Hankeninkin kursseista suuri osa on englannin kielellä. Puolikieliset yrittävät oppia edes englantia, vaikka väkisin.
HUKKA-RUOTSI EI KELPAA EDES NS. RUOTSIN KIELISILLE
puolikieliset-5-prossaa
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin väkisin !
Luulisin että opiskelijat ymmärtävät että siinä samalla se todellinen kielitaito kehittyy.
Jos aina mennään siintä missä aita on matalin joudutaan tilanteeseen jossa opittujen aineiden määrä vähenee.
Opiskelijat eivät mielellään valitse vapaaehtoisesti aineita, sekun vähentää vapaalla vitettävää aikaa.
Tämä sääntö pätee, opiskellaan sitten millä kielellä tahansa.
Hankkenin kaikki kurssit pitäisi muuttaa englanninkielisiksi. Samoin pääsykokeet. Maahanmuuttajat pääsisivät opiskelemaan!
Hankkenin kaikki kussit ja pääsykokeet pitäisi muuttaa englanninkielisiksi.
Maahanmuuttajat pääsisivät opiskelemaan.
Jos esimerkiksi Tampereen kauppakorkean pääsykokeet pidettäisiin englanniksi, niin tuskin yksikään fenno pääsisi opiskelemaan. Ralli-inklis, jota Suomen lukioissa opetetaan kun ei ole englantia.
Taas nettisveko valehtelee päin naamaa, VAIKKA viikko sitten julkistettiin kansainvälinen tutkimus, jonka mukaan suomalaiset osaavat englantia parhaiten maailmassa.
Minua hävettää suomalaisten kielitaito. Sanoja ehkä osataan, mutta se puhuminen....
Minua hävettää hurrien olemassaolo.