Yksi liikkeen perussäännöistä on, että "polvet ulos". Tarkoittaako tämä sitä, että liikkeen aikana pitää pyrkiä levittämään polvia vai se, että alkutilanteessa polvet osoittavat erilleen mutta pysyvät liikkeen aikana paikoillaan? Kysyn, koska jos vähänkin pyrin levittämään polvia liikkeen aikana, se sattuu polveen.
Kyykätessä sattuu kun levittää polvia
5
104
Vastaukset
- kkkkhhhhh22223333
Polvi-varvaslinjan pitää säilyä. Jos kyykkyyn meno vaatii polvien levittämistä enemmän sivulle, käännä myös jalkateriä pikkusen ulospäin.
- naminami
älä levitä polvia jos sattuu
- erager
Tuon säännön tarkoitushan on vain estää reiden vääntö, koska polvi ei kestä kovin hyvin sitä.
- tuhtis
En näkisi, että se on mikään ehdoton sääntö, vaan kehotus. Sillä varmistetaan että pakaralihakset aktivoituvat voimakkaasti. Jos aktivoinnin pysyy tekemään levittämättä polvia mitenkään erityisesti, niin hyvä sitten niin. Kokeile mihin ne jalat luontevasti asettuvat. Noin suunnilleen hartioiden levyinen jalka-asento.
Sitten kun se liike on jo alkanut, niin siinä vaiheessa ei varmaankaan kannata tehdä enää mitään muutoksia polvilinjaan.
Voi olla että siellä sisäreidessä ja muuallakin on lihaskireyksiä, jos polviin sattuu. - hjkjhfkjhkjhfk
kyllä kyykyn voi tehdä myös jalat suorina ja kapealla. Silloin vaan treenataan eri lihaksia. Yhtä hyviin tuloksiin tällä tyylillä tuskin pääsee kuin jalkoja hieman levittäen. Kaikenlainen liikkeen aikana tapahtuva kääntäminen ja nitkuttaminen on myrkkyä selälle ja polville.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988