Raamattu on erityisen yllyttävän uhkaava suostuttelupainoitteinen vaarallisiin alkukantaisiin sääntöihin ja kuvitelmiin perustava loppuunasti taivuttelevan alistava aivopesumanipulaation ja tunteitasi hyväksikäyttävä mestariteos jonka tarkoituksena on pilata viruksen lailla koko elämäsi ja levitä lähiympäristöösi ja maailmaan epidemian elkein.
Dominoivan manipuloiva raamattu
sokeataluttaasokeaa
27<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minä koin aikoinaan hieman samantapaisia ongelmia lukiessani ja tenttiessäni Karl Marx: Pääoma I ja II
Todella manipuloiva teos, joka on täysin vailla todellisuuspohjaa pääoman kierrosta. Miksi joissakin yliopistoissa on käytetty moista tekelettä tenttikirjana?
Pitäisi tehdä dokkari maailman vaarallisimmista kirjoista ja kuinka ne toimii.
Mitäs ihmettä sinä oikein höpiset? Raamattuko dominoiva? Ketä Raamattu muka dominoi - tai tarkoitatko että se olisi dominoimista että Raamattu kertoo totuuden ihmisistä? Mutta sinä saat tehdä ihan miten itse parhaaksi katsot - ei sinua ainakaan Raamattu dominoi.. nytkin sait kirjoittaa puuta heinää mielesi mukaan.
Ateistien perimmäinen tarkoitus on kertoa että pilaat ainoan elämäsi mieleen kohdistuvilla raamatunsepustuksilla. Saat itse päättää kuunteletko heitä ja valita mihin uskot ja miten päätät viettää elämäsi. Annamme vain vaihtoehtoisia näkemyksiä. Meille on aivan sama uskotko jumalaan vai et.
Raamattu dominoi uhkakuvilla ja pelottelulla ja koittaa säännöillään alistaa ihmistä. Oiva työväline valtaapitäville että kansalaiset pysyisivät ruodussa ja köyhänä. Raamattu pyrkii saamaan ihmisestä syyllisen eikä kerro totuutta ihmisyydestä ollenkaan. Koko raamattu pyörii tunteisiin vetoavilla teksteillä, helvetinpelotelulla ja mielikuvilla paremmasta paikasta. Tässäpä muutama pelonsekainen tunteisiin vetoava hyvin uhkaileva kohta, äläkä sano ettei se muka pyri vaikuttamaan ja ohjailemaan ihmistä motiiveillaan ;
Jo on kirves pantu puitten juurelle; jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, siis hakataan pois ja heitetään tuleen.
Ja jos sinun oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi menee helvettiin.
Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka ovat pahennukseksi ja jotka tekevät laittomuutta,
ja heittävät heidät tuliseen pätsiin; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.
Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat ja vainoavat ja valhetellen puhuvat teistä kaikkinaista pahaa.
Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä samoin he vainosivat profeettoja, jotka olivat ennen teitä.
Ja te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden; mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan.
Sillä minä olen tullut 'nostamaan pojan riitaan isäänsä vastaan ja tyttären äitiänsä vastaan ja miniän anoppiansa vastaan;
ja ihmisen vihamiehiksi tulevat hänen omat perhekuntalaisensa'.
Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.
Sentähden minä puhun heille vertauksilla, että he näkevin silmin eivät näe ja kuulevin korvin eivät kuule, eivätkä ymmärrä.
Sillä paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät he näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten minä heitä parantaisi.'
Mutta autuaat ovat teidän silmänne, koska ne näkevät, ja teidän korvanne, koska ne kuulevat.
"Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä.
silloin teidät annetaan vaivaan, ja teitä tapetaan, ja te joudutte kaikkien kansojen vihattaviksi minun nimeni tähden.
Ja silloin monet lankeavat pois, ja he antavat toisensa alttiiksi ja vihaavat toinen toistaan.
Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan.
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä ja ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua.
Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun tähteni, hän löytää sen.
jokainen, joka on luopunut taloista tai veljistä tai sisarista tai isästä tai äidistä tai lapsista tai pelloista minun nimeni tähden, on saava monin verroin takaisin ja perivä iankaikkisen elämän.
Lisäksi raamatusta löytyy lukuisia kohtia missä pyritään sammuttamaan toisten uskomattomien ihmisten kritiikki tukahduttamalla se hulluudeksi tai ymmärtämättömyydeksi, glorifoimalla uskonkritiikin kestämistä tai salaopiksi jota vain aito uskovainen voi ymmärtää. Uskosta luopuminen on myös tehty erittäin vaikeaksi edelleen uhkailemalla,palkitsemalla usko, eristämällä ja tunteisiin vetoamalla. Uskonnon ulkopuolella olevat demonisoidaan mielikuvilla ymmärmättömiksi.
Pirullisen koukuttavaa tekstiä, en yhtään ihmettele uskonnonkahleisiin lankevia ihmisparkoja. Kun tajuaa raamatun hulluuden, manipulaatioyritykset, jumalanluonteen ja persoonaallisuuden sekä kuinka mahdotonta käytännössä raamatuntapahtumat ovat niin pelottelut ei enää tepsikään. Jää vain halu auttaa uskovaisia ja estää tulevat tragediat mitä uskonto tuo tullessaan henkisineen kärsimyksineen. Eihän lapsetkaan perkele helvettiä aattele, kaikki on istutettuja ajatuksia.
Höpö höpö - ei Raamattu vaan ihmiset kaikenlaisine niin sanottuine "oppeineen" dominoivat. Raamattu vain kertoo minkälaisia me olemme - kuoleman omia, itsekkäitä ja omahyväisiä .. ja suurisuisia paskan puhujia.. ja muka kuolemattomia ?? Millä eväillä? jos kysymys sallitaan. Kaikenlaiset uskonnot ja uskovaiset ja ateistit ja nihilistit ja ties mitkä ovat samassa veneessä ja menossa samaan satamaan - nimittäin omaan hautaansa.. ja siinä mennessään syyttelevät toisiaan ja tulkitsevat Raamattua tai muita kirjoja mielensä mukaan - yksi sinne toinen tänne ..
Oliskohan jo aika ottaa se liian tiukka pipo päästä ja mennä vaikka jonnekin järven rantaan katselemaan todellisuutta ja rauhoittumaan.
Raamatussa ei olisi helvettiä jos ihmiset sitä ei sinne olisi tuputtanut. Etkö tiedä mitä puhut? Aikoinaan oli koko Raamattu täynnä helvettiä ja kirkkojen selityksiä - mutta sillä ei ole mitään tekemistä Raamatun alkutekstien kanssa .
Raamatussa EI OLE edes sanaa helvetti - tämä on yksi HYVÄ ESIMERKKI siitä että ihmiset ensin uskottelevat itselleen jotain ja sen jälkeen hakevat Raamatusta tukea uskolleen ja kun eivät sitä löydä muuttavat tekstiä sen verran että löytyy..
Tämä keskustelu osoittaa myös että ateisti on yhtä paljon kirkkojen opetuksien vanki kuin joku kirkkojen opetuksiin uskova.
Turha kenenkään on syyttää Raamattua omista höyryistään ..
Uskovaisten kertoma ihmisten valinnanvapaus ei ole todellakaan todellista vapaata tahtoa, vaan uhkakuvilla pakotettua.
Tässä todellinen uhkakuva.
Kun asteroidi on törmäyskurssilla maapalloon nähden, kaikki elämä loppuu siihen paikkaan. Myös kaikki selittelyt.
Evoluutio alkaa alkaa uudelleen taas soluista, jos niitäkään on olemassa.
Asteroid Hits Earth: https://www.youtube.com/watch?v=9KhLdSfS3qw
Se on hyvä, että ihmiskunnan itseriittoisuuden pelotteena on massaltaan 60.000 - 200.000 kg asteroidi (lähestymässä), joka saapuu nopeudella 55 - 60 km / s.
Siinä Newtonin liike-energiakaava pääsee oikeuksiinsa, koska se tuhoaa kaiken.
Lähes kivuttomasti vielä, koska esimerkiksi ihminen lähtee nopeasti siinä kuumuudessa vesihöyrynä tulen lieskoihin.
Kun aurinko menettää mehunsa maapallolle käy käytännössä samanlailla mitä tuossa videossa. Vaikka aikaa on rutkasti ja avaruudesta voi löytyä planeetta jossa eläminen voisi olla mahdollista pidän silti ihmiskunnan selviytymistä olemattoman pienenä. Joka tapauksessa kuolemamme johtaa henkilökohtaiseen maailmanloppuun. Käyttäkää arvokas loppuaikanne hyvin stressaamatta ja murehtimatta mistään!
Ketä pakotetaan helvetillä ja ketä ei pakoteta ... se riippuu ihan ihmisestä itsestään eikä Raamatusta .. Yritä - jos mahdollista - erottaa Raamattu ja ihmisten sekoilut toisistaan. Raamattu ei oikeastaan edes sisällä sanaa helvetti (jos totta puhutaan, mutta ehkä "totta puhuminen" ei oikein sovi näihin keskusteluihin)? Siis, miksi ihmiset pelkäävät olematonta ?
Kylläpä Jeesus ja Jumala antavat toisissa vähemmän mainituissa kohdissa itsestään niin "rakastavan" kuvan. Ihmettelen kanssa sitä ihmeen ruokkivaa säälittely,uhrautuvaa masokisti meininkiä.
Raamattu tekee ihmisistä hintahtavia kukkahattupyhimyksiä. Raamattu on oikeesti aika homo kirja.
Haha hah ja böö - siinä taas yksi "raamatuntulkkaaja" .. no et ole sen kummempi kuin moni muukaan ... )))) Yksi puhuu helvetistä, toinen kukkahattupyhimyksistä ja kolmas omasta itsestään ja jokainen on menossa kohti samaa päämäärää .. kuolemaansa .. juuri niinkuin Raamatussa sanotaankin .. vaikka se ei koskaan koske "minua" vaan noita muita .. kun jokainen on kuolematon (toiset vaikka tulisessa helvetissä?? ..hah hah ..
Minäpä keksinkin hyvän asian: Minä lupaan teille ihan mitä haluatte ja haen Raamatusta tukea sille .. ja jos ei satu löytymään niin kirjoitetaan pari kohtaa uusiksi niin jo löytyy - pankaa vaikka kolehti kulkemaan niin minä annan postisiirtotilin minne saatte panna rahanne .. Lupaan että ateisti saa tukea ateismilleen ja jokainen uskova uskolleen ja jos oikein paljon rahaa kertyy niin rakennetaan vaikka sellainen kirkko missä jokainen saa uskoa tai olla uskomatta -- kunhan maksaa kirkolle sen mitä kirkko pyytää ..
Ai niin juu -- ? Taitaa sellaisia kirkkoja jo olla olemassa .. Mutta idea oli hyvä .. vai mitä sanotte?
Netistä löytyy pullollaan tietoa raamattukritiikkiä ja minkä takia ateistit eivät usko Raamattuun. Emme halua käyttää kaikkea aikaamme rautalangasta vääntämiseen ja perusteluihimme. Olkaa oma aloitteisia.
Juu, netistä löytyy vaikka mitä - tosin sillä ei ole paljoakaan Raamatun kanssa tekemistä. Sitä paitsi ei ole olemassa mitään "Me ateistit" .. on vain ihmisiä joilla on jos jonkinlaisia luuloja ja uskoja.. yksi uskoo johonkin toinen ei .. vaan uskoo johonkin muuhun .. Kuinka ateisti voisi sanoa olevansa erilainen kuin joku uskova - molemmat sanovat että joku toinen uskova on väärässä. Realismia kaivataan .
Juu vaikka itsellä olisi kuinka realistinen mailmankatsomus, silti tämä hulluus nykii mukaansa joka paikassa, kyllä pitää joka hetki pitää varaansa ja ajatuksensa kurissa, jottei sorru vietäväksi ja väärille pitkospuille tana.
Ihmiset ovat ahneuksissaan luoneet ikuisen elämän ja ikuisuuden kuoleman taakse.
Olisikohan sittenkin parempi jättää uskovaiset ikuisuuskuvitelmiinsa? Voisin kuvitella miltä pakokauhu ja ahdistus näyttäisi uskovaiselle kun tajuaa että tämä on ainoa elämämme ja tämän jälkeen ei ole kertakaikkiaan mitään. Mitään hyviä tekojamme sekä kohtaamaamme kärsimystä sekä epäoikeudenmukaisuutta ei tulla korvaamaan mitenkään. Kuoleman jälkeinen aika on samanlaista kuin ennen syntymäämme.
Monet uskontojen uhrit minä mukaan lukien on luonnehtinut uskosta luopumistaan yhdeksi elämän onnellisemmaksi päätökseksi. Ja kuinka vaikeaa siitä olikaan päästä irti! Hävettää mitä tein kanssaihmisille ja rakkaalle perheelleni uskonhöyryissäni. Jos olisin jatkanut fanaattista raamattu uskoa olisin menettänyt kaiken, jopa rakkaan perheeni ja elämäni olisi kulunut käsittömättömässä turhuudessa tunnelukkoineen. Olen nyt niin onnellinen ja toivon koko sydämestäni että muutkin pääsisi uskonnon kahleista ja lahkosta niin kuin minäkin pääsin kovalla työllä.
En yhtään ihmettelisi jos joku uskovainen blokkaisi tämänkin paholaisen puheena.
Menkää uskovaiset terapiaan ette kertakaikkiaan menetä siinä yhtään mitään.
Jotkut ihmiset kehittyvät harrastuksissaan esimerkiksi musiikissa vuosi vuodelta, kirjailijat kirjoittamisessa, tiedemiehet tieteessä ja uskovaiset uskovaisuudessa.
Totta kai kehittyvät, mutta fanaattiset uskovaiset näyttävät kehittyvän vain pahempaan suuntaan.
HUHTIKUUN HULINAT -15% ALENNUSTA
ostostesi loppusummasta WWW.KIRJAONLINE.COM verkkokaupasta.
Tarjous voimassa 1.4.15-30.4.15
ALENNUKSEN SAAT koodilla 042015
Tarkemmat ohjeet: http://www.kirjaonline.com/news/9/15-ale-huhtikuun-ajan
http://www.kirjaonline.com/category/3/raamattu
Runsaasta Raamattu valikoimasta löytyy monia eri Raamatunkäännöksiä joista voit valita mieluisan. Uusin käännöksistä Raamattu kansalle käännös mutta myös monet muut löytyvät monin eri kokoisina ja mallisina verkkokaupastamme.
Mitenkähän tämä mainostaminen täällä pysyy esillä.