Eli nyt olisi sitten aika asevoimien ylimmän johdon selittää että kenenkä puolesta tulevassa mahdollisessa sodassa soditaan - Suomen vai USA:n?
Suomen puolesta KYLLÄ, muttei Nato-Suomen!
sdfgsdfgsfd
552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ylipäälikkö Niinistö ja puolustusministeri Haglund yrittivät ovelaa, kutsua ilman minkäänlaista keskustelua infoa reserviläisiä 900000 sodan kokoonpanoon samaan aikaan kun USA ja Nato uhoavat sotaa Venäjää vastaan ammattisotilaillaan mutta myös reserveillään Virossa, Liettuassa, Norjassa, Ukrainassa.
Reserviläiset laskivat 1 1 ja eroavat nyt reserviläisyydestä ilmoittautumalla siviilipalveluun.
USA:n armejan Nato-komentaja Euroopassa väittää Venäjän olevan 'todellinen uhka' ja vaatii sotilasliitto Natoa pysymään yhdistyneenä. Nato ei ole kiinnostunut 'reilusta taistelusta ketään vastaan joka haluaa olla ylivoimainen kaikissa järjestelmissä', sanoi kenraali Hodges The Telegraph -lehdelle.
Toimittaja: Janus Putkonen
4.5.2015, Verkkomedia.org
'Meitä ei kiinnosta reilu taistelu' - Amerikkalaiskomentaja vaatii Natoa Venäjää vastaan
"On olemassa uhka Venäjältä", sanoi kenraali Frederic "Ben" Hodges syyttäen Venäjää siitä, että sillä olisi osallisuus konfliktiin Ukrainassa. Kenraalin mukaan avainkysymys on nyt se, ettei Venäjää saa päästää ohittamaan kyvyissään sotilasliittoa. Asiasta kirjoitti The Telegraph.
"Me emme ole kiinnostuneita reilusta taistelusta kenenkään kanssa", kenraali Hodges sanoi. "Me haluamme olla ylivoimaisia kaikissa järjestelmissä. En usko meidän olevan pudonnut Venäjästä jälkeen, mutta Venäjä on kuronut välimatkaa tietyissä kyvyissään. Me emme halua heidän sulkevan tuota välimatkaa."
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=3&id=13359
Tuota, minusta tämä ei oikein rauhantahdosta viesti, ehkä en vain
ymmärrä kun olen nainen enkä armeijaa käynyt.
Suomessa reservistä pakenevat, varismiespalvelun keskeyttäneet, NATO:sta kieltäytyvät ja muut isänmaalliset joutuvat tarttumaan vielä aseisiin Suomen NATO:n isäntämaa-armeijaa, USA:n ja NATO:n joukkoja vastaan, mutta vasta sitten kun Venäjä on vähän pehmittänyt niitä.
Jos USA tahtoisieroon venäläisistä, niin se iskisi strategisilla ydinaseillaan, ja siinäkin Putinkaan ehtisi aata sanoa.
Eli lopettakaa tuo tyhjän jauhanta. Mahdollisessa kolmannessa maailmansodassa ei maajoukkojen ole, vain savuavat rauniot, joille eisukupolviin ole menemistä.
Näin on luuseripoajat, jotka yrittävät esittää Putinin trollia. Vessaan vain.....
Niinistö, Haglund, Lindberg ei saa 900000 reserviläisarmeijaa Natolle.