"Turhat kukkotappelut vievät uskottavuutta"

SDP-ssä

Jaakonsaari Rinteen Urpilais-kommenteista: "Turhat kukkotappelut vievät uskottavuutta"
SDP:n europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaari ei ole havainnut, että Jutta Urpilainen suunnittelisi Antti Rinteen haastamista. Jaakonsaaresta SDP:n sisällä ei ole linjariitaa, vain erilaisia näkemyksiä.

Liisa Jaakonsaari
Europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaari Ylen aamu-tv:ssä. Kuva: Yle

Sosiaalidemokraattien euroedustajan Liisa Jaakonsaaren mukaan Rinteen kommentit Urpilaisen puheenjohtajakampanjasta tulivat julki huonoimpaan mahdolliseen aikaan.

Jaakosaari laskee Antti Rinteen puheet rankan vaalitappion aiheuttaman trauman piikkiin.

– Tällaiset turhat kukkotappelut vaikeuttavat omaa valmistautumista hallitusneuvotteluihin, ja vievät uskottavuutta tilanteessa, jossa on jo tarpeeksi haavoja vaaleista. Mitä hän tarkoitti, sen tietää vain Rinne itse. Vaikea kuvitella, että niin kokenut ihminen olisi varomaton, kun mikit on edessä ja toimittajia ympärillä.

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne kertoo Yle Uutisten videolla ministerikollegalleen euroryhmän kokouksessa, että entinen puheenjohtaja Jutta Urpilainen haluaa takaisin puoluejohtajaksi, ja on aloittanut kampanjansa. Kokeeko Rinne Urpilaisen uhaksi itselleen?

– Jotain on ilmeisesti jäänyt hampaankoloon puheenjohtajataistosta, joka nyt sitten nousee tai nostetaan vaalien jälkeen esille.

Rinne syrjäytti Urpilaisen puheenjohtajan paikalta viime toukokuussa. Jaakonsaari ei ole huomannut, että Urpilainen suunnittelisi Rinteen haastamista. Hän toivoo puoluekentältä rauhoittumista, ja samaan suuntaan toimimista häviön jälkeen.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sopankeittäjä

      Tämä Antti Rinne taitaa olla melkoinen sopankeittäjä. Tuolla tavoin ei demarien sisäiset vaikeudet pääse loppumaan.

      Sehän on pahempi kuin akat. Hamekangas sille pitäis ostaa. Tai sitten se on niin epävarma asemastaan, että täytyy alentua tällaisiin konsteihin. Ei oikein sovi puolueen puhenjohtajan imagolle, joten ei ole ihme, jos kannatus laskee ja puoluetoverit alkavat haikailla menneitä.

    • siksiPS

      Antti on feministi. Vaseliinipurkki perstaskussa. Mutta silti sata kertaa parempi kuin Urpilainen. Hävinnyt vast yhdet vaalit. Urpilainen johti SDP:n pelkkiin tapiohin, jos aon todella mahdoton nykyisiln pakkoruotsi-mamutus ja homokannoilla päästä ulos. Oikea työmies ei homottajia äänestä. Siksi PS.

    • AletaanJohtamaanMaata

      Alkio puolueet keskusta ja perussuomalaset ainoita oikeita.

    • Meilläkin_nyt_oma

      Antti Rinne, nolojen tilanteitten mies.

      • EiMuutaKuinSekoileen

        Mr Beam Antti Rinne


    • Pena_-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2699
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      805
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      122
      773
    Aihe