Evokkituomioistuin vapautti raiskaajan

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050719644646_uu.shtml

Siis raiskaaja selvisi päänsilityksellä, menikö oikein?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sivullisten avuksi:

"Siis raiskaaja selvisi päänsilityksellä, menikö oikein?"

Kivityshimoinen multinilkki sanoo päänsilitykseksi puolentoista vuoden vankeutta (ensikertalaiselle ehdollisena) sekä elinikäistä viraltapanoa.

Äänestä
  • Minua ihmetyttää sekin, että millä ihmeen tavalla tuomioistuin on "evokki." Tämä evokki tuntuu olevan samanlainen yleishaukkumasana kuin aikoinaan koulun pihamaalla oli "ihan homo."

    Äänestä

  • Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:

    Minua ihmetyttää sekin, että millä ihmeen tavalla tuomioistuin on "evokki." Tämä evokki tuntuu olevan samanlainen yleishaukkumasana kuin aikoinaan koulun pihamaalla oli "ihan homo."

    Kyse on apologeettisesta tarpeesta. Tässä tapauksessa tuomioistuimen on oltava evokkien hallussa, kun taas jossain toisessa tapauksessa se että oikeudessa vannotaan Jumalan nimeen todistaa että oikeus uskoo Jumalaan. Tilanteen mukaan mennään.

    Äänestä

  • Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:

    Minua ihmetyttää sekin, että millä ihmeen tavalla tuomioistuin on "evokki." Tämä evokki tuntuu olevan samanlainen yleishaukkumasana kuin aikoinaan koulun pihamaalla oli "ihan homo."

    Evokki=homo

    Äänestä

Eikös Jyrbä Mooseksen lain perusteella tuon taksikuskin olisi pitänyt avioitua tuon naisen kanssa?

Jyrbä hoipertelee huolestuttavasti näissä mielipiteissään, dementia iskee äkempää kuin Jyrbä arvaakaan?

Äänestä
  • Jyrbällä on tosiaa useita mielipiteitä per aihepiiri, ja juuri siksi hän aina jyrää keskusteluissa kaikki vastustajansa maan rakoon!
    Tälainen ei tietysti onnistu tavikselta, mutta papalta joka on _sekä_ ollut seksisuhteessa vain vaimonsa kanssa _että_ naiskennellut ympäri Suomea onnistuu melkein mikä tahansa.

    Äänestä

  • Joopajoo, kyllä näin on. Mooseksen lain mukaan taksikuskin rangaistus olisi juuri naimisiinmeno, eikä tietenkään mikään viraltapano.

    En voi ymmärtää kretumoraalia, jonka mukaan uhria pitäisi rangaista, mutta Mooseksen älyttömiä lakeja kunnioittavien mielestä naiset, lapset, eunukit ja orjat eivät olekaan ihmisiä. Ne ovat vain otuksia, jotka ovat luotuja miehen viihdytykseksi, palvelijoiksi ja alistettaviksi. Kuten koko luomakuntakin.

    Ja muuten, satun tietämään että kyseinen taksikuski on kreationisti (ette koskaan löydä tätä tietoa kumoavaa todistetta, ja koska ette löydä, kyseessä on totuus).

    Äänestä

  • Mistat väärin, jyri kivittäisi tuon raiskaajan.

    Ja totta kai tuo oli evokkioikeisistuin koska ei siellä Mooseksen sana paljoa painanut.

    Äänestä

  • älävalehtele kirjoitti:

    Mistat väärin, jyri kivittäisi tuon raiskaajan.

    Ja totta kai tuo oli evokkioikeisistuin koska ei siellä Mooseksen sana paljoa painanut.

    20 "Jos taas miehen esittämä väite pitää paikkansa eikä voida näyttää toteen, että tyttö oli koskematon, 21 vanhimpien tulee viedä tyttö isänsä talon ovelle ja kaupungin miesten on kivitettävä hänet hengiltä; hän on harjoittanut haureutta ja tuottanut häpeää isänsä talolle ja koko Israelille. Hävittäkää paha keskuudestanne.

    23 "Jos mies makaa toiselle miehelle kihlatun koskemattoman tytön ja tämä tapahtuu kaupungissa, 24 molemmat on vietävä kaupungin portille ja kivitettävä kuoliaaksi, tyttö siksi, että hän ei huutanut apua, ja mies siksi, että hän häpäisi toiselle vaimoksi luvatun tytön. Hävittäkää paha keskuudestanne.

    http://www.evl.fi/raamattu/1992/5Moos.22.html#o55

    Miksi haluat kivittää raiskauksen uhrin?

    Äänestä

Aivan väärä rangaistus!
Koska väitetylle tapahtumalle ei löydy yhtään silminnäkijätodista, sitä ei ole koskaan tapahtunutkaan. Syyttäjälle ja uhrille pitää antaa tuomio väärästä valasta ja miljoonakorvaus kiltille taksikuskille!

Äänestä

Tässäkin on tällainen sana sanaa vastaan tapaus.
"Mies oli pakottanut 23-vuotiaan naisen suuseksiin helmikuussa 2014 viedessään tätä ravintolasta kotiin. Mies kuitenkin väitti, että nainen oli suostunut suuseksiin vapaaehtoisesti. Toimituksessa käytettiin naisen pyynnöstä kondomia.

Oikeus katsoi miehen käyttäneen hyväksi naisen pelkotilaa, jonka vuoksi tämä on ollut kykenemätön puolustamaan itseään."
Erkkikään ei ota selvää, oliko siinä lopulta kyse pakottamisesta ja pelkotilan hyväksikäytöstä, niin että ehdollinen tuomio oli oikein. Mitään väkivaltaa ei näy käytetyn. onko suuseksiin pakottaminen edes raiskaus, on kyseenalaista. Seksuaalista hyväksikäyttöä kyllä.

Äänestä

Mooseksen lain mukaanhan tuo nainen olisi pitänyt kivittää, koska ei huutanut tarpeeksi. Niin se vaan jyrbä haluaa kivittää raiskauksen uhreja. Sairas mikä sairas.

Äänestä
  • Itse asiassa rikostutkijoiden mukaan huutaminen ja päättäväinen vastarinta on tehokkain tapa estää raiskaus.

    Äänestä

  • pollliisi kirjoitti:

    Itse asiassa rikostutkijoiden mukaan huutaminen ja päättäväinen vastarinta on tehokkain tapa estää raiskaus.

    Ovatko myös sitä mieltä että jos siihen ei pysty, tulee kivittää?

    Äänestä

Jep. Tuo on sitä Repen evo-oikeudenmukaisuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyrijjjj kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050719644646_uu.shtml

Siis raiskaaja selvisi päänsilityksellä, menikö oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu