Kirkon johtajien mielestä moraalin puute johtuu ihmisten epänormaalista tavasta rakastaa toista ihmistä.
Moraalin puute johtuu ihmisten rakkaudesta rahaan, omaisuuteen tai energiaan yleisesti ilmaistuna.
Kirkon johtajat ovat sidoksissa niin voimakkaasti rahaan, etteivät löydä moraalikatoa omista taskuistaan, joista se raha löytyy.
Raha on liian lähellä ihmisten elämässä, ja ihmiset ovat muodostaneet voimakkaan riippuvaisuussuhteen rahaan, ja mitä enemmän ja mitä lähempänä raha on ihmistä, sen voimakkaammin rahan vaikutus sumentaa ihmisen arvostelukykyä.
Ilman rahaa eli energianvaihtovälinettä moraali olisi yhteiskunnassamme erittäin korkealla huolimatta ihmisten välisistä epänormaaleinakin pitämistä suhteista.
Moraalikatohan johtuu siitä, että ihminen käyttää väärin yleisesti käytössä olevaa maksuvälinettä eli rahaa, ja vaihtaa omat arvonsa, sovitut sopimuksensa ja oikeus/vastuukysymyksensä kyseenalaisesti eli epäoikeudenmukaisesti rahaan.
Tällöin rahaa vastaan tehdyistä petoksista toisten oikeuksia vastaan seuraa moraalikato, koska ihmiseen ei voi enää luottaa, ihminen ei arvosta toisen ihmisen elämää ja rahaan omat arvonsa vaihtaneen ihmisen oma arvo alenee myöskin.
Tällainen ihmisarvon kyseenalaistaminen ja alentaminen koko yhteiskunnan mittakaavassa on sama asia kuin yleinen moraalikato.
Ihmisarvon alentaminen ja häpäiseminen on moraalitonta useimmille ihmisille. Toiset ihmiset pitävät moraalin katoamista myös eläinten ja luonnon arvon alentamisena ja häpäisemisenä.
Mielestäni luonnon ja eläinten arvon alentaminen johtaa ennenpitkää myös ihmisarvon alentamiseen, eli tällainen toiminta näyttää yhteiskunnassa suuntaa sille, minne ollaan menossa.
Epänormaalit rakkaussuhteet ihmisten välillä eivät automaattisesti tarkoita, että ihminen on valmistautunut pettämään solmimansa sopimukset, ja aikoo myydä omat arvonsa, ja tehdä jotain vahingoittavaa läheistään ja koko yhteiskuntaa vastaan.
Vasta moraalittoman teon tekeminen on moraalitonta.
Moraalitonta on yleensä enemmän ottaminen kuin antaminen.
Kun ihminen rakastaa, niin hän antaa enemmän kuin ottaa.
Moraaliton rakastaminen ei ole vielä moraalitonta, koska siitä ei vielä seuraa haitallisia seuraamuksia välttämättä kenellekään.
Tästä seuraa väistämättä se, että kaikenlainen rakastaminen ei ole moraalitonta, vaikka on ihmisiä, jotka määrittelevät erilaisen rakastamisen moraalittomaksi ja ainoastaan omanlaisen rakastamisen yleiseen moraaliseen käsitykseen kuuluvaksi.
Kirkon moraalikäsitys
Valtio-orja
1
170
Vastaukset 1
"Kirkon johtajien mielestä moraalin puute johtuu ihmisten epänormaalista tavasta rakastaa toista ihmistä."
Et täsmentänyt mistä kirkosta puhut, mutta näin ev.-lut. kirkon puolesta täytyy todeta, että asia ei ole näin. Luterilaisesta etiikasta ei nouse tällaista ajatusta, enkä usko yhdenkään ev.-lut. kirkon johtajan ajattelavan tällä tavalla.
Vilppu H.
pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3531066- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37676- 41578
- 48571
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459