Punto torino 1.2 8v -06

mamman

ei käynnisty ilman että painaa kaasupoljinta , hetken päästä käy normaalisti.

5

195

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painavaan

      haittaaks tuo

    • Ruisku koneessa kaasun painaminen käynnistäessä voi aiheuttaa seoksen liiaallisen rikastumisen käynnistäessä ja näin ollen jatkuvalla toistolla seurauksena koneen karstoittuminen ja pahimmassa tapauksessa venttiilivaurio. Että painele menemään vaan. Tai sitten osta OBDII vikoodinlukija (29€) halvimmillaan ja vaihda vikakoodin mukainen osa. Antanee jonkun koodin vaikka valo palaisi, jos kaasua tarvii starttiin.

      • hmmmmn

        Nykyaikaiset autot eivät käynnisty, jos sattuu vahingossa painamaan kaasua. Tietokone pitää huolen, että seos on aina oikeanlainen. Kaasupolkimen painaminen vaikuttaa kaasuläpän asentoon ja sitäkin ohjataan nykyautoissa sähköisesti.

        Vikahan voisi olla vaikka tyhjäkäynnin säätöventtiili, joka on jumissa. Tai tyhjäkäynnin säädin tai säätömoottori.. monta nimeä.


      • päslr93

        Harvinaisen tyhmästi ohjelmoitu moottorinohjaus jos sähköisen kaasupolkimen painaminen vaikuttaa sähköisesti ohjatun kaasuläpän asentoon siten, ettei moottori käynnisty.

        Tosin nykyaikaiset autot eivät käynnisty jos sattuu painamaan kaasua, koska ainakin minun autossa lähtee vain virrat päälle starttinappia painaessa jos ei paina kytkintä ja jarrua. Ja tällöinhän ei edes ole mahdollista painaa kaasua kun ei ole kolmea jalkaa.


      • ecotechelvetistä

        Opelin ecotec moottoreissa homma toimii juuri noin. Vittumaisia vehkeitä. @päslr93


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      685
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      516
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      506
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      437
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      37
      432
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe