Hengästyminen tyhjästä

zappe

Muutamien viime päivien aikana olen huomannut, että usein olen lievästi hengästynyt vaikken tekisikään mitään. Vaikka ihan vaan istun aloillani ja luen kirjaa. Hengästyminen kuulostaa ehkä liian rajulta ilmaisulta, lähinnä sellainen, että tuntuu ettei saa ihan tarpeeksi happea. Hengitykseen täytyy välillä keskittyä, ja tekee koko ajan mieli avata ikkunaa ja hengitellä sieltä (vaikkei se mitään ole hyödyttänytkään). Ja tosiaan ei mikään juoksuhikihengästys, vaan semmonen TOSI lievä, joka vähän häiritsee. Toisaalta hengästyn nykyään ehkä muutenkin suht helposti pienestäkin liikunnasta.
Olen siis nuori aikuinen, syön terveellisesti ja nukun riittävästi. Liikkuminen säännöllisen epäsäännöllisesti, yleensä ehkä pari kertaa viikkoon jotain (vähän kausittain). Nykyään vähän vähemmän kun tuntuu väsyneeltä niin usein (ja mulla jostain syystä sen kaikkien hehkuttaman liikunnan jälkeisen hyvänolon tilalla aina kauhea uupumus, siksi en esimerkiksi aamulla tykkää liikkua vaan mieluummin iltasella).
Onko kellään mitään hajua mistä tämmönen vois johtua tai mihin tää liittyy? Tai mikä auttaisi?

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkiliikuntaajokapäiv
    • tuttutunne

      täälläkin tuo oire on ollut. Oleskelet huoneistossa, jossa on liian vähän happea, eli koneellisen ilmastoinnin aiheuttamassa huonossa sisäilmassa. Tuo tarve aukaista ikkuna on merkki siitä.

      Minulla oli monia vuosia tarve työpaikallani saada nopeasti ikkuna auki. Aluksi toimin täysin automaattisesti näin tietämättäni miksi. Sitten alkoi tulla hengitysoireita ja sellainen tunne että kaatuu pian pyörtyneenä maahan. Sitten jouduin töissä oleskelemaan useissa eri paikoissa ja hengitysoireet pahenivat äkkiä. Kävi ilmi, että nuo talot olivat hometaloja jotka laukaisivat pahat oireet. Öisin sain pahoja hyperventilaatiokohtauksia, ja aamuisi oli uloshengitya aivan tukossa ja päässä humisi ja kädet hikoilivat ja pyörrytti. Pienikin hengästyminen ja ylämäen käveleminen vei voimat.

      Myös tuossa ensimmäisesä työpaikan talossa en pystynyt enää olemaan ilman että ikkuna täytyi laittaa yhtenään auki. Jos joku sulki sen tietämättänikin, tuli tukehtumisen tunne ja tarve aukaista se uudestaan jolloin olo helpottui. Olin sairastunut vakavasti sisäilmaongelmaan. Nyt olen ollut reilun vuoden poissa noista hometaloista ja oloni on kohentunut todella paljon. Valtava yskä ja liman tulo on vaivannut, mutta pidän sitä hyvänä, koska se on merkki keuhkojen ja kaiken saasteen pikkuhiljaisesta poistumisesta keuhkoista ja niiden puhdistumisesta. Nyt jaksan jo kävellä hengästymättä eikä sydän ja rytmihäiriöitä enää tule. Kaikki öiset kohtaukset ovat poistuneet. Olen myös saanut sumutettavaa lääkettä joka auttaa.

      Kerron tämän kokemukseni jotta se voisi auttaa jotain tiedostamaan noita samankaltaisia oireita joita alkuperäinen kertoi ja joita on itselläni ollut. Yleensä julkiset rakennukset ja virastot ovat koneellisesti ilmastoituja ja saastuneita, mutta myös tavalliset kerrostalot ja rivitalot ym. yksityiskodit. Korvausilmaa ei tule tarpeeksi ja ilmastointi vetää seinistä ja materiaaleista kaikki kemikaalit ilmaan hengitettäväksi. Pitäkää ikkunaa aukia mahdollisimman paljon, se auttaa.

    • kuuntele
    • Anonyymi

      Käy ulkona tai pidä ikkunoita auki

      • Anonyymi

        Eiköhän tuo kirjoittaja ole käynyt tämän 5 vuoden aikana jo useinkin ulkona ja pitänyt ikkunoitakin avoinna kun ei enää palannut kommentoimaan palstalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11148
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      191
      6555
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5651
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      148
      4400
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3624
    Aihe