Suositelkaas jotain hyvää peruutuskameraa joka olisi suht.koht. helppo tee-se-ise miehen asentaa ns. golf-luokan farmariin. Tekeekö noilla langattomilla malleilla mitään vai pitääkö olla langallinen? Voikohan sen kameran asentaa esim. takalasin sisäpuolelle sillä ulkopuolellahan sen linssi varmaan likaantuu lähes heti jos on vähänkin kurainen keli?
http://www.biltema.fi/fi/Etsi/?query=peruutuskamera
Onkohan esim. noista Bilteman kameroista yksikään riittävän laadukas?
Jälkiasennettavat peruutuskamerat
10
11993
Vastaukset
- kameransijanti
Omassa autossani on tehdasasennettu peruutuskamera ja se on takaluukun kahvan vieressä.
Paikka on erinomainen peruutusta ja näkymää ajatellen. Esimerkkinä peruutus peräkärryn tai asuntovaunun nuppiin onnistuu millilleen kun peräkoukku näkyy kokoajan. Samoin jokapaikkaan muuallekkin näkymä on loistava. Kuva on lisäksi värillinen ja laadukas joten peiliin ei juurikaan tule nykyisin vilkuiltua. Sen sijaan sivuille on pakko koska sivulta tulevaa autoa ei huomaa vasta kun se on takana kameran näkökentässä ja silloin se voi olla jo myöhästä.
Huono puoli tuossa sijainnissa on juurikin linssin likaantuminen. Ei sitä nyt joka kerta tarvitse pyyhkäistä mutta sateisilla keleillä kannattaa ottaa tavaksi ennen liikkeelle lähtöä. Nyt kun on ollut kuivaa, en ole viikkoon sitä pyyhkinyt ja näkymä on edelleen hyvä.
En oikein usko että sisäpuolelta ikkunan takaa saat niin hyvää peruutus näkymää. Ainakin se peräkoukku jää piiloon jos sellaista tarvitsee tiirailla. - Toinenvaihtoehto
Itse suosittelisin mieluummin peruutuskameran sijasta laajakulmapeilien asentamista. Laajakulmapeilit asennetaan molempien vakiopelien koteloiden päälle. Halpa, kestävä, täysin mekaaninen/virraton, kokonaisuudessaan hyödyllisempi ratkaisu, peililasin säätömahdollisuudet lähes rajattomat, helpompi asentaa ja minkäänlaista voimaa asennuksessakaan ei tarvita. Asennus kestää alle 10min per peili, jopa nainenkin pystyisi helposti asentamaan nämä peilit. Vakiopeileihin ei tehdä mitään reikiä yms. Vaan kiinnityksessä käytettävät pultit jäävät täysin lisäpeilin kotelon sisälle, pultit vain puristavat peilien telinettä/pidikettä kiinni lisäpeilien lisäksi vakiopeileihin.
Lisäpeilien asentamisen jälkeen voi vakiopeilejä säätää näyttämään nykyistä alemmaksi ilman taakse ja sivuille näkemisen minkäänlaista heikentymistä. Vaikutus on suunnilleen sama kuin olisit kokonaan vaihtanut vakiopeilit isompiin peileihin, mutta ilman polttoaineen kulutuksen tai ilmanvastuksen lisääntymistä.
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Peilit/Laajakulmapeili-2000034853/
http://www.clasohlson.com/fi/Taustapeili/40-9146
Toki näkökenttä kokonaisuudessaan paranee enemmän kuin video antaa ymmärtää.
https://www.youtube.com/watch?v=vk819HkHCWc- takanäkymä
Nuo peilit kyllä varmaan parantavat näkyvyyttä auton sivuille mutta auton taakse ne eivät pysty näyttämään etäisyyttä esim. parkkipaikoilla takana olevaan esteeseen. Paras ratkaisu olisi varmaan noista molemmat jolloin sivu ja takanäkymät olisivat tosi hyvät.
- fsdfklsdjklgsdl
Peruutuskameraksi kannattaa valita mahdollisimman korkean resoluution omaava kamera, esim. 4K videokamera joka sitten asetetaan takapyörien takapuolelle. Sen jälkeen peruutetaan kameran yli jolloin siitä on tullut peruutuskamera.
- vaihdavain
Autoon,missä on tehtaalla laitettu. Tarvikkeet reistailee..
- ewwewew
Easykaupalta tilasin oman valmiin setim, 40 euroa toimituskuluineen. Noin viikossa tuli perille http://www.easykauppa.com/epages/easykauppa.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2015060312/Products/202
- Reino78
Suositukset myös yllämainitulle setille. laitoin torstaina aamupäivällä tilaukseen ja perjantaina oli jo postissa noudettavissa.
- Huijjjari
Reino78 kirjoitti:
Suositukset myös yllämainitulle setille. laitoin torstaina aamupäivällä tilaukseen ja perjantaina oli jo postissa noudettavissa.
Tämä on kauppias itse promoamassa kauppaansa. Pari minuuttia tämän jälkeen ilmestyi 10v vanhaan keskusteluun mainos uimalaseista. Huijari.
- Kallenss71
Markalla saa markan kameran. Bilteman kameran menin ostamaan ja oli iso pettymys. Kuvan laatu surkea ja vaikea saada kiinnitettyä siten että saisi kattavan kuvakulman. Jätin kuitinkin kakkoskameraksi matkailuautoon jossa garminin langaton. Tätä voin suositella, hyvä kuvakulma ja yhdistyy näppärästi navigaattorin näytölle. Ei nyt sitten lähdetä mainostamaan liikkeitä, mutta erikoisliikkeiden puoleen kannattaa kameran ostossa kääntyä, niin voi saada kerralla sen oikean ratkaisun.
- AmoNotra
Kokeilepa Dometicin VT50WiFi kameraa. Kuva oli mielestäni tosi hyvä ja riittävän laaja. Kaverin Skodassa näytti jopa molemmat takakulmat, kun kamera oli asennettu rekkarin taakse. Youtubesta löytyi myös asennusvideo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan844333Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan313222- 1712601
- 142026
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281492Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631376Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131160- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13872