Vasemmistoliitto ja sdp yhteen !!!

Politiikan tutkija Esa Näkärä kehottaa vasemmistoliittoa ja sdp:tä lyömään hynttyyt yhteen.

"Tällä keinolla yhdistynyt vasemmisto voisi käydä viivytystaistelua katoamistaan puoluekartalta vastaan ja tehdä onnistunutta oppostiopolitiikkaa vielä pari vaalikautta."

Miksi muuten vasemmistoliitto tuo mieleen neuvostoliiton ?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kuolevaa lienee turha yrittää hoitaa?

Äänestä

Aloittajan käyttämälle nimimerkille "Esa Näkärä" on googlessa viisi viitettä. Kaksi niistä on suomi24.fi:n keskustelupalstalle ja kolme MV-lehden keskustelupalstalle. MV-lehden toiminta on Wikipedian mukaan "viha- ja feikkiuutisia".

Linkki MV-lehdestä kertovaan Wikipedia-artikkeliin: http://fi.wikipedia.org/wiki/MV-lehti

Vasemmistoliitto ei tuo mieleen enää Neuvostoliittoa suurimmalle osalle suomalaisista, koska he ovat niin nuoria. Mutta varmaankin vielä noin 55-vuotiaille ja sitä vanhemmille äänestäjille. He muistavat, kuinka Vasemmistoliitto perustettiin, koska suomalaisessa Vasemmistossa haluttiin tehdä lopullinen jyrkkä pesäero sekä Neuvostoliittoon että Suomen Kommunisteihin. Hyvä että näin tehtiin.

Äänestä
  • en minäkään ymmärrä, että miksi tämä esa näkärä tahtoo pitkittää vasemmiston kärsimyksiä ehdottelemalla tällaista

    Äänestä

  • outoa_on kirjoitti:

    en minäkään ymmärrä, että miksi tämä esa näkärä tahtoo pitkittää vasemmiston kärsimyksiä ehdottelemalla tällaista

    Matti Viialainen ehdotti yhdistymistä jo aikoja sitten. Ei kelvannut; muka näkemyserot ovat liian etäällä. Ehkä joskus, jos alamäki jatkuu yhä.

    Äänestä

  • Kyllä voisi vihreät ottaa vielä messiin. Kaikilla kolmella puolella tärkeimmät agendat ovat homotus ja mamutus. Työntekijöitä puolustaa vastedes ps kaikkein tehokkaimmin.

    Äänestä

SKDL takaisin koska se oli aito työväenpuolue.

Äänestä
  • onhan kommunistit olemassa, jos sinne veri vetää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vehkeet_levällään kirjoitti:

Politiikan tutkija Esa Näkärä kehottaa vasemmistoliittoa ja sdp:tä lyömään hynttyyt yhteen.

"Tällä keinolla yhdistynyt vasemmisto voisi käydä viivytystaistelua katoamistaan puoluekartalta vastaan ja tehdä onnistunutta oppostiopolitiikkaa vielä pari vaalikautta."

Miksi muuten vasemmistoliitto tuo mieleen neuvostoliiton ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu