Lauri Törni syyllistyi maanpetokseen -case closed!

Kaikki tarvittava aineisto on olemassa ja tosiasiat puhuvat sen puolesta että syksyllä 1944 Lauri Törni syyllistyi paitsi Suomen lain myös Suomen sotaväenrikoslain mukaan maanpetokseen. Hänen saama tuomio oikeusistuimessa oli lievin mahdollinen. Mikäli vuonna 1947 olisi maassa ollut vielä sotatila olisi Törni saattanut joutua jopa teloitettavaksi.
21178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Näin oli,saksalaisessa asepuvussa tavattaessa olisivat suomalaiset sotilaat ampuneet
hänet oitis vakoojana ja maanpetturina.Niin sanoo sotalaki.

Äänestä

Ja silti suuri sankari. Laitetaanpa kaikki käsi lippaan yhdessä!
Ja heitetään vielä kolme hurraa huutoa...huraa, huraa, huraa!

Äänestä

Tuolloin oli valitettavasti tarkkispojilla ja kekkoslaisilla valta päättää asioista.

Äänestä
  • Taitaa koko Suomen kansa koostua tarkkispojista ja kekkoslaisista.
    Nyt on onneksi viimeisen parinkymmenen vuoden aikana saatu nauttia oikeistovetoisista hallituksista,ja ilahduttavasti maan talous on saatu romutettua,kun olihan se ihan sosialismia kun verovaroja jaettiin..
    Kohta ollaan maalimansotia edeltäneessä tilanteessa,ja uusia törnejä leivotaan...

    Äänestä

Punaiset syyllistyivät maanpetturuuteen, taistelivat venäläisten kanssa. Pakenivat venäjälle.

Äänestä

Otto Wille Kuusisesta ei näin tullut koskaan sankaria suomalaisten – edes punaisten - silmissä, enemmänkin pakoon livahtaja."

Äänestä

Törni nimitettiin Mannerheim-ristin ritariksi numero 144 heinäkuun 9. päivänä 1944. "Luutnantti Törni on luontainen johtajakyky, kylmäverinen ja neuvokas", kirjoitti 1. Divisioonan komentaja kenraalimajuri Uno Fagernäs Mannerheim-risti esityksessään 23. maaliskuuta 1944. Sanoo perusteluissaan. "Talvisodassa ja nykyisessä sodassa hän on useasti osoittanut erityistä urhoollisuutta, taitoa ja neuvokkuutta. Rohkeutensa ja intonsa ansiosta hän on saanut juurrutetuksi koko osastoonsa loistavan taisteluhengen ja on siten vaikuttanut henkilökohtaisesti huomattavasti taistelun edellytyksiin.

Äänestä

Törnin käskettiin poistua maasta, varauduttiin pahimpaan eli maan miehitykseen.
Törnin kaltaiset erikoismiehet käskettiin pois maasta.

Äänestä
  • Lykkäät taas pötyä. Törni oli kotiutettu muiden reserviläisten kanssa.

    Törni liittyi Saksan johtamaan vastarintaliikkeeseen ja lähti sen jäsenenä Saksaan saamaan koulutusta.

    Äänestä

Törni oli sankari, V Lehtimäki oli pankkiryöstäjä punaiset oli pakoonjuokjoita

Äänestä

Törnillä todella oli tuomio mutta ei tuomio maanpetturuudesta sentään tee ihmisestä maanpetturia.

Hänellä tuskin oli mitään intressiä sen ajan poliittisiin tapahtumiin.

Sitäpaitsi hän joutui Yhdysvalloissa erittäin koviin kuulusteluihin ja läpivalaisuun.

Joku olematonkin natsikytkentä normaalitapauksissa olisi johtanut karkoitukseen.

Mutta Törnipä tyylilleen uskollisena ainaisena raja- ja poikkeustapauksena onnistui huolimatta muodollisesta tuomiostaan saamaan oleskeluluvan Yhdysvaltoihin - tosin se vaati kongressin laatiman yksityisen lain - LEX TÖRNIN.

Äänestä
  • Joku olematonkin natsikytkentä?
    Salli mun nauraa.
    Jenkit palkkasivat sumeilematta natseja,jos arvelivat siitä olevan heille hyötyä.
    Koskaan kuullut operaatio Paperclipistä?

    Äänestä

  • "Törnillä todella oli tuomio mutta ei tuomio maanpetturuudesta sentään tee ihmisestä maanpetturia."

    MITÄ MITÄ !!

    Onko nyt Suomessa tuomittumaanpetturuudesta muitakin kuin maanpettureita?

    Äänestä

  • mitä-höpöttelet kirjoitti:

    "Törnillä todella oli tuomio mutta ei tuomio maanpetturuudesta sentään tee ihmisestä maanpetturia."

    MITÄ MITÄ !!

    Onko nyt Suomessa tuomittumaanpetturuudesta muitakin kuin maanpettureita?

    Elämä on muutakin kuin juridiikkaa. Tämä on tietysti vaikea tajuta jos sairastaa aspergerin oireyhtyhmää.

    Äänestä

Lapin sodassa syntyi tappioita, kun entisiä ss-miehiä loikkasi saksalaisten puolelle.

Äänestä
  • Entisillä SS-miehillä ei ollut velvoitetta osallistua Lapin sotaan.
    Heitä meni Saksan puolelle pieni määrä, mutta ei rivistä loikanneina, vaan kotiutettuina siviileinä.

    Äänestä

Voi vitun kommarit, ettekö te nyt vittu ees tajua että itse Mannerheim sanoi pojille että jenkit on ainoa mahdollisuus. Todelliset maanpetturit on kaikki valpon miehet.

Äänestä

Törni oli sankari mutta punikkipäälliköistä ei voi sanoa samaa.

Äänestä

Törni munasi itsensä syksyllä 1944.

Äänestä

Törnin oli pakko lähteä Suomesta kommarit olisivat ottaneet kiinni ja luovuttaneet Venäläisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuuskomissio kirjoitti:

Kaikki tarvittava aineisto on olemassa ja tosiasiat puhuvat sen puolesta että syksyllä 1944 Lauri Törni syyllistyi paitsi Suomen lain myös Suomen sotaväenrikoslain mukaan maanpetokseen. Hänen saama tuomio oikeusistuimessa oli lievin mahdollinen. Mikäli vuonna 1947 olisi maassa ollut vielä sotatila olisi Törni saattanut joutua jopa teloitettavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu