Hoppas nu Sipilä godkänner dem i regeringsförhandlingarna.Jag önskar att SF nu visar vad de DE har att ge åt FOLKET,att det inte bara har varit tomma ord alla deras vallöften.
Nu skall vi hålla tummarna för Sannfinländarna.
tummenupp
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mååde,int vill tåm,he e myky lättare ti sit i oppostionen.Tär får tåm skriik å gap hur mytji tåm vil.
Sfp kan ta paus nu och låta andra ta ansvar för en gångs skull.
Jag är rädd att persuna också den här gången har så många "principer " som de inte kan slopa.
Jag skall rita kors i taket om Persuna TAR SITT ANSVAR DEN HÄR GÅNGEN.
Idag ser det ju redan litet bättre ut.Kanske de kommer överens.
Nu skall vi bara hoppas på det bästa......vilken underbar framtid för Finland med Basfinnen Soini som styrman.
Månne nu inte persuna hittar på någon orsak varför de inte kan gå med i regeringen.Så var det ju i senaste rikdsagsval.
Riksdagens frågetimme kommer att bli intressant i fortsättningen.är det persuministrarna som får slingra sig och förklara varför de har beslutit si eller så.
Eller Soini som utrikesminister eller finansminister....hur månne alla meloner och andra frukter och jytkyr kommer att sitta ?