..sinkkumiehen lämpimänä? Olen huomannut bussissa matkustaessani, että osa ei riisu takkiaan, tai edes pipoaan, pitkilläkään matkoilla vaikka bussissa on tuskallisen kuuma. Itsellä, sporttisen näköisellä, atleettisella urheilijamiehellä, meinaa tulla kuuma jo pelkän t-paidan kanssa. Onko niin että atleettisten miesten lihaksikkaat kehot ovat kuin ydinreaktoreita, jotka puskevat lämpöä treenatuista ja tiukoista lihassäikeistä ja pitävät koko kreikkalaisen jumalapatsaan oloisen miehen lämpimänä joka tilanteessa?
pitävät lämpimänä tiukoissakin tilanteissa?
Pitävätkö tiukat muskelit..
17
<50
Vastaukset
- ydinreaktorihaius
Se on juuri näin kuin kuvittelet.
- NytOksettaa
Oksetus
- pipopää-bussista-moi
Ydinreaktori on ongelmajätettä, kuten lihaksikkaat jännämiespelletkin. Kunnon mies käyttää aikansa johonkin älykkäämpään kuin salilla ähkimiseen.
- Kunnonmiesoy
Kuten vaikka pleikan pelaamiseen, nettitrollailuun ja pornon katseluun.
Minäkin olen vähän semmoinen etten kestä lämpimissä sisätiloissa hetkeäkään talvivaatteissa, vaan ne pitää saada heti päältä pois tai tulee kovasti tukala olo. Sitä en tiedä että onko asialla yhteyttä lihasmassan määrään, mutta kyllä minullakin mittausten mukaan hieman keskimääräistä enemmän sitä lihasta on (en kuitenkaan lähestulkoonkaan mitään bodariainesta ole).
@stellaria81
Onko sinulla ollut aina näin?
Itsellä on ollut sama aina, sama koskee hikoilua ja lämpiämistä, eli keho lämpenee nopeasti....se hyöty ollut, että alkulämmöt saa nopeasti, en itsekään ole sen suuremmin jaksanut asiaa pohtia...
Aikoinaan yksi työkaveri sanoi, kun asiasta jostain syystä keskusteltiin, ettei ole ikinä hikoillut ja keho ei lämpene vaikka oli huono kuntokin, en uskonut, mutta oli pakko, kun oltiin sählyä pelaamassa ja kaveri ihan poikki, niin eipä se edes näyttänyt "punastuvan"....
Minä näin joskus bodarin joka yökerhossa pussaili omaa hauistaan. Ilmeisesti siinä toivossa, että joku muukin olisi lämmennyt... ;-)
- atännä
Hahaa ;)
- ätmelo
Silmäsi selvästi porautuivat heti tähän trimmattuun miesvartaloon.
- jiujkhjk
Ratikkakuski kirjoitti:
Tuolla ymmärryksellä nimimerkkisi on perin onnistunut. Pisteet siitä!
Miksi vastaat itsellesi?
jiujkhjk kirjoitti:
Miksi vastaat itsellesi?
Vissiin siksi, että sinulla olisi jotain ihmeteltävää. ;-)
- ratikassavaibussissa
Ratikkakuski kirjoitti:
Vissiin siksi, että sinulla olisi jotain ihmeteltävää. ;-)
Kuulin et sulla olisi ollut jotain sutinaa AP:n kanssa??
ratikassavaibussissa kirjoitti:
Kuulin et sulla olisi ollut jotain sutinaa AP:n kanssa??
Ai sinäkin saat viestejä avaruudesta?
Kyllähän isot lihakset käyttävät levossakin enemmän energiaa, joten loogisesti ottaen ne tuottavat enemmän lämpöä (n. 40 prosentti poltetusta energiasta karkaa lämmöksi).
Asian kääntöpuoli on sitten se, että kuumilla keleillä lihaskimpuilla on kynäniskoja tukalampaa.Mulla on ollut tuo aina, ihan pojan rimpulasta saakka???
Olenkohan ollut sitten lihaksikasrimpula =P, no en todellakaan, eli joku muu selityskin varmasti löytyy....
Kuumilla keleillä aina ollut tukalaa, jos täytyy olla paikallaan, niin hakeudun aina varjoon. :)
- usutettu
Meinasin pyörtyä,kun näin tämän orjalauman.Pelkään poliisia.Hauislihas suurempi kuin mitätön elämämme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3165005Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1403442Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1613189Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän22084Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn371649Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2501408Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.401387- 481321
Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3561264Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu811224