Miten saada somaleille ja afrikkalaisille isompia asuntoja kun lapsia on kahdeksankin? Asuntoja yhdistetään kyllä toisiinsa mutta silti ne ovat pieniä kun tarvittaisiin lain mukaan 8 huonetta lapsille olohuone makuuhunne huonetta ja keittiö eli 10 huonetta ja keittiö?
Espoossa eniten ahtaasti asuvia asuntokuntia oli somaliankielisissä asuntokunnissa. Niistä lähes 39 % asui ahtaasti. Näillä asuntokunnilla yleinen asumismuoto oli aravavuokra-asunnossa asuminen ja niiden henkilöluku oli keskimääräistä korkeampi. Joka neljäs Saharan eteläpuoleisen Afrikan kieliä puhuvien asuntokunnista asui ahtaasti.
http://www.espoo.fi/download/noname/%7BC491E6EF-D15F-48A5-9AD6-485D69C928F7%7D/11098
Espoossa eniten ahtaasti asuvia asuntokuntia oli somaliankielisissä asuntokunnissa. Niistä lähes 39 % asui ahtaasti. Näillä asuntokunnilla yleinen asumismuoto oli aravavuokra-asunnossa asuminen ja niiden henkilöluku oli keskimääräistä korkeampi. Joka neljäs Saharan eteläpuoleisen Afrikan kieliä puhuvien asuntokunnista asui ahtaasti.
http://www.espoo.fi/download/noname/%7BC491E6EF-D15F-48A5-9AD6-485D69C928F7%7D/11098
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nehän käyvät kotona vaan nukkumassa, päivät istuvat ravintoloissa ja baareissa ihmettelemässä, miten kantikset kiiruhtavat töihin.
Käykö vanha poistettu tehdasrakennus.
Ihteään- mitäs keräävät koko sukunsa tänne pesimään.
hyysärit sopeuttamisohjelmassa kerro että Suomessa on tapana enimmäkseen ostaa oma asunto hankkimalla rahaa tekemällä töitä ja että lapsilisiä suomalaiset eivät laske tulonhankkimiseksi?
Pitäisi olla aika hyvätuloinen jos olisi varaa elättää yksin kahdeksankin lasta. Somaliaisethan eivät töissä käy. Menisi kaikki palkka jo pelästään hulppean perheen vuokraa. Miksi he kävisivät töissä? Se olisi pelkkää tappiota.
mikään velvollisuus rahoittaa näiden maailmankiertäjien elämää kun eivät itse asian eteen tee muuta kuin kakaroita.
Espoossa on se kaupungintalo tyhjillään. Siitä saisi hyvän pakolaisten asuintalon. Sinne voisi rakentaa noita suurasuntoja, neljäkin perhettä mahtuisi yhteen kerrokseen. Näkisi muut kaupungit miten suvaitsevainen Espoo on.
Miten ne muut aina pääsee tänne toiselle puolelle maapalloa,jos ne on niin köyhiä.
mukaan turvapaikkaa olisi haettava ensimmäisestä turvallisesta maasta eikä siitä joka maksaa parhaimmat tuet.
Sitten vain Espoossa rajentamaan taloja joissa on seitsemän - kymmenen huonetta. Tarpeeksi leveitä taloja ja yksi asunto per kerros. Toivottavasti kvasti lisäåätyvät siellä entisestään että saatte sitä mitä olette tilanneet!
Somaliassa saavat rakentaa itselleen niin ison lantamajan kuin haluavat.
No rakennetaan merenrannalle kunnon kokoisia asuntoja Helsinkiin ei kai nyt ressukoita Espooseen asti voi haja sijoitella. Sinä maksat!
RATKAISU on joko Somaliaan palautus tai Ahvenanmaan tyhjenevät talot. Viimekädessä Suomen vähäväkiset seudut ja tyhjenevät kyläyhteisöt!
Samahan se on minne ja missä heitäkin valtion varoilla hyysätään etelän ahtaudessa vai pohjoisemman väljyydessä?!
Alituista ruikutusta. Hankkisivat itse kämppänsä niinkuin tavalliset kansalaiset.
Heistä saadaan hyvää työväkeä maaseudulle kun vastikkeellinen toimeentulotuki hyväksytään. KEPU:n ja Perussuomalaisten hallituksella hyvinkin pian.
Niin Espoossa todella, Timo Soini istuu myös Espoon valtuustossa joten asia tulee ennen pitkää myös siellä esille!
Nyt PerSut ja muut Espoossa kuten myös Katainen ja Stubb voivat esittää "vieraidensa" kuten somalien edun mukaista asumista - tai sitten ei!?
Uskon että nyt alkaa tulla esteitä ja somaleille ym. aletaan antaa ehkäisyneuvontaa, jos ei lestadiolainen perhepolitiikka (Sipilä) sitten saa enemmän jalansijaa valtakunnassa, mutta ei aborttejakaan sanoisi Soini!