Hengästyminen tyhjästä

zappe

Muutamien viime päivien aikana olen huomannut, että usein olen lievästi hengästynyt vaikken tekisikään mitään. Vaikka ihan vaan istun aloillani ja luen kirjaa. Hengästyminen kuulostaa ehkä liian rajulta ilmaisulta, lähinnä sellainen, että tuntuu ettei saa ihan tarpeeksi happea. Hengitykseen täytyy välillä keskittyä, ja tekee koko ajan mieli avata ikkunaa ja hengitellä sieltä (vaikkei se mitään ole hyödyttänytkään). Ja tosiaan ei mikään juoksuhikihengästys, vaan semmonen TOSI lievä, joka vähän häiritsee. Toisaalta hengästyn nykyään ehkä muutenkin suht helposti pienestäkin liikunnasta.
Olen siis nuori aikuinen, syön terveellisesti ja nukun riittävästi. Liikkuminen säännöllisen epäsäännöllisesti, yleensä ehkä pari kertaa viikkoon jotain (vähän kausittain). Nykyään vähän vähemmän kun tuntuu väsyneeltä niin usein (ja mulla jostain syystä sen kaikkien hehkuttaman liikunnan jälkeisen hyvänolon tilalla aina kauhea uupumus, siksi en esimerkiksi aamulla tykkää liikkua vaan mieluummin iltasella).
Onko kellään mitään hajua mistä tämmönen vois johtua tai mihin tää liittyy? Tai mikä auttaisi?

5

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkiliikuntaajokapäiv
    • tuttutunne

      täälläkin tuo oire on ollut. Oleskelet huoneistossa, jossa on liian vähän happea, eli koneellisen ilmastoinnin aiheuttamassa huonossa sisäilmassa. Tuo tarve aukaista ikkuna on merkki siitä.

      Minulla oli monia vuosia tarve työpaikallani saada nopeasti ikkuna auki. Aluksi toimin täysin automaattisesti näin tietämättäni miksi. Sitten alkoi tulla hengitysoireita ja sellainen tunne että kaatuu pian pyörtyneenä maahan. Sitten jouduin töissä oleskelemaan useissa eri paikoissa ja hengitysoireet pahenivat äkkiä. Kävi ilmi, että nuo talot olivat hometaloja jotka laukaisivat pahat oireet. Öisin sain pahoja hyperventilaatiokohtauksia, ja aamuisi oli uloshengitya aivan tukossa ja päässä humisi ja kädet hikoilivat ja pyörrytti. Pienikin hengästyminen ja ylämäen käveleminen vei voimat.

      Myös tuossa ensimmäisesä työpaikan talossa en pystynyt enää olemaan ilman että ikkuna täytyi laittaa yhtenään auki. Jos joku sulki sen tietämättänikin, tuli tukehtumisen tunne ja tarve aukaista se uudestaan jolloin olo helpottui. Olin sairastunut vakavasti sisäilmaongelmaan. Nyt olen ollut reilun vuoden poissa noista hometaloista ja oloni on kohentunut todella paljon. Valtava yskä ja liman tulo on vaivannut, mutta pidän sitä hyvänä, koska se on merkki keuhkojen ja kaiken saasteen pikkuhiljaisesta poistumisesta keuhkoista ja niiden puhdistumisesta. Nyt jaksan jo kävellä hengästymättä eikä sydän ja rytmihäiriöitä enää tule. Kaikki öiset kohtaukset ovat poistuneet. Olen myös saanut sumutettavaa lääkettä joka auttaa.

      Kerron tämän kokemukseni jotta se voisi auttaa jotain tiedostamaan noita samankaltaisia oireita joita alkuperäinen kertoi ja joita on itselläni ollut. Yleensä julkiset rakennukset ja virastot ovat koneellisesti ilmastoituja ja saastuneita, mutta myös tavalliset kerrostalot ja rivitalot ym. yksityiskodit. Korvausilmaa ei tule tarpeeksi ja ilmastointi vetää seinistä ja materiaaleista kaikki kemikaalit ilmaan hengitettäväksi. Pitäkää ikkunaa aukia mahdollisimman paljon, se auttaa.

    • kuuntele
    • Anonyymi

      Käy ulkona tai pidä ikkunoita auki

      • Anonyymi

        Eiköhän tuo kirjoittaja ole käynyt tämän 5 vuoden aikana jo useinkin ulkona ja pitänyt ikkunoitakin avoinna kun ei enää palannut kommentoimaan palstalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      162
      9287
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      122
      4146
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3942
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      405
      3563
    5. 55
      3413
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2740
    7. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      49
      1999
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      12
      1982
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1957
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1551
    Aihe