Ehdokkuutenne kansanedustajaksi pudotti Sankelon räiväsuu Kosken taakse. Oliko uhkaileva käytöksenne ehdokasasettelussa viisasta vai harkittu tuhotyö?
Pöntisen ja Salon viimeisin karhunpalvelus
YksiVähemmän
12213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä valinta on Susanna Koski. Eihän Sannkelo uskaltanut sanoa mitään Varuskunnan asiassakaan. Kiitos Kaitsulle Suskista.
Kaitsulta paras operaatio polittisella urallaan.Tarjoan kaffit,kun tapaan.
Eli harkittu tuhotyö.
Molemmat herrat tulisi siirtää "piippuhyllylle" pysyvästi. Ovat jo kaikkensa antaneet.
Meillä olisi nyt puh.joht. ja valtiovarainministeri Sankelo, ellei läheinen Lapuan ja Ala-Härmän kopla olisi hänätä kaatanut.
Orpo tuli sisäministeriksi sovitun Sankelo sijaan.
Hävettääkö juonittelijoita .
Ja höpö höpö.
Kerrohan mitä Sankelo on tehnyt viimeisten kahden vuoden aikana ansaitakseen puheenjohtajuuden tai ministeripaikan?
PÖ-SA --veijarit iskivät vaaleissa selkään, ja siirsivät hänet syrjään.
Orpo tuli puolueessa tilalle ja sai Jannen sisäministerin salkun.
Sankeloa ei pidetä kaikissa kabineteissa politiikan raskassarjalaisena. Nuoreksi kyvyksi hän on liian vanha. On siis kaukaa hauettua filosofointinne
Ei välttämättä! En Sankelon kyvyistä tiedä, mutta aika usein ministerinpaikka on poliittinen palkinto. Sankelo oli pitkään E-P:n piirin puheenjohtaja, kokoomuksen varapuheenjohtaja ja läpimennessään olisi ollut toisen kauden edustaja. Eli ei täysin mahdotonta, että olisi ministerinpaikka ollut palkintona?Ja aluepolitiikkakin olisi huomioita, eli mistä ministeri olisi valittu. Ja ilman näkyvää ministerinpaikkaa Orpokin olisi jäänyt hyvin tuntemattomaksi.
Puheenjohtajaksi Sankelolla ei olisi ollut mahdollisuuksia, mutta tuo ministerin paikka olisi mahdollinen kyllä ollut.
Se on sinänsä täysin selvää, että Salon/Pöntisen toiminta tiputti Sankelon, niin pienistä äänimääristä tippuminen tapahtui. Sekin on totta, että kokoomuksella oli sovittu paikkajaot. Sankelo kansanedustajaehdokkaaksi ja Salo valtuuston puheenjohtajaksi, tässä siis tehty sopimus rikottiin.
Kiitokset Kaitsulle Suskista. Sankelohan ei tohtinut lausua yhtään mitään Kauhavan varuskunnan säilyttämiseksi.
Oma etu joka paikassa tärkeintä näillä pelureilla.
Kannattaa vältellä ja varoa.