apostolin, Luugaksen sähkölaitteet?

      • 2vivaaomistanut

        Lucas oli hyvä apostoli mutta huono sähkömies.


      • viivat
        2vivaaomistanut kirjoitti:

        Lucas oli hyvä apostoli mutta huono sähkömies.

        Ei ihme, kun Ozzykin Osbourne ollut siellä lucasilla töissä


    • Vanha.Vivakuski

      Ensimmäinen rekisteröity autoni oli Vauxhall Viva HA, juuri tällainen väriltäänkin http://www.myclassicuk.com/wp-content/gallery/vauxhall-viva/vauxhall-viva-ha-bsj-769.jpg
      Ostin sen aikoinaan n. 8 vuotta vanhana ja etulokari rutattuna hintaan 250 mk. Joku kolmisen vuotta sillä tuli ajeltua, enkä siinä hirveästi moitittavaa muista olleen. Jotain helmoja siinä hitsailtiin, sekä tavanomaisia jarruja ja niveliä laiteltiin. Jarruthan tuon ikäisiin autoihin sai tehdä periaatteessa joka vuosi.. Liekö tuo autona kuitenkaan sen huonompi kuin aikansa muut vastaavanmalliset, kokoiset ja hintaiset. Ainakin Vivat olivat suosittuja ja hyvin yleisiä autoja vielä 70-luvun alkupuolellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe