Mitä Keravalla on toimintoja työttömälle päivisin

tän_hetken_tarjonta

Moikka!

Olen nyt ollut 2 vuotta työttömänä ja aika käy pitkäksi...alkuun kattelin sateelliittikanavia paljon ja urheilin..

Nyt kaipais sosiaalista elämää....

,,,Mitä Keravalla on tarjolla?

8

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moikka vaan, älä tälle linjalle lähde,tuossahan ne ex-anttilan edessä totuttaa itseään,huonoa on fiksumpi harrastus keksiä,on täällä vaikka mitä,aktiiveille löytyy,mut ne sä oisit jo löytänyt,ei täällä tavalliselle työttömälle ole mitään

    • Tsemppiä

      Olipa masentava vastaus mach58. Onneksi asenne ratkaisee ja etsivä löytää!

      Aloita vaikka tutustumalla Keravan kirjaston tarjontaan. Jos kirjat ei kiinnosta, niin lehtisalissa löytyy luettavaa yllin kyllin. Kirjaston Pentinkulman salissa on ilmaisia musiikki esityksiä laidasta laitaan ja siellä käy paljon porukkaa. Nyt on seuraava lauantai-iltapäivän konsertti 9.5. on klo 14 Quartet Ajaton. Kirjaston ilmaiset elokuvat, kirjailijavieraiden haastattelut ja Taanilan tunnit ovat olleet hyvin suosittuja ja mielenkiintoisia. Kirjastossa asiointi on ilmaista ja siellä voi käydä lukemassa lehtiä ja erilaisissa tapahtumissa vaikka ei omistaisi kirjastokorttiakaan.
      Kesällä on hyvä harrastaa pyöräilyä, koska hyviä pyöräteitä täältä löytyy joka suuntaan. Suosittelen erikoisesti Tuusulanjärven rantatien reittiä, jonka varrella voit tutustua mm. Pekka Halosen taiteilijakodin pihapiiriin ja poiketa pullakahville Lotta museon viihtyisään kahvilaan.
      Taidetalo Sinkassa on muutaman kerran vuodessa ilmaisia näyttelyaikoja ja luentosarjoja eri aiheista. Allin Tallissa aseman vieressä ilmaisia käsityö- ja taidenäyttelyitä. Kerava Jazz to-su 4.-7.6. ja Keravan päivä on 14.6. Kesäkirppis kävelykadulla 4.6., 14.6., 18.6., 25.6., 2.7, 23.7. ja 13.8. klo 16-19. Elokuun 6. pvä on Keravalla kansainväliset suurmarkkinat, 16.8. on Keravan valkosipulifestivaalit ja syyskuun 5 pvä on Sirkusmarkkinat.
      Tutustu netissä A. Aimo Clubin konserttitarjontaan Café Introssa. Siellä käy kaikenikäisiä ja tunnelma on välitön. Seuraa myös Tuusulanjärven viikkouutisista Menokenkä osastoa, sieltä voit löytää itseäsi kiinnostavia menokohteita mm. luontoharrastusten parissa.

      Näin Keravalle muualta muuttaneena, täytyy todeta, että Keravalaiset ovat todella jäykkiä tutustumaan. Täällä ei puhuta ventovieraille. Ihmiset pyörivät omissa suljetuissa piireissään, vastaavat kohteliaasti, mutta varovat pååstämästä liian tuttavaksi.
      Uusia tuttavia löytää ehkä parhaiten erilaisten harrastusten piiristä taas syksyllä Keravan Opistolla alkavilta kursseilta tai vapaaehtoistyön parista.

      Toivotan sinulle onnea uusien sosiaalisten suhteiden luomiseen!

    • Ruotsalaisdemokraatit

      Kysy mitä paskaneekerit ja pakolaiset tekee päivisin, niilläkin on jokin kuntouttava työpaja ALEPAn liepeillä.

    • Mies88v

      Myy ittees. Saat rahaa viinaan ja huimeisiin.

    • SavonSika

      Saaks päiväsaikaan pillanderii Keravalla? Jos, niin missä? Vai meneekö käsihommiksi?

    • ideoita_on_mutta

      Keravalla ei ole muita kokoontumistiloja kuin maksulliset yksityiset kuppilat....Ei sinne viitsi päivää mennä viettää oman termarin kanssa :D

      Vai onko Keravan keskustassa jotain "olohuoneita" jossa voisi päivisin sohvalla istua ja selata läppäriä?

      Esim. vanha sossun talo olis hyvä muuttaa työttömien olohuoneeksi:)

    • mee-töihin-saat-rahaa

      No ei tule sitten mieleen mennä töihin? Eikö työ kiinnosta?

    • parastapa

      Jos ei työtä kotimaasta löydy, niin tomera ihminen lähtee ulkomaille töihin. Asiasta oli hiljan Hesarissa juttua, nuoret ihmiset lähtevät ulkomaille töihin, kun kotimaasta ei hommia löydy. Älä ole vätys, vaan tartu tilaisuuteen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe