Toimittajan kirjoitustaito

Pitäisikö toimittajan osata kirjoittaa oikeaa Suomen kieltä, vai riittääkö kun kirjoittaa vähän sinne päin. Ilkan toimittaja kirjoitti tänään, että mies jäi traktorin ja äeksen väliin.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mies todellakin jäin traktorin ja ÄEKSEN väliin. Onhan se vähän niin kuin sinnepäin. Tuo "äeksen" voisi tarkoittaa esimerkiksi ÄISKÄÄ. Mies siis saattoi jäädä äitinsä ja traktorin väliin. Ja jos mies ei jäänyt TRAKTORIN JA ÄKEEN väliin, niin voihan niillä maatilalla nykyisin olla vaikka minkälaisia hiluvitkuttimia, josita me kaupunkilaistuneet emme oikein ole perillä. ÄEKSE?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ooooho kirjoitti:

Pitäisikö toimittajan osata kirjoittaa oikeaa Suomen kieltä, vai riittääkö kun kirjoittaa vähän sinne päin. Ilkan toimittaja kirjoitti tänään, että mies jäi traktorin ja äeksen väliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu