Seinässä oli reikä. Sen päällä oli metallinen kalenteri. Nyt se on otettu pois ja koko alue on kitattu harmaalla kitillä.
Rahaa on kolmeen pekkaan vain 1500 euroa per kuukausi. Minun palkkani on 800 euroa. Mies saa vain 520 euroa ja sitten on asumistuki. Vuokra on 600 euroa.
Nyt rukoilen. Katsotaan mitä tapahtuu.
Haluan sopivan tapetin eteiseen. Mistä sen löydän? Millainen sen tulee olla?
Ei ainakaan ruusuja koska mies ei tykkää liian naisellisesta. Onko palstalaisilla vinkkejä?
Löysin lumme-nimisen tapetin olkkariin. Se on 55 euroa per 10 metriä. Ja sitten sellaisen kukkatapetin 67 m 11 metriä.
Eteinen on pieni ja pimeä.
Meillä on eteisen ovessa pitsi ja siinä roikkuu reunassa kolme enkeliä. Sitten on sinivalkoruudullinen päällinen korille johon keräämme lehtiä. Naulakko joka on tupaten täynnä.
Ennen eteisessä oli antiikkilipasto mutta miehen mielestä se teki eteisestä liian ahtaan ja siirrettiin se makkariin.
Seinissä on erittäin vaalea liila,ja käytävän seinällä keltakehyksinen valokuva pojastani että kummipojasta kalliolla järven rannalla.
Se pitää ottaa pois koska keltainen ei enää käy.
Mies haluaa eteisesta valkoharmaan. Siihen ei sovi enää keltainen, joka on liilan vastaväri.
No niin. Jos jumala vastaa ja saan sopivan tapetin ja puolipaneeliin sen vaalean harmaan maalin niin... tulen uskoon.
Pyydän siis tapettia ja maalia rukouksessani. Tulot ovat tosi pienet.
Tulen lopullisesti uskoon jos ne järjestyy.
Kaikki pilalla
6
54
Vastaukset
Jatko: harmaata kittiä on niin paljon ettei seinäkalenteri sitä enään peitä. Koko asunto on pilalla täysin. Äkkiä tapettia ja maalia. Eihän täälä voi muuten olla.
- sisustamisiin
Mitä jos kokeilisit tapetoida seinäsi sanomalehdillä? Kirjaston poistohyllystä saattaisi löytää vanhoja julkaisuja. Muutama sivu Newsweekistä tai Der Spegelistä antaisi mannermaista vaikutelmaa. Hylkylaudoista voisi tehdä lisäksi somisteita ja raameja. Lopputulos keveän cottage. Budjetti: 30 €.
sisustamisiin kirjoitti:
Mitä jos kokeilisit tapetoida seinäsi sanomalehdillä? Kirjaston poistohyllystä saattaisi löytää vanhoja julkaisuja. Muutama sivu Newsweekistä tai Der Spegelistä antaisi mannermaista vaikutelmaa. Hylkylaudoista voisi tehdä lisäksi somisteita ja raameja. Lopputulos keveän cottage. Budjetti: 30 €.
Mielenkiintoinen idea. Olisi ainakin toiveidemme mukainen värimaailmakin.
- Asiat_hyvin
Ei teillä asiat aivan mahdottomalla tolalla ole sentään. Meillä on tulot kolmen hengen perheessä tällä hetkellä noin 1000€ kuussa ja vuokra on 880€. Aika pienellä täytyy siis tulla toimeen. Silti on viihtyisä koti ja perusruokaa (kaurapuuro, keitot) on riittänyt joka päivälle. Mies sai tänään töitä pariksi tunniksi, lähti juuri siitä iloiten kotoa junalle. Minulla on siivoustyötä illaksi tänään jopa 4 tuntia. Enemmänkin saisi olla...
Auroraborealis, älä osta tapettia hätiköiden. Mieti, minkälaisen tapetin kanssa on hyvä asua useita vuosia. Kodin kauneus ei ole niin tärkeää kuin luonnon puhtaus ja kauneus ulkona. Eteisen paras sisustuselementti on ovi, jonka kautta pääsee ulos, luontoon.Kaippa sitä lenkille vois lähteä, pois katsomasta tuota rumaa kittiä.
Onnittelut töistä teille.
- antaamennä
Jokainen hiihtää omalla tyylillään. Jokainen meistä täällä jollakin tavalla elää. Eipä se meitin olemassaolo ole kepulle kelvannut. Mitäs se kepu siihen niskaan jää läähättämään. Siitä ottaa ja menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192311
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561864- 1781523
- 821493
- 231490
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3101443Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011071Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää341005- 349894