Tuli tuossa mieleen ne ajat, kun Janne Vainio pantiin pihalle Vapaa ajattelija -lehdestä. Hänhän tuntuu löytäneen turvapaikan PAT:sta.
Tuli mieleen, että onko pian tiedossa samanlainen puhdistusoperaatio. Viime aikoinahan lehdessä on ollut erikoista flirttiä anarkismin kanssa. Sitä eivät varmaan kaikki vaparit oikein hyvällä katso. Saa nähdä, miten prosessi etenee.
Vapaa ajattelija nauttii valtiontukea.
Tuli mieleen, että onko pian tiedossa samanlainen puhdistusoperaatio. Viime aikoinahan lehdessä on ollut erikoista flirttiä anarkismin kanssa. Sitä eivät varmaan kaikki vaparit oikein hyvällä katso. Saa nähdä, miten prosessi etenee.
Vapaa ajattelija nauttii valtiontukea.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kustannusyhtiöhän on selvitystilassa. Loppuuko lehdenkin julkaisu firman alasajon myötä?
Kustannusyhtiö ei julkaise VA-lehteä.
Itse asiassa kustannusyhtiö ei ole tehnyt mitään liki kymmeneen vuoteen. Mistä seuraa, että sen muodollinen alasajo ei merkitse minkäänlaista va-toiminnan alasajoa. Harmittaako?
Eli VA-toimintaa on ajettu alas jo 10 vuotta! Ja alamäki jatkuu! Jihuuuu!!!
Vainion kanssa juuri kirjoiteltiin eräästä uskonnonvapaus.fi-sivuston artikkelista. Käsityksesi "puhdistuksesta" on ei-niin-yllättäen väärä.
Hartikainen, Erkki kirjoitti aiheesta otsikolla "Vapaa Ajattelijan päätoimittaja erotettu kaikista tehtävistään ja muuta sekoilua". Mutta jos niin ei ollutkaan, niin miten kaikki sitten tapahtui? Miksi Vainio kirjoittaa arkkivihollisenne PAT:n sivuilla?
Vainio kirjoittaa PATin sivulla, mutta ei vastusta va-liiton toimintaa sillä tavoin kuin PATin perustaja. Voit varmistaa tämän vaikkapa kysymällä häneltä itseltään, löydät varmaankin meiliosoitteen.
Mutta josko nyt keskityttäisiin välillä asiaan. Olet siis lukenut Jannen kirjoituksen --- mitä olet mieltä siitä?
Eli PAT:ssa on sinun mielestäsi ns. hyviä tyyppejä? Toisin sanoen PAT ei olekaan vaparien mielestä kaiken pahan alku ja juuri. Ehkhaukkumä minusta on tulossa sellainen viime aikaisen kauhistelu- ja kyselytulvan perusteella. Mitä sitä enää PAT:a haukkumaan, kun on keksitty toinen vihollinen. Se ei sitten ole käynyt mielessänne, että teillä olisi aidosti itsekritiikin paikka?
PATin toiminta on aika pitkälle Kimmo Sundströmin kirjoituksia, niin pitkälle että näitä on käsitelty likimain synonyymeinä tällä listalla. Vainion ajattelutavan tuntien voin jotenkin ymmärtää miten hän on siinä mukana.
Mutta kyse oli siis tästä: http://ateistit.fi/uutiset/uuti150422.html . Mitä mieltä olet siitä?
Arabimaissa ja Intiassa varmaankin on ongelmia. En kiistä. Mielenkiintoista, että tuo juttu piti julkaista PAT:n sivulla. Mikähän siinä, että vapareiden puolella ei tapahtunut. Vai merkitseekö tämä vapareiden lähentymistä PAT:n ja Sundströmin kanssa?
PAT ei hamua valtion rahaa. Siirtyykö, Jori, sinäkin PAT:n puolelle, kun valtionavun vastustuksen karenssi päättyy sinulta 31.12.2015?
PATin sivulla ollut ulkomaita koskeva juttu oli hyvä? Ja VA-lehdessä ollut Ukrainaa koskeva juttu huono? Et varmaankaan lainkaan katso julkaisijaa vaan jutun sisältöä...?
Mutta valtiontuesta: Oletko nyt yleisesti ja kaikkia järjestöjä koskien sitä mieltä, että työllistetyn palkkaaminen työmarkkinatuella EI OLE valtiontuen vastaanottamista?