Kaikki pilalla

Seinässä oli reikä. Sen päällä oli metallinen kalenteri. Nyt se on otettu pois ja koko alue on kitattu harmaalla kitillä.
Rahaa on kolmeen pekkaan vain 1500 euroa per kuukausi. Minun palkkani on 800 euroa. Mies saa vain 520 euroa ja sitten on asumistuki. Vuokra on 600 euroa.

Nyt rukoilen. Katsotaan mitä tapahtuu.

Haluan sopivan tapetin eteiseen. Mistä sen löydän? Millainen sen tulee olla?
Ei ainakaan ruusuja koska mies ei tykkää liian naisellisesta. Onko palstalaisilla vinkkejä?

Löysin lumme-nimisen tapetin olkkariin. Se on 55 euroa per 10 metriä. Ja sitten sellaisen kukkatapetin 67 m 11 metriä.

Eteinen on pieni ja pimeä.

Meillä on eteisen ovessa pitsi ja siinä roikkuu reunassa kolme enkeliä. Sitten on sinivalkoruudullinen päällinen korille johon keräämme lehtiä. Naulakko joka on tupaten täynnä.

Ennen eteisessä oli antiikkilipasto mutta miehen mielestä se teki eteisestä liian ahtaan ja siirrettiin se makkariin.

Seinissä on erittäin vaalea liila,ja käytävän seinällä keltakehyksinen valokuva pojastani että kummipojasta kalliolla järven rannalla.

Se pitää ottaa pois koska keltainen ei enää käy.

Mies haluaa eteisesta valkoharmaan. Siihen ei sovi enää keltainen, joka on liilan vastaväri.

No niin. Jos jumala vastaa ja saan sopivan tapetin ja puolipaneeliin sen vaalean harmaan maalin niin... tulen uskoon.

Pyydän siis tapettia ja maalia rukouksessani. Tulot ovat tosi pienet.

Tulen lopullisesti uskoon jos ne järjestyy.

6

79

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatko: harmaata kittiä on niin paljon ettei seinäkalenteri sitä enään peitä. Koko asunto on pilalla täysin. Äkkiä tapettia ja maalia. Eihän täälä voi muuten olla.

      • sisustamisiin

        Mitä jos kokeilisit tapetoida seinäsi sanomalehdillä? Kirjaston poistohyllystä saattaisi löytää vanhoja julkaisuja. Muutama sivu Newsweekistä tai Der Spegelistä antaisi mannermaista vaikutelmaa. Hylkylaudoista voisi tehdä lisäksi somisteita ja raameja. Lopputulos keveän cottage. Budjetti: 30 €.


      • sisustamisiin kirjoitti:

        Mitä jos kokeilisit tapetoida seinäsi sanomalehdillä? Kirjaston poistohyllystä saattaisi löytää vanhoja julkaisuja. Muutama sivu Newsweekistä tai Der Spegelistä antaisi mannermaista vaikutelmaa. Hylkylaudoista voisi tehdä lisäksi somisteita ja raameja. Lopputulos keveän cottage. Budjetti: 30 €.

        Mielenkiintoinen idea. Olisi ainakin toiveidemme mukainen värimaailmakin.


    • Asiat_hyvin

      Ei teillä asiat aivan mahdottomalla tolalla ole sentään. Meillä on tulot kolmen hengen perheessä tällä hetkellä noin 1000€ kuussa ja vuokra on 880€. Aika pienellä täytyy siis tulla toimeen. Silti on viihtyisä koti ja perusruokaa (kaurapuuro, keitot) on riittänyt joka päivälle. Mies sai tänään töitä pariksi tunniksi, lähti juuri siitä iloiten kotoa junalle. Minulla on siivoustyötä illaksi tänään jopa 4 tuntia. Enemmänkin saisi olla...

      Auroraborealis, älä osta tapettia hätiköiden. Mieti, minkälaisen tapetin kanssa on hyvä asua useita vuosia. Kodin kauneus ei ole niin tärkeää kuin luonnon puhtaus ja kauneus ulkona. Eteisen paras sisustuselementti on ovi, jonka kautta pääsee ulos, luontoon.

      • Kaippa sitä lenkille vois lähteä, pois katsomasta tuota rumaa kittiä.
        Onnittelut töistä teille.


    • antaamennä

      Jokainen hiihtää omalla tyylillään. Jokainen meistä täällä jollakin tavalla elää. Eipä se meitin olemassaolo ole kepulle kelvannut. Mitäs se kepu siihen niskaan jää läähättämään. Siitä ottaa ja menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      1001
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      968
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      43
      926
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      705
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      694
    6. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      307
      641
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      625
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      568
    9. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      176
      553
    10. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      174
      540
    Aihe