Älkää te nuoremmat keksikö noita juttuja 1970-luvun suomettumisesta ja siitä miten Suomen kansa muka olisi nöyristellyt Neuvostoliittoa. Nuo jutut ovat ihan huuhaata. Sotaveteraanien arvostus oli taattua Suomessa silloin ja kritiikki sota-ajasta tuli usein veteraanien omista suista (esim. veriset, heidän mielestään järjettömät vastahyökkäykset). Muistan myös miten esim. SKDL:ää (siis kommunisteja ja vasemmistososialisteja) äänestäneet esittivät melko avointa kritiikkiä Neuvostoliiton takapajuisuudesta (esim. Kostamuksessa töissä olleet). Mutta se on totta että duunarit ja veteraanit arvostivat sitä että Suomen ja NL:n välillä oli rauha ja kauppaa käytiin keskenään. Sen sijaan talvisota, sen todelliset taustat (NL:n aggressiivisuus), ja se miksi sotaan jouduttiin oli tosin hyvin kaikkien tiedossa.
Minua huvittaa kun nuori polvi luulee että 1970-luvulla "veteraaneja parjattiin". Te ette ole eläneet 1970-luvulla niin älkää siitä myöskään puhuko paskaa.
Minua huvittaa kun nuori polvi luulee että 1970-luvulla "veteraaneja parjattiin". Te ette ole eläneet 1970-luvulla niin älkää siitä myöskään puhuko paskaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinähän sen punikki tiijät. Eipä ollut montaa YYA-sopimuksen kyseenalaistajaa 70- eikä vielä 80-luvullakaan...
http://mvlehti.net/2015/04/21/kaikki-suomalaiset-pitaisi-tappaa/
Huuhaata koko väite veteraanien herjaamisesta 1970-luvulla. En muista yhtään tapausta että sotaveteraaneille kukaan olisi kotikaupungissani aukonut päätään. Veteraaneja kunnioitettiin ja arvostettiin. Nehän johtivat maata ja heitä oli kosolti ministereissä ja yritysjohtajissa.