kertomuksia sisusta, no joo...sm300 oli meillä aikoinaan ja hyvinhän se veti, meni ja tuli ylä kuin alamäessäkin.
siinä oli suomalainen muotoilu huipussaan, selkeät linjat viivottimella tehty, volvoissa oli sitte jo käytetty harppia...
sisu sm300
1
322
Vastaukset
- ErNuTa
Niin on, oli vuoden auto aikanaan. Sitten keinottelija-valtio hajotti yrityksen ja tuhosi sen vahvan synergian (autot, terminaalitraktorit, pasit, akselistot, ohjaamot) ja parjasi asiakkaisiin päin sinunkin autoasi ja sen seuraajamalleja.
Oli virallisesti määrä tarjota kansankapitalismia tämän omistukseen (minäkin olin valmis sijoittamaan). Sen estämiseksi valtion KeinotteluToiMisto (lyhenne KTM) myikin koko hoidon keinottelijayritykselle (tästä Toffe - Vuoria sopivat puhelimessa kahden kesken, vähän kuin Isontalon Antti ja Rannanjärvi (katso Partek-historiikista Läpi valkean kiven, 1998).
Kalkkisfirma viskeli "rönsyjä" pois trukkien tieltä ja osti Ruotsista trukkikilpailijankin kartellitarkoituksessa, siis vakiokäytäntöänsä seuraten (vrt. sama historiikki).
Soppa siitä tuli, joten valtion KeinotteluToiMiston tuella löytyi tilalle ruumiinryöstäjäksi sopiva firma kaappaamaan ja hajottamaan kalkkisfirman.
Kyllä Stiftelseitä otti silloin pannaan, skit!
Ostos rahoittui kätevästi traktoreilla. Sisun alusta alkaen kehittämien ja maailman johtavaksi tulleiden terminaalitraktorien sekä Valmetin trukkien valmistus oli puolestaan kätevä siirtää Puolaan.
Hyvä, oikein hyvä, tuli kannattavuushyppy ja ilman omia ponnisteluja!
Kaikki edellä oleva on totta. Näin Valtio ja silloinen KTM siirsi toisten nautittavaksi yhden osan yhteisestä omistuksestamme - arvokkaasta teollisesta perinnöstämme.
Vielä aivan äsken myi eräs ministeri (joka ei ole ollut varsinaisessa, todellisessa työelämässä) Kekkosen kruununjalokivet (Rautaruukki) vaarallisimmalle kilpailijalleen.
Kummankin tuotekehitys ja tuotteet ovat olleet huippua kilpailun ansiosta ja tuotteet ovat 90 % keskenään kilpailevia.
Toisella oli kyllä huonompi johtaja, mutta tälle ei sanottu Ulos.
Myytiin sensijaan terve yritys, tuhansien ihmisten työpaikka.
Oli siis korkea aika vastuullisempien puolue- ja yritysjohtajien ryhtyä korjaamaan aikaisempien tekemää tuhoa!
Se sm300:kin palaa siis aikanaan suuresti uudistuneena - suomalaisella taidolla ja määrätietoisuudella!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2606470SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795128Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.964037SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683512Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633284Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463089Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2302657Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2702000SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden391538Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491435