KEPU+KOK+PERSUT+RKP

Siinäpä se; tulevan hallituksen pohja.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Niinpä Suomalainen demokratia. Kepu 50 paikkaa eduskunnassa 4 ministeriä.
kokoomus ja Persut 40 paikkaa ja 3 ministeriä. RKP 9 paikkaa ja 2 ministeriä.
Mihin suuntaan nyt kumarretaan!

Äänestä
  • Miksi juuri RKP, miksei KD? Päästäis siitä pakkoruotsistakin joskus eroon..

    Äänestä

  • Ainahan tuo noin menee, että pienemmät saa ministerin merkityksissä vähäisempiä, mutta määränä yli equitynsa. Muu ei olisi edes toimivaa, kun pienet tulisivat muuten täysin jyrätyksi, ja tuleehan ne muutenkin.

    Käytäntönähän on ollut, että pikkuministerit saavat käyttää muutaman kymmentä miljoonaa käytännössä ihan miten haluavat (mikä sekin on järjetöntä, muttei kuitenkaan hirveän kalliiksi tule), mutta muuten niillä ei sitten ole kuin kumileimasimen verran valtaa. Ja palkintovirat ropisevat tietysti sitten myöhemmin, nyk. myös ne EU-virat - olikos ne vielä kokonaan verovapaita, vai vain päivärahat?

    Äänestä

  • rkp pois.johan nyt on hel.

    Äänestä

Onkos näistä jo vedonlyöntitoimistoilla oddseja julkistettu?

Kuinkas muuten vedonlyöjien määrittämät oddsit osuivat kohdalleen vaaleissa? Ainakin jollain firmalla oli PS kakkosena, mikä paikkoina toteutui, vaikka prosentteina Kok oli hivenen edellä.

Pelaisin mielelläni, mutta firmojen marginaalit ovat kuitenkin aivan liian suuret, kun tykkään pelata vain voitollisesti, eli valintani on pokeri...

(Avaajan veikkaus on kyllä vahva)

Äänestä

Ei ei ei mahdu Timo Soini ja RKP samaan sikolättiin eli karsinaan.

Äänestä

Demarit eivät mene hallitukseen - vaan lakkoon.

Äänestä

Kepulle tuli työt seisauttava vaalivoitto.

Äänestä
  • Monenmoista reformia pukkaa. Pölkky-Mattikin on todennäköisesti taas ministerinä.

    Äänestä

Pian Sipilän johtamistaidot punnitaan.

Äänestä
  • Lestaseurojen opit eivät taida purra, kun ollaan neuvottelupöydässä SAK:n kenraalien kanssa.

    Äänestä

  • 547 kirjoitti:

    Lestaseurojen opit eivät taida purra, kun ollaan neuvottelupöydässä SAK:n kenraalien kanssa.

    väärentää asiakirjoja laskutaidolla ei sit kuitenkaan olis merkitystä kuten nykyisestä valtionvelasta nähdään.

    Äänestä

En usko 12 ministeriin. Ainakin UM, TEM ja STM vaatii kaksi ministeriä. Ja sitten nais/mies- ja alueelliset edustukset. Eli noin 15 tarvitaan.

Äänestä

Natsi-Haglund on jätettävä hallituksen ulkopuolelle jos halutaan että Suomi ei yritä sotaa Venäjää vastaan.

Äänestä

Nyt ei onneksi mahdu rasistinenkansanpuolue tuohon hallitukseen.

Äänestä
  • Ne on aina mukana, maksoi mitä maksoi. Hallituksesta voi vaikuttaa asioihin.

    Äänestä

  • KD nyt kielirasistien tilalle.

    Äänestä

  • Eikös ne lestatkin ole jonkin sortin kristittyjä.

    Äänestä

Ei siellä tarvita rkp;tä kesk kok persut riittää.

Äänestä
  • Tuosta kunnon veretseisauttava porvarihallitus:
    Kesk+Kok+Vihr+RKP
    =111/200 tahi 55,5%
    http://www.nbl.fi/~nbl4149/va2015/vaalit-2015.html
    Noh, laitetaan viellä Suomen oikeistolaisin rebulikaanipuolue viellä jokeriksi pohjalle mukaan joukkoon letkeään niin saadaan:
    =116/200 tahi nätti tasaluku 58%

    Äänestä

  • Vihreätkö porvareita, hah-hah. Ja hallitukseen tulisi entinen stalinisti Satu Hassi, joka on kaikkien Suomelle vahingollisten säännösten äiti?

    Äänestä

  • Stallarisatu kirjoitti:

    Vihreätkö porvareita, hah-hah. Ja hallitukseen tulisi entinen stalinisti Satu Hassi, joka on kaikkien Suomelle vahingollisten säännösten äiti?

    "Vihreätkö porvareita"
    Kokoomuksen Puisto-osastonsa järkkäämälle palkintopallille päästessään ne tulevat olemaan juuri sitä ihteensä.
    Olisko pienen vedon paikka, jos tuo duunareiden veret seisauttava kauhukoalitio toteutuu?
    Pullo kossua tai lupaus tietynlaisesta äänestämisestä seuraavissa eduskuntavaaleissa kenties?

    Äänestä

Ei kukaan kaipaa korruptoituneita rasisteja hallitukseen, vaan RKP kuuluu oikeuden eteen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ewrrwerwerwerew kirjoitti:

Siinäpä se; tulevan hallituksen pohja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu