Kaikki ennakkomerkit viittaavat siihen, että viimeinkin Suomessa toteutuu yksi asia joka on ollut kuin tabu tähän saakka eli RKP siirretään oppositioon.
Kuinka hyvin RKP saa äänensä kuuluviin opposition riveistä tulee olemaan todella näkemisen arvoista ja jopa hupaistakin katseltavaa.
Kuinka hyvin RKP saa äänensä kuuluviin opposition riveistä tulee olemaan todella näkemisen arvoista ja jopa hupaistakin katseltavaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se toteutuu sillä ehdolla, että suomalaiset menevät äänestämään yhtä ahkerasti kuin RKP:n kannattajat!
RKP.llä on kiintiöpaikat hallitukseen eikä siinä äänestämisellä ole mitään merkitystä.
Kansalta tuo on pimitetty koska se ei ole demokratiaan sopivaa ja se asia on pidetty pimennossa.
Luulisin että sopetuminen oppositioon tapahtuu kutakuinkin kuten PS,Vihr. Kesk ja Vasem nykyisessä eduskunnassa.
Oppositiolla on oma tehtävänsä ja hallituksella omansa.
Tätä kutsutaan demokratiaksi !
Ohhoh kun nettisveko rupesikin yhtäkkiä demokratian puolustajaksi!!?? ;-)
Demokratiahan tarkoitta kirjaimellisesti kansanvaltaa eli kansan tahdon toteuttamista. Ja juuri sitä RKP ja sen bulvaanit pyrkivät kaikin voimin estämään pakkoruotsitus-asiassa.
Varmaan on valtavan tuskaisa vierotuskuuri valtanarkkareilla! Ja tietysti aiheellinen pelko jäädä oppositioon pysyvästi, kun muut puolueet huomaavat, kuinka paljon helpompaa on pyörittää hallitusta, kun ainaiset vaatijat ja etuilijat ovat poissa.
Elämme tosi mielenkiintoisia aikoja! RKP ei ole ollut oppositiossa moneen vuosikymmeneen joten alussa he uskovat olevansa ministeriaitiossa ja Audin takapenkillä edelleenkin.
Muistakaa boikotoida suomenruotsalaisia tuotteita ja aatteita kunnes pakkoruotsi poistetaan! Rahalla he sen tekevät, niin tehdään mekin.