Olen seurannut aika tiiviisti vaalikeskusteluja, omasta mielestäni aika avoimella mielellä. Neljän suurimman puolueen puheenjohtajia verrattaessa olen tullut siihen tulokseen että Sipilä olisi sopivin pääministeri. Hänellä näyttää olevan paljon ideoita ja ehdotuksia valtiontalouden kohentamiseksi. Kuitenkaan hän ei ole hirttäytynyt mihinkään ratkaisumalleihin vaan on valmis keskustelemaan eri vaihtoehdoista. Esim. sotesta hän on sanonut että kumpikin ehdotettu ratkaisumalli sopii (vaikka hänen puolueensa todennäköisesti kannattaa voimakkaasti ns. maakuntamallia). Eilen Sipilä totesi suoraselkäisesti että uusi hallitus ei tule ottamaan uuteen käsittelyyn ns. homolakia, vaikka hän äänesti itse sitä vastaan ja se on ongelmallinen hänen uskontonsa kannalta. Vaikka Sipilä on poliitikkona tuore, näyttää siltä että ainakin Stubb ja Soini arvostavat häntä. Rinteestä ei ota selvää.
Rinne vaikuttaa varsin joustamattomalta ja sitä osoittaa myös lyhyt ura Stubbin hallituksessa. Keskusteluissa hän tuo esiin lähinnä oman puolueen ehdotuksia ja entisenä AY-jyränä hän varmaan pitäisi hallitusneuvotteluissakin kiinni niistä viimeiseen asti.
Soinilla on populistisia ehdotuksia, esim. autoveron poisto ja varallisuusveron palauttaminen, jotka ovat vaalitäkyjä ja joista hän on valmis heti luopumaan kun hallitusneuvottelut alkavat. Siksi persuilla olisi suuria vaikeuksia päähallituspuolueensa selittää kannattajilleen lupausten toteutumista.
Stubb on sujuvasanainen ja varmaan järkeväkin mutta pääministerinä hänellä on huonot näytöt. Tuolta pohjalta on vaikeata luoda karismaa.
Eli luulen että sunnuntai-iltana paljastuva Suomen kansan valinta tulee olemaan viisas. Ja suuri pettymys monelle tällä palstalla kirjoittavalle Sipilän parjaajalle.
Rinne vaikuttaa varsin joustamattomalta ja sitä osoittaa myös lyhyt ura Stubbin hallituksessa. Keskusteluissa hän tuo esiin lähinnä oman puolueen ehdotuksia ja entisenä AY-jyränä hän varmaan pitäisi hallitusneuvotteluissakin kiinni niistä viimeiseen asti.
Soinilla on populistisia ehdotuksia, esim. autoveron poisto ja varallisuusveron palauttaminen, jotka ovat vaalitäkyjä ja joista hän on valmis heti luopumaan kun hallitusneuvottelut alkavat. Siksi persuilla olisi suuria vaikeuksia päähallituspuolueensa selittää kannattajilleen lupausten toteutumista.
Stubb on sujuvasanainen ja varmaan järkeväkin mutta pääministerinä hänellä on huonot näytöt. Tuolta pohjalta on vaikeata luoda karismaa.
Eli luulen että sunnuntai-iltana paljastuva Suomen kansan valinta tulee olemaan viisas. Ja suuri pettymys monelle tällä palstalla kirjoittavalle Sipilän parjaajalle.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se on sun valintasi mutta ei muiden joten älä puhu muiden puolesta mitään. Kepu ja Sipilä jatkavat kokoomusken politiikkaa joten mikään ei siis muutu jos kepu voittaa ja kansalaiset haluavat muita vaihtoehtoja kepun ja kokoomuksen politiikkaan joka tähtää vain pääomapiirien hyvnvoinnin kasvuun.
Aloitus kepulaisen mutuhuttua.
Tottakai Sipilä, jos haluaa laajan hyväveli-perusteella valittuja virkamiehiä ympäri Suomea, heidän osaamisellaan ja taidoilla ei ole niin väliä. Maakuntaverollahan heidän palkkansa sitten tulee maksettua.
On turha luulla että Sipilä toteuttaa edes puolia siitä mitä on luvannut ja takki käääntyy ihan tilanteen mukaan. Ai niin, Sipilähän ei ole selkeää vastausta antanut mihinkään kysymykseen, niin hänhän ei voi vaalilupauksiaan rikkoakaan.
Ihmetyttää, että kuka kepua enää oikein äänestää. On se jo nähty mikä huijari-petkuttajapuolue se on.
Sipilän puheet ovat kuin hevonen veteen paskantaisi.
"4 suurinta" on ihan samaa paskaa, mistä toivoisi pikkuhiljaa pääsevän eroon, näiden setämiesten ja marttaliisojen touhut alkaa vituttaa ihan oikeasti.
Pelkkää ummehtunutta tuhnua ja tavallisen ihmisen elämän kurjistamista on näiltä "neljältä suurimmalta" odotettavissa.
Muutoksia kaivataan, ei kaivata tätä 20 vuotta jatkunutta paskapolitiikkaa enää ollenkaan.
Paljon puhutaan, mutta ei osata yhtään mitään. Paljon puhutaan, mutta ylväässä itseriittoisuudessa ja ylimielisyydessä tehdään täysin järjenvastaisia päätöksiä.
Tällaisen "johtamistavan" eli sikaporsastelun ja ihan suoranaisen perseilyn pitää loppua, se ei johda mihinkään muuhun kun kansan kahtia jakautumiseen.
Ihan fasistisia natseja saatte "johtajiksenne" äänestämällä TAAS nämä samat tuhnut virkoihin.
Sipilän ongelma onkin pehmeys. Pääministerin on oltava jämy eikä kumoon neuvoteltavissa tai seurakunnan pastori.
Tuskinpa olisi pärjännyt liike-elämässä jos olisi ihan lepsu. Mutta jos haluat tosi jämäkän, valitse entinen AY-pomo Rinne. Tottunut siihen että parin ensi viikon neuvotteluissa ei annata tuumaakaan periksi. Vasta vihoviimeisen takarajan pikkutunneilla voidaan tehdä myönnytyksiä.
Sipilä sopisi hyvin juontamaan pikku kakkosta.
Tai lukemaan sanaa Viikonvaihteeksi töllöön. Liperit kaulaan niin käy rovastista ihan täydestä.
Itse asiassa kun olen seurannut kolmea tällä viikolla käytyä vaalikeskustelua, Sipilä on antanut selkeimpiä vastauksia. Hän on tehnyt hyvin kotiläksynsä ja numerot ovat hänellä hyvin hallussa. Esim. Rinteen "selkeät vastukset" ovat sitä luokkaa että "kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta ei pidä leikata" ja "verot maksukyvyn mukaan". Soinista nyt puhumattakaan. Tuo että Sipilä ei anna selkeitä vastauksia mihinkään on sellainen legenda jolle on vaikea löytää todellisuuspohjaa. Kerran hän taisi kiertää kysymyksen kannattaako kansalaisaloitetta että hoitaja voi kieltäytyä abortin tekemisestä. Eipä tuota voi pitää suurena syntinä koska tuleva hallitus ei edes käsittele tuota aloitetta. Koska kyseessä on omantunnon kysymys, Sipilä ottaa kantaa asiaan vain yhtenä 200 kansanedustajista, jos aloite tulee eduskuntaan
Ja kuten totesin, pääministerin valinta alkaa olla aika selvä. Niin että Sipilän parjaajat, turha enää rypistää, teillä on jo vetelät housuissa.
Älä ole niin varma, heh, heh, heh, heh...
Itse en kepua äänestä vaan persuja,muutenkin toivoisin uutta lakia ettei galluppeja saisi julkaista ollenkaan ennen vaaleja.Ihmiset,kun ei tietäis galluppeja voisi vaalitulos olla enemmän oikeudenmukainen.
Tämän palstan trollien on paras alkaa varautua siihen että Sipilästä tulee pääministeri. Se voi olla aika traumaattinen kokemus kun on psyykannut itsensä Sipilävihaan. Muistakaa että alkoholi voi tuoda vain tilapäisen avun, sen jälkeen masennus jatkuu entistä pahempana. Mutta maanantaina on ammattiapua saatavana terveyskeskuksista. Sinne vaan, mielen sairaus ei ole nykyaikana mikään häpeä. Harva meistä on rautaa!
Ei tule Sipilsätä pääministeriä, heh, heh, heh, heh, heh...luulet vaan heh, heh, heh, heh...