Hei,
Otin jälkiehkäisytabletin maanantaina päivällä, ja nyt tänään torstaina oloni on melko huono. Vähän oksettaa ja muutenkin...
Tietääkös kukaan onko normaalia että huono-olo on vielä kolmen päivän kuluttua tablettien ottamisesta...?
Otin jälkiehkäisytabletin maanantaina päivällä, ja nyt tänään torstaina oloni on melko huono. Vähän oksettaa ja muutenkin...
Tietääkös kukaan onko normaalia että huono-olo on vielä kolmen päivän kuluttua tablettien ottamisesta...?
Vastaukset 3
Vanhimmat
hormonipommin jälkeen voi olla huono olo pitempäänkin...
Niinpä kait sitten.
Ja lisäksi käytän keltarauhashormonia päivittäin...
Aikanaan suhteeni alkuvaiheessa, jolloin en syönyt vielä pillereitä, jouduin turvautumaan jälkiehkäisyyn. Mulle ei oksettanut ollenkaan pillerin oton jälkeen, kuulin että kaverini olivat olleet tosi pahoinvoivia.. Sen sijaan mua väsytti muutaman päivän ajan ihan armottomasti, nukuin tyyliin 12 tuntia yössä ja olin silti ihan poikki, ihan kuin maratonin jälkeen!
Riippuu ihmisestä, miten jälkiehkäisy vaikuttaa, mutta tuommoisen hormonipaukun jälkeen ihmettelen enemmän, jos ei huomaa mitään eroa.
Mulla jatkui heikohko olo vielä pari viikkoa pillerin oton jälkeen. Hauska homma oli se, että mulla oli pääsykokeet ehkä viikko tapahtuneen jälkeen, menin sinne ihan tillintallin ja kirjoitin ekalla yrittämällä itseni sisään :D
Mutta älä murehdi, on ihan normaalia. Eikä kannata kummastella, jos heikko olo jatkuu vielä jonkun päivän, ehkä viikon verran.