Stalinin vainojen muistotilaisuus

Koskahan Venäjällä voidaan viettää Stalinin uhrien muistotilaisuutta, samalla tsaariajan maaorjien kohtaloa???
1153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ainakaan Putinin aikana, jolloin kaikki Venäjän vanhat joukkomurhat käännetään historian kirjoituksessa suuriksi isänmaallisiksi sankariteoiksi.

Äänestä

Venäjä ei kykene nousemaan vakavasti otettavien luotettavien valtioiden joukkoon niin kauan kuin historian traumat on käsittelemättä. NL ja Stalinin aika ovat täynnä näitä asioita.

Äänestä

ajatus. Nykyisin Venäjältä tulee jopa heittoja, joissa nykyinen Saksa rinnastetaan natsi-Saksaan, vaikka Saksassa on maailman ainut kansa, joka kunnolla tehnyt tilit selväksi menneisyytensä kanssa myöntäen, että väärin on tehty. Sama likapyykki pitäisi pestä myös Venäjällä.

Äänestä

Venäjällä on samantyyppinen "uhrikansa-mentaliteetti" kuin Israelillakin. Molemmat sortavat tai pitävät pelossa naapurikansojaan vetoamalla, että heillä on oikeus siihen koska ovat itse joutuneet kärsimään historiansa aikana.

Äänestä
  • Israel on pieni kansa jättiläisten keskellä.
    Venäjä on jättiläinen pienten kansojen keskellä.

    Äänestä

  • pieni_ero kirjoitti:

    Israel on pieni kansa jättiläisten keskellä.
    Venäjä on jättiläinen pienten kansojen keskellä.

    on huomattava, että Israel on luovuttanut lähes kaikki sodissaan valtaamat alueensa pois rauhaa vastaan. Siinain myötä se luovutti mm. kaikki öljyvaransa pois. Venäjä puolestaan valtaa aseellisesti uusia alueita ja tuskin luovuttaa vapaaehtoisesti yhtään öljykenttää pois.

    Äänestä

Stalin ihastui teloituksiin jo vuonna 1918 ja jatkoi niitä ahkerasti ainakin vuoteen 1938 ja senkin jälkeen jonkin verran. Tietääkö kukaan, kuinka monta henkeä Stalinin kontolla on?

Surkeinta tässä on vielä, että suurin osa Stalinin uhreista teloitettiin tekaistun syyn nojalla ja pikaoikeudenkäynneillä ei ollut mitään lain voimaa. Lisäksi leireillä kuoli nälkään ja tauteihin valtavat määrät kansalaisia.

Nyt kun Yön Sudet ratsastavat Stalinin nimeen ja Neuvostoliittoa ollaan rehabilisoimassa, olisi syytä saada aikaan Stalinin uhrien muistotilaisuus, jossa asiat käytäisiin läpi ja saataisiin Putinkin myöntämään, ettei kukaan halua tällaista uudestaan.

Äänestä

Kommunismin Musta Kirja kertoo yhteenvetona Stalinista:

- 6 miljoonaa nälkäkuolemaa pakkokollektivisoinnin takia vuosina 1932-33
- 720 000 teloitusta, joista 680 000 vuosina 1937-38
- miljoona kuolemantapausta leireillä ja karkotuksessa
- kaikkiaan leireillä vietti aikaansa 7 miljoonaa ihmistä
- lisäksi 2,2 miljoonaa ihmistä karkoitettiin uusille asuinpaikoille

Äänestä
  • Yhteenveto kommunismista ei ole muutenkaan kovin mieltäylentävää luettavaa. Maon hallinto tuotti ruumiita vielä paljon enemmän.

    En tunne tarkkaan Stalinin rikoksia, mutta käsittääkseni mainituista pakkokollektivisoinnin uhreista suurin osa oli ukrainalaisia. Vuosina 1937-38 teloitukset kohdistuvat erityisesti mm. upseereihin. Esimerkiksi eversteistä teloitettiin ihan kaikki. Meille olisi käynyt Talvisodassa heikosti, jos upseereita ei olisi korvattu uusilla taitamattomilla miehillä.

    Äänestä

  • Hitler oli 'pikkutekijä' Staliniin verrattuna mitä ruumiiden määrään tulee.

    Yleisestihän on vuosien mittaan arvioitu Stalinin uhrien määräksi noin 20-25 miljoonaa. En tiedä mihin se tieto perustuu, kun Venäjällähän nämä asiat pyritään salaamaan.
    Varsinkin nyt Putinin aikana, kun Stalinia ollaa nostamassa taas kunniapaikalle.
    Minkähänlainen kansainvälinen metakka syntyisikään, jos Saksa yrittäisi samaa Hitlerin osalta? Onneksi siitä ei pelkoa, koska Saka on tehnyt 'tilit selväksi' menneisyytensä osalta.
    Venäjä ei sitä ole tehnyt ja nyt Putinin aikana ei varmasti teekään, päinvastoin Putinhan ottaa mallia Hitlerin ja Stalinin toimintatavoista.

    Äänestä

Venäjällä ei ole kovin kunnioitusta herättävää tulevaisuutta kansainvälisessä politiikassa niin kauan kuin Stalinin aika on käsittelemättä. Putin vie valtiota taas kohti katastrofia. Stalinin ihannointi johtaa kusilammikkoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


motsjarillamoskovaan kirjoitti:

Koskahan Venäjällä voidaan viettää Stalinin uhrien muistotilaisuutta, samalla tsaariajan maaorjien kohtaloa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu