Mitä käy jos käyttää yhtä aikaa arcoxia 90mg ja buranaa? Tiiän ettei niitä missään nimessä saa käyttää. Mun yhellä tutulla on arcoxiaa määrätty ja se syö siinä samalla 1g panadolia. Nyt se huomas että se olikii panadolin sijasta ottanu buranaa!
Mitä kaikkee tosta voi seurata? Näkyykö seuraukset heti vai vasta pitkän ajan päästä?
Burana ja Arcoxia
4
25672
Vastaukset
- aw4t
Ei välttämättä seuraa yhtään mitään. Mahan päälle ne käy. Että jos tulee maha kipeeksi niin sitten kävi semmoista. Jos paljon käyttää päällekkäin niin voi tulla mahahaava. Isoon annokseen voi kuolla. Siihen että maha vuotaa verta.
- Ei_seurauksia
Miksi Arcoxian ja Buranan (sekä parasetamolin) yhteiskäyttö olisi kiellettyä? Arcoxian ohjeissa sanotaan tulehduskipulääkkeistä vain Arpiriinista ettei saisi käyttää yhtäaikaa koska Arcoxia lisää mahaverenvuotoriskiä.
Ohjeissa on kyllä pitkä lista yhteiskäytöstä muiden lääkkeiden kanssa ja ainakin lääkärin tulisi varmistaa että lääkkeitä voi käyttää yhdessä.- nosiksivaan
Öö no vaik siks että molemmat on tulehduskipulääkkeitä eikä kahta tulehduskipulääkettä saa käyttää yhtä aikaa!
- Ei_seurauksia
nosiksivaan kirjoitti:
Öö no vaik siks että molemmat on tulehduskipulääkkeitä eikä kahta tulehduskipulääkettä saa käyttää yhtä aikaa!
Arcoxia ei ole varsinaisesti tulehduskipulääke vaikka luetaankin niiden ryhmään.
"Vaikutustapa: Lääke vähentää kipua ja turvotusta välittävien aineiden muodostumista elimistössä. Se vähentää eri syistä johtuvia kipuja sekä niiden yhteydessä esiintyvää turvotusta ja nivelten jäykkyyttä."
Ylensä tuolla kielolla ettei saa käyttää kahta tulehduskipulääkettä, perustuu siihen ettei sallittua enimmäisannosta ylitetä. Jos ottaa kahdesta lääkkeestä täyden vuorokausiannoksen, annos ylittyy rajusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841