Kosonen on täysin oikeassa, ja olen ihan samaa mieltä!
Ei ole minun Suomi tämä persu-landia
En tunne yhtään joka olisi koskaan äänestänyt persuja tai kannattaisi
niiden arvoja.
En tunne ketään joka arvostaa hakkaraista tai väätäistä, tai nolla-ahoa.
Mutta Suomi on jakautunut, PK-seudulla ja isoissa kaupungeissa eivät
kepulaiset ja persut juhli, vaan ne ovat maaseudun juttuja
Krista Kosonen täysin oikeassa
46
215
Vastaukset
- loistavaa_Krista
Arvostan, iso käsi Kristalle!
- Ala-patikoida
"Ei ole minun Suomi tämä persu-landia"
.
Mitä vittua sitten täällä roikut, painu Somaliaan.
.
T. PersuFan- junttilan_juopot
pysy sä siellä jossain takahikiä junttilassa ja lipitä karhua hakkaraisen kanssa
- rkllrl
Kyllä mä täällä Suomessa pysynkin, mutta sä voit muuttaa pois jos tää ei ole sun Suomi.
- että_siIleen
Älä suvakki lässytä.
- NaziMan
"PK-seudulla ja isoissa kaupungeissa eivät kepulaiset ja persut juhli, vaan ne ovat maaseudun juttuja".
.
PK-seutua alkaa kohta hallitsemaan ISIS.- Mieti-sitä
Uudellamaalla persut saivat 18% vaalituloksen, joka on toiseksi paras kokoomuksen jälkeen.
Siinä sulle suvakille ihmettelmistä, miksi kokoomusalueella persut ovat todellisia voittajia.
- Tervemenoa_sitten
Suomessa on ainakin yksi hyvä puoli verrattuna esim. Pohjois-Koreaan; täältä voi suksia vittuun koska vain haluaa. Vinkkinä jussufille ja muille Suomi-vihaajille.
- fpapa
Aloittajan ÄO ei häikäise, en ihmettele tuota kannanottoa..
- IP-kertoo
Alitus on näköjään lähtenyt eräästä puoluetoimistosta.
- äIä.selitä
IP-kertoo kirjoitti:
Alitus on näköjään lähtenyt eräästä puoluetoimistosta.
Et sinä muiden ip-osoitteita näe.
- niinkö_luulet
äIä.selitä kirjoitti:
Et sinä muiden ip-osoitteita näe.
Hehhehhehheh...
- PoliisienJuttu
niinkö_luulet kirjoitti:
Hehhehhehheh...
IP-osoitteen saa selville vain ne joilla on oikeus tutkia viharikoksia ja rikoksia, eli poliisi, nyt meille näkyy vain yleinen IP-osoite jos avaa kommentin tiedot(Saunalahdella Uudenmaan alue). Jos kommentoija käyttää vaikka Saunalahden palvelinta voi poliisi ottaa erikseen yhteyttä Saunalahteen ja vaatia lain mukaan tarkempien tietojen saantia, mutta siihenkin tarvitaan lain mukainen lupa ja selvä näyttö kommentoijan vihaviestistä tai vastaavasta.
- No_jos_kerran_näet
niinkö_luulet kirjoitti:
Hehhehhehheh...
ni laita mun ip tähän näkyville tai painu vittuun jauhamasta asioista joista et ymmärrä.
- Kulttuuri-valehtelijat
Vihretä jäi uudellamalla rupupuolueeksi, persut voitti 18% tuloksella ja vihreät hävisivät 10%:lla.
Valehtelijoita on ne, jotka vättävät persujen menestyneen heikosti Helsingissä ja ympäristössä. - Äänisen
Jokainen äänestäjä on oikeutettu äänestämään ketä ehdokasta haluaa! Onko vaalit menettäneet merkityksensä, kun tällaista soopaa jauhetaan äänestyksen tuloksesta. Ihme touhua! HÄVETKÄÄ!!!
- onkokollegoja
-- alkuperäis väestössä ilmenee vakavia mielenterveydellisiä häiriöitä kuten skitsoutta ym , tätä asiaa olen tutkinut tuolla ruotsin suurkaupunkien maaseutumiljöissä ,kun muukalais väestö suorastaan vyöryy sekaan , -- olenko ainut joka tätä puolta asiassa on tutkinut ?
- Demokratiaa_arvostava
Krista kosonen on paskin näyttelijä sitten koskaan Suomessa, varsinkin tämän aivopierunsa jälkeen, jolla osoittaa vastustavansa myös demokratiaa. Maahanmuuton karsiminen järjellisistä syistä ei ole rasismia, ensin Suomalaisten asiat kuntoon, ja vasta sitten muiden, jos silloinkaan, sillä täällä ei edelleenkään ole työvoima pula, vaan työpaikka pula. Syyt maahanmuuttoon onkin toisenlaiset, niillä kun pyritään oikeasti tuhoamaan Suomen palkkataso, sekä työpaikkojen loputkin edut joita työntekijöillä vielä on, saatte vaan nähdä, että niin käy. Nyt on jo vuosia höpisty korkeasta palkkatasosta Suomessa, mutta ei sanaakaan korkeasta hintatasosta, ei köyhyyttä pyritään lisäämään, ei kitkemään. Ne jotka ei pidä siitä, että perussuomalaiset on hallituksessa, voi puolestani lähteä vetämään samantein täältä, minä taas en halua, että demarit, kokoomus, rkp, ja virheet on hallituksessa, enkä näitä suostu ikinä äänestämään ihan järkisyistä.
- Tavisko
Demokratiassa saa jokainen sanoa mielipiteensä, niin sinä kuin Krista Kosonenkin. Ei ole vaan yhtä totuutta eli persujen totuutta. Jos siitä lähdettäisiin. Suomi kuuluu kaikille täällä asuville, persut ei nyt eikä tulevaisuudessa ole oikeutettuja ketään kehoittelmaan muuttoon. Tuleva "työperäinen" maahanmuutto on sitten eri asia, siitä olen samaa mieltä, ei ketään tänne ennen kuin omat työttömät on työllistetty oikeaan palkkatyöhön, ei tempputyöllistetty.
- ihmettäkerrakseen
Krista Kososen mielestä varmaan demareilla pitäisi olla ylivalta tai vasemmistolla yleensä. Saisiohan oli sitä mieltä, että kansa ei äänestä sivistyneistöä, kun ei äänestä vasenta laitaa.
Mitä tuohon sivistyneistöön tulee, niin täällähän tuo näyttäytyy v-sanoina ja muutenkin törkeänä kielen käyttönä, joten se siitä sivistyksestä.
En ole äänestänyt perussuomalaisia, mutta ihmettelen tuon "sivistyneistön" lausuntoa.- 311
Samaa mieltä.
- MinunSuomeni
Kyllä Krista ainakin näytteli perussuomalaista jo viisi vuotta sitten. Tätä mieltä Krista on:
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/katso-kuvat-krista-kosonen-esittaa-perussuomalaista/ - realismi
todellisuudesta erkaantuneen puhetta kuplasta?
- nhgftr
Jokaisella on oikeus mielipiteeseen! Haluaako persut laittaa toisinajattelijat
vankilaan kuten Venäjällä!- vasentuhoaasuomen
Ei, mutta "älymystö" haluaisi laittaa persut vankilaan.
- Kehityskehittyy
kehä kolmosen sisäpuoli voidaan antaa vaikka venäjälle huomenna, saadaan paise pois persuksen haitoilta
- Kokoomus_45
mun vaalipiirissä Kokoomus 45%, sitten Vihreät sen jälkeen ruotsalaiset , kepu ja persu ei juuri mitään
- Ei_niin-pientä-pilaa
Tuon Krista Kososen kommentin persunuorten puh.joht. Sebastian Tynkkynen juuri ruikutti, että kukaan ei kehtaa sanoa olevansa persujen äänestäjä, kun kaikki ei tykkää. Ei sen puoleen, en kehtais minäkään!
Mitä taas tuohon kuplaan tulee, niin yli puoli Suomea on vihreässä kepu-kuplassa. Pohjoinen Suomi eritoten. Se on yhden totuuden Suomea hihhuleineen kaikkineen. Onneksi ei tarvitse siellä asua. Kokemusta on.
Ja kun katselee noita ajankohtaisohjelmien persuhaastatteluja maakunnista, niin tulee hakematta mieleen, että ei se koskaan ole hyvä asia kun suvusta nai! - ghjkkll
Persut on tyhmiä juntteja
- hehhehhehheheehehh
"En tunne ketään joka arvostaa hakkaraista tai väätäistä, tai nolla-ahoa."
Tuli tuosta Nolla-Ahosta mieleen Hullu-Uho ja sitten keksin hallan vaaraan perustuvan lempinimen : Halla-Tuho - nollis
Tuo aloittajan mainitsema "nolla-aho" on itselleni outo poliitikko.
Nimestä päätellen kuuluu vihreisiin tai vasemmistoliittoon? - Pers-Erkki
Ei tämä ole minunkaan Suomi, vaikka persuja äänestinkin. Suomi on meidän kaikkien yhteinen, ei kenenkään yksityisomaisuutta.
- VasuriArskaVaan
Se juuri onkin vikana, suomen pitäisi kuulua kaikille, eli vihervasemmistolaisille.
Me olemme kaikki.
Ennenkaikkea me sossupummit, me ollaan nostettu tämä maa makoilemalla maailman kartalle.
- enolemikään
En ole sosiaalisen median jäsen missään, mutta ilmeisesti näyttelijä- Kosonen on sanonut jotakin älykästä jossakin, kun äärioikeisto on jo kaksi- kolme päivää riehunut täällä Suomi24:ssa häntäkin solvaamassa.
- NATSITPOISPSsästä
Äärioikeistolaiset ovat vastenmielisin jengi mitä maa päällään kantaa, vaikkakin itse olen hyvin isänmaallinen ihminen.
- KopeaKrista
No kerrataan vielä Kososen harha: esittää olevansa suvaitsevainen mutta se on tahatonta teatteria: itse asiassa on hyvin ahdasmielinen suurta joukkoa maanmiehiään kohtaan. Taiteilijoilla on myös nöyryys harvinaista; varmaan nytkin kuvittelee tulleensa ajojahdin kohteeksi vaikka omasta mielestään on oikeassa.
- enolemikään
Ei taida olla niin suvaitsematon Kosonenkaan olleenkaan ja lähellekään vaikken tiedä mistä jauhatte kun en ole sosiaalisen median jäsen, kuin YLE.n Pressiklubissa esiintynyt Susanna Kuparinen, joka paljasti todelliset ajatuksensa ihmisistä ja todellisen vastenmielisen ja haisevanelitistisen ihmisiä talousperusteilla eri ihmisarvoihin jakavan ajatusmaailmansa: demokratian aikana nimittää "hanttapuleiksi" demokraattista puoluetta- vasemmistoliittoa äänestäviä, huh huh. Ja vanhusväestö on muka jotenkin vähempiarvpoisempaa äänestäjinä myös samaisen Kuparisen mielestä, kun oikein pilkkasi "pappoja jotka saa äänestyskopille". No jokainen kahdeksankymmentävuotias kuka tahansa suomalainen vanha pappakin olisi ainakin kauniimpi, kuin Susanna Kuparinen. Harvoin tekis mieli sanoa ketään umpirumaksi läskiksi natsien mielistelijäksi kun Kuparinen on nainen ja kun itsekin olen, mutta sitä kommenttia kuunnellessa kyllä.
Ruben Stillerkin on kuvottava: en tajua, miten sellainen sössöttävällä äänellä puhuva saa vetää jotakin Yleisradion prime-time-ajan politikka-ajankohtaisohjelmaa telkkarissa ja häpeän, että aikoinaan ihailin Stilleriä ja tein jopa yliopiston kurssille esitelmän siitä, ihme sössösössöttäjä, että oikein sitä ihailin. Ja Apuselle tiedoksi näin nimettömyyden takaa sillekin, että kaikilla suomalaisilla ei ole omaa asuntoa. Eikä myöskään aseuntovelkaa, mistä syystä Apusen sosiaalitukiauttaminen ei kiinnosta pienituloisia.
Voi kun sais natsien nuolijat jonnekin v*ttuun telkkarista opettamasta tyhmille sontaa, ettei tartte alkaa ajatella, että tää maa on kuin joku kansallissosialistisen Saksan skenaario ennen toista maailmansotaa 1930-luvulla , missä ensimmäisenä aletaan vainota vasemmistolaisia, vähemmistöryhmiä, kulttuuriälyköitä, kriittisiä tutkijoita, taitelijoita ja muuta ja ylipäätään ihmisoikeuksien puolustajia. Joku Susanna Kuparinenkin vois tunnustaa, että Teuvo Hakkaraisen se varmaan salaisesti kultuuriministeriksi haluaa, kun vainosi sen verran vasemmiston älykköä Andersonia keskustelussa. Anderson oli täysin oikeassa: jos nyt leikataan vielä lisää pienituloisimpien tuista, siitä ei hyvä heilu, ja ottaen huomioon ison määrän pikkulapsia jotka ihmiset on synnyttäneet tukia saaden, se on sama toisinto parinkymmenen vuoden päästä, kuin mitä oli jopa 1990-luvun laman jäljetkin tai itseasiassa pahempi, koska nyt Suomella ei ole omaa valuuttaa.
Minäkään en tiedä ketään, joka olisi äänestänyt perussuomalaisia. Enkä ole vähemmistöjä.
- en_minäkään_tunne
yhtään Kososen kaveria, joka ei olisi homo. Näyttelijät on kaikki homoja ja lesboja. Kaikki TV-ohjelmat on täynnä homoja, ei yhtään normaalia ihmistä.
- kivat_perät
poikamaiset eikä tissejä. Namia.
- nii12
Tästä maasta on maksettu kova hinta, millä perkeleen oikeudella nykynuoret(ja vanhemmatkin) vaativat Suomen olevan koko maapallon maa? Ja kehtaavat vielä kiukutella asiasta, kun ovia ei avatakkaan kaikille... Yks toinenkin ryhmä käyttäytyy näin vanhempiaan kohtaan, sen ryhmän nimi alkaa t:llä ja toinen kirjain on e.
Jos siis Suomi, tai junttila niinkun maata kutsutte ei ole sellainen globaali onnela missä haluat elää muuta pois! Mutta älä vaadi radikaaleja muutoksia, sinulla ei ole oikeutta sellaiseen. Tai no, vaatia saa, mutta kiukuttelu on ihan tyhmää.- totta_puhut
JKosonen voi mennä kokeilemaan, miten typerällä pelleilyllä elää muualla.
- Pikkukaupunkilainen
Aloitus oli hyvä, mutta siitä unohtui tosiasia, että meitä ei-persuja on myös maaseudulla ja pikkukaupungeissa. Itse asun pikkukaupungissa ja olen maaseudulta kotoisin. Minä tunnen yhden persuja äänestäneen ja mielestäni hän ei ole niitä penaalin terävimpiä kyniä. Eniten minua ärsyttää persujen ehdottomuus kaikissa asioissa...ei sillä tavalla yhteiskuntaa rakenneta. En elä kuplassa...täällä yhteiskunnan ongelmat, kuten työttömyys ja siitä johtuva alkoholismi on joka päivä nähtävissä.
- 67gutuyj
Perussuomalaiset mm. Hyvinkään suurin että siinä sulle maaseutua
- KierränHyvinkään
Ei persujen ehdokkaat ole tyhmiä...vaan tuntuu kannattajat olevan täysiä vajakkeja. Kattokaa Googlesta mitä tarkoittaa.
- lisää_taiteilijatukia
lisää verovaroin kustannettua näyttelijöiden hömppäpömppää, sillä se Suomi nousee.
- punaniska_perusjuntti
Krisu on ehana. Siis huolimatta siitä, että asuu pinkissa jätte-kivassa latte-leikkimökissä.
Senkin mielensäpahoittajat..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1506478- 322322
- 1872099
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101343Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.891286- 731077
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10858