Dan Anderssonin mieli on pahana

hahhhh

A-talkissa on nyt tunnelma pilalla.
Dan Andersson on epäonnistunut Rkp:n satelliittitoimittajana suomenkielisessä yle:ssä.

Anderssonhan on siellä nimenomaan Rkp:n lähettiläänä.
Pari vaalia taaksepäin Andersson sanoi puoluejohtajille suuren vaalikeskustelun alkaessa, että "Eiköhän jätetä kielipolitiikka täysin tämän keskustelun ulkopuolelle?"

Nyt Andersson on selvästi ärtynyt, onhan hän epäonnistunut täysin.

10

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomautus

      Tarkoitat ehkä Jan Andersonia? Hän viime vaalien suuressa puoluekeskustelussa kainosti hymyillen ehdotti, että "sovitaanko, että kieliasiat jätetään tämän keskustelun ulkopuolelle?".

      • aigrob

        Sekoitti varmaan Dan Koivulaakson, joka on Liin kanssa myöskin svekomedian suosikki.


    • Svekorasismia

      Sekä YLEn tv-ja radiotoimittajat ulkomaankirjeenvaihtajineen on valittu toimeensa svekoperustein: Pitää olla niinsanotusti kaksikielinen, ja sen todella huomaa jo nimien perusteella.

      Tulee mieleen hiljattain radiossa YLEn aikaisessa käyty rasismikeskustelu , jonne soitti 83 -vuotias evakkomummo, joka kertoi lapsuudenaikaisella evakkotaipaleellaan kohtaamastaan todellisesta rasismista : " Osuimme evakkotaipaleella ruotsinkieliselle alueelle, ja joka paikassa oli käsi pystyssä :" "Ei tänne, älkää tulko tänne , pois täältä, tämä on ruotsinkielistä aluetta...."

      Arvaatteko, mitä sanoi svekotoimittaja Sannika Mikkelsson soittaneelle mummolle : " Niin, kyllähän vähemmistöt aina joutuvat rasismin kohteeksi..."

      Ja suomalaiset ovat kylläkin tämän maan enemmistöä, ja siltikin vähemmistön rasismin kohde !!

      • outoa_säästöä

        Vähän aikaa sitten YLE:llä oli kaksi kirjeenvaihtajaa Tukholmassa ja molemmat olivat suruja!?

        Näet jostain kumman syystä SvenskaYLE:llä piti olla myös ikioma kirjeenvaihtaja? Miksi muka yksi surutoimittaja ei olisi riittänyt kertomaan Tukholman uutisia?

        Syynä on se, että pitäähän johonkin ne SvenskaYLE:n ylibudjetoidut rahat käyttää!


      • 4711

        Ei vain Ruotsissa vaan ympäri maailmaa surutoimittajia polttamassa Ylen varoja!


      • sama havaittu, kummasti suomenruotsalaisille aina järjestetään kivaa hyväpalkkaista sisätyötä. ja monta kertaa ohi pätevämpien fennojen "mutta kun pitä osa ruotti kieli" .esim. ulkoministeriö ali ja yli ja erityis avustajineen on hurrilaitos - ja arvatkaa kansainvälisen tiedottamisen painopisteet


    • rubens

      Hirttikö se paska ittensä.

    • Hahaaaaaaa

      Anderssonin happamasta naamasta näki että vitutti kun rkp-mulkerot jätettiin kylmästi oppositioon.

    • helangåår

      Hurreilla on ollut aina se harhainen luulo, että Suomen perustuslaissa olisi sanottu, että RKP on aina oltava hallituksessa, jotta maan kaksikielisyys säilyy.
      Kun Soini sanoi, että rkp on puolue siinä missä muutkin, niin olipas ruotsinkielisillä, etuuksiin tottuneilla vähemmistön jäsenillä kulmakarvat pystyssä.

      • ja soini sanoi pakkoruotsista että valinnaisuus olisi demokratia. hurripotteri oli saamassa ähkyä kun pakkoveroylen haastattelija tuli hätiin ja vaihtoi puheenaihetta,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7412
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4769
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3225
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3117
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2016
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      220
      1841
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1478
    Aihe