Onko kukaan kokeillut tai pähkäillyt erittäin tumman suklaan syöpöttelyä massakauden aikana? Eilen ostin levyn erästä 90 % suklaata, ja ravintosisältö vaikutti ihan mielenkiintoiselta. Proteiinia 10g sadassa grammassa, eli yhtä paljon kun maitorahkassa. Sokeria 7 grammaa sadasta, eli eipä pahemmin. Rasvaa 55 grammaa ja energiaa noin 600 kcal/100g. Melkoista tavaraa siis, eikä tosiaankaan samalla tapaa sokerilla pilattua kuin Fazerin siniset ja muut.
Ainut miinusmerkkinen puoli ehkä kitkerähkö maku. Useamman palan jälkeen kuin kissanpaskaa söisi.
Tumma suklaa massan lisäykseen??
suklaaurmas
4
86
Vastaukset
- shlrhfl
Kaloripommeja. Sokerin takia rasva varastoituu kehoon. Tummaa suklaata sokerittomana on myös saatavana. Maulla ei niinkään ole väliä kunhan se on yli 70% suklaata ja sokeritonta.
- Blueteam
melko homoa
- Sokuriasokuria
Mitä eroa on, jos haluaa painoa nostaa, että ottaako ne kalorit rasvasta vai sokerista? Siis miten se sokeri nyt tässä olisi pahempi kuin rasva?
- rgfethbsrghsn
Noitten karppihihhuleiden mielestä kuolee heti jos mainitseekaan sanat sokeri tai hiilihydraatti. Ne joutas vispata spermaksi ja liuottaa suolaliuokseksi jonka jälkeen kaataa viemäriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114669Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734415Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951789- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61129Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127- 611010
- 67989
- 92958