Åtminstone blir det slut på fennonas beskyllningar att SFP har beslutit om än det ena än det andra.
Nu blir det fritt fram att kritisera persunas politik.
Nu blir det fritt fram att kritisera persunas politik.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jag börjar nog också luta mot att det kanske är lika bra att SFP inte går med i nästa regering. Bättre att en stadig plats i oppositionen på första parkett och följa med det stundande spektaklet från ett betryggande avstånd.
Vad jag väntar på den här nya regeringens lösningar på alla Finlands problem.Litet annat än att sitta fyra år och gläfsa i oppositionen som persuna gjorde.
Vad spännande det skall bli att följa den nya regeringens arbete.Hoppas programmet "riksdagens frågetimme " fortsätter.Tänk att få se Soini vrida och vända på sig när oppositionen fordrar svar på VARFÖR han gör si eller så.
Det blir minst lika spännande som"Salkkarit ".
Jaminssan, Vi har haft nöije att följa med stundande spektaklet sista fyra år med samlingspartiet SFP & andra som inga stora saker fick genom.
Värre kan de ju knappast int bli.
Nya skådespelare och nytt teaterstycke.