Myytti Kristinuskon naisvihasta

Väitän tässä että väite siitä että Kristinusko olisi naisvihamielinen on pelkkä myytti.

Ensinnäkin Raamatussa kehoitetaan sekä naista että miestä kunnioittamaan ja rakastamaan toisiaan ja näin hyvä avioliitto toimii.Siinä kyllä kehoitetaan naisia kuuliaisuuteen miehiä kohtaan mutta tämä on tarpeen sillä naiset tarvitsevat miesten suojelua ja miehet motivaatiota siihen.

Ja sitäpaitsi Raamatusta löytyy ylivoimaisesti paras syy olla ystävällinen naisia kohtaan. Ja ainoastaan Kristinuskon parissa ihmiset ovat aidosti tasa-arvoisia.

9

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateisti-45

      muutkin lähi-idän uskonnot ovat patrikaalisten yhteiskuntien -miesten - tuotetta. Siellä naisten piti olla miehille alamaisia, turha sitä on suojelun tarpeella selittää.
      Tasa-arvoon tai ainakin sen tavoitteeksi asettamiseen on päästy vain siellä missä yhteiskunnat ovat sekularisoituneet.

      • tai Islam kyllä on mutta ei Kristinusko ja Juutalaisuus.Katsos,Raamatusta löytyvät ylivoimaisesti parhaimmat keinot miten elää hyvä,turvallinen ja tasa-painoinen elämä ja nämä käskyt ja ohjeet on saatu Jumalalta ja niitten mukaan toimiminen on niin miesten kuin naisten etu.

        Nyt populäärikulttuurin kehoittaessa elämään oman tahdon mukaan ihmiset ovat erehtynéet sotkemaan omat ja toisten asiat.Niin miehet kuin naisetkin.
        Ihmiset tässä maailmassa ovat tasa-arvoisia vain tietyissä Kristityissä piireissä sen olen huomannut.
        Kristinuskoon perustumatón tasa-arvo taas on nykyaikana sitä että joka paikkaan pitää saada ei-valkoihoinenheteroseksuualimieskiintiö ja sanon suoraan etten arvosta sitä pätkääkään.


      • Ingmar
        L.J.H kirjoitti:

        tai Islam kyllä on mutta ei Kristinusko ja Juutalaisuus.Katsos,Raamatusta löytyvät ylivoimaisesti parhaimmat keinot miten elää hyvä,turvallinen ja tasa-painoinen elämä ja nämä käskyt ja ohjeet on saatu Jumalalta ja niitten mukaan toimiminen on niin miesten kuin naisten etu.

        Nyt populäärikulttuurin kehoittaessa elämään oman tahdon mukaan ihmiset ovat erehtynéet sotkemaan omat ja toisten asiat.Niin miehet kuin naisetkin.
        Ihmiset tässä maailmassa ovat tasa-arvoisia vain tietyissä Kristityissä piireissä sen olen huomannut.
        Kristinuskoon perustumatón tasa-arvo taas on nykyaikana sitä että joka paikkaan pitää saada ei-valkoihoinenheteroseksuualimieskiintiö ja sanon suoraan etten arvosta sitä pätkääkään.

        Mistä tiedät, että raamatusta löytyvät parhaat keinot elää hyvä, turvallinen ja tasapainoinen elämä? Jokaisessa uskonnossa on hyviä puolia, myös islamissa. Sekin tarjoaa mahdollisuudet elää kuvailemasi elämä.


    • akka

      Jo sinunkin tekstistäsi kuultaa naisviha ja sinulla on jokin käsittämätön tarve vaatia naiselta kuuliaisuutta. Alistamista sanon minä!
      Lue kirja "Malja ja Miekka".

      • tilli

        No minä kyllä olen huomannut,että uskovat miehet ovat ehdottamasti parhaita. He ovat kunnollisia,uskollisia ja luotettavia sekä puhtaita. Eivät katso naista seksiobjektina, ja haluavat pysyvän avioliiton. Heillä on täysin eri arvot,kuin nykyajan baarikärpäsillä. He suhtautuvat rakastavasti vaimoon.
        oma mieheni on juuri kuvailemani kaltainen. ja ennen kuin olin uskossa,seurustelin eiuskovien miesten kanssa,he pettivät,valehtelivat tai alistivat,tai jättivät. Jokainen heistä teki jotain näistä asioista.
        Toki itsekin olen tehnyt uskoontulon ansioista(tai Pyhän Hengen) parannuksen,ja olen taatusti parempi kumppani kuin ennen.
        ajattelen vähemmän itseäni ja enemmän miestäni. ja
        arvostan hänen hyviä piirteitään.


      • että minäkö olen naisvihamielinen? No sovitaan sitten niin.Tässä on loistava esimerkki siitä mitä on nykytasa-arvo ja siitä miksi en arvosta sitä.
        Naisilla on kyllä kaikki maailman oikeudet vaatia miehiltä ihan mitä vain ja nykytasa-arvo sanoo että se on ok.
        Mutta heti kun mies esittää vaatimuksen naisia kohtaan niin mies on sovinisti-sika.


    • Roshanan24

      kristinusko tai muukaan patriarkaalinen uskonto "vihaisi" naista. Se vain näkee naisen eri tavalla. Ja jos vertaa maailmaa jotian 300 vuotta sitten tähän päivään, niin onhan toki naisen asema aivan eri. Uskon että juutalaiskristillinen traditio suojeli omaa asemaa (miehistä valtaansa) ja siinä sivussa naista. Onneksi maailma muuttuu ja uskonnot sopeutuvat siihen ,terveellä tavalla. (ainakin toivoa sopii)

    • Pappismies

      Oletko nainen? Siis vaikene seurakunnassa!

      • Kirkko ei osaa vastata yksimielisesti.

        Alkukertomuksissa toisessa nainen luotiin vasta kolmantena, ja toisessa yhtäaikaa miehen kanssa. Raamatussa on vajaa miljoona eri käsitystä, mutta nykyään hiljaa nyökätään siihen suuntaan, että koska ihminen on Jumalan kuva, kaikki on tasa-arvoisia.

        Elikkä naisviha elää vain meissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      49
      5710
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      326
      5524
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      10
      2205
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1988
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      38
      1904
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      38
      1850
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1162
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      201
      1086
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      61
      1039
    Aihe