Luin juuri äskettäin jostain netti palstalta kirjoituksen jossa Presidentin puoliso Haukio vastustaa turkistuotantoa.Tämähän on aivan hämmästyttävä lausunto Presidentin puolisolta,aivan pöyristyttävää.Eihän tälläistä voi odottaa täysijärkiseltä ihmiseltä,ja Presidentin puolisolta.Kyllä siinä perheessä on pasmat pahemman kerran sekaisin,tämäkö on Kokoomuksen työllistämispolitiikkaa.???
Jenni Haukio vs Turkistuotanto.
14
108
Vastaukset
- luontohuokaa
Eläisitkö itse kurjan elämäsi teräsverkkohäkissä,liikkumatilaa muutana kymmenen senttiä.Vaikka se ruoka olisikin maksimaaliseen turkin ja jälkeläisten tuotantoon viritetty,silti joku tökkii.
- KetuillaHyväSuomessa
Ristus viherpiipertäjät ja muut hihhulit on ajamassa tämänkin työn Kiinaan. Kiinassa ja Venäjällä turkistuotannossa ei homma hoidu niin eläinystävällisesti kuin Suomessa. Niin jotta ketut Kiinaan ja somali sopulilaumoja lisää Suomeen.
- kkok
"eläinystävällisesti " tapetaan
- Turkiton_kettu
KetuillaHyväSuomessa kirjoitti:
Ristus viherpiipertäjät ja muut hihhulit on ajamassa tämänkin työn Kiinaan. Kiinassa ja Venäjällä turkistuotannossa ei homma hoidu niin eläinystävällisesti kuin Suomessa. Niin jotta ketut Kiinaan ja somali sopulilaumoja lisää Suomeen.
Tiedättekö sen että tutkitusti Suomessa on kaikista maailman maista turkistarhan ketuilla huonoimmat oltavat. Eli, jos turkistarhaus siirrettäisiin Suomesta Kiinaan tai Venäjälle niin tarhaketut saisivat siellä parempaa hoitoa kuin Suomessa.
- Weeru123654
Sehän oli hieno runo Jenniltä. Aivan täyttä asiaa!
- change-11
Piti äänestää PS:ia senkin takia, jotteivät nuo turkistarhausta vihaavat viherpunikit saisi ansiotonta arvonnousua.
Se ala tuo hyvinvointia ja verotuloja maaseudulle. Vihervasemmisto löisi vaan jalat alta, loisivat ennemmin jotain positiivista kuin kiusanteko. - gake
Se akka on tosi outo, puolustaa mm. susia. Helppoahan se on kun kaksi turvamiestä aina ympärillä.
- ulvonta
Onko susi käyny sun kimppuus?
- pisteetkotiin
kyllä jennillä on oikeus omaan mielipiteeseen, vaikka se poikkeaa kepulandia käsityksistä.
- sauliväinämö
Mutta ei tyhmiä saa puhua.
- eityhmille
olet oikeassa, tämän viestiketjun aloittaja voisi tarkistaa onko tullut kirjoitettua tyhmiä.
- Ihmisiähäkkeihin
Turkistarhaus pitää lopettaa suomessa, kiinassa, venäjällä, kaikissa maissa! Ainoastaan maissa joissa tosiaan on kylmä saisi pitää eläimen turkiksista tehtyjä vaatteita siis maissa joissa on vielä talvet ja pakkasta! Myös eläinten pyydystäminen ansoilla pitää lopettaa kokonaan. Ainoastaan ampumalla eläin josta turkiksia halutaan olisi luvallista ja sekin pitää tehdä tuottamatta eläimelle tuskaa. Suomessa pitää kieltää kidutettujen häkkieläinten turkisten pito suomalaisilta,venäläisiltä ja ihan minkä maan ihmisiltä tahansa. Jenni Haukio voisi tehdä enemmän tämän turkistarhauksen kieltämisen eteen.
- tosion21
Turkistuotantoa pitäisi rajusti lisätä. Tuote menee lähes kokonaan vientiin. Tuotanto tapahtuu yleensä varsin syrjässä. Tarhaajat pyörittävät isoa liikevaihtoa ja tuovat rahaa ja elämää moneen kuolevaan pikkupitäjään. Ja kun tarhaajien raha on ulkomailta tuotua rahaa, niin se on moninkertaisesti arvokkaampaa kansantaloudelle kuin paikallisen parturin veroina maksama raha. Suomi tarvitsee ulkoa kiertoon rahaa keinolla millä hyvänsä.
Ilman turkistuotantoa verovaroilla elätettäisiin monia syrjäseutuja nykyistäkin enemmän. Vielä kun saataisiin satsausta kotimaiseen energiaan, turpeeseen, niin jälleen tulisi syrjäkyliin töitä ja elämää. Kansantalous kiittäisi kun öljyä ja kivihiiltä ei tarvitsi niin paljon ostaa ulkomailta.
Vihreät ovat pahinta mitä Suomelle on tapahtunut. Selvästi pahempia taloudelle kuin kommunistit. - Mävaaannn
Raha, raha, raha.... Kyllä rahaa tehdä saa ja rahan teko on elinehto. Mutta ei sitä rahaakaa saa tehdä viattomia eläimiä murhaamalla !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521727
- 621662
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101228- 611031
- 49994
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118627Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566